Gipuzkoako Eskolarteko Bertsolari Txapelketa
Gipuzkoako Eskolarteko Bertsolari Txapelketa 1981etik aurrera jokatzen den gazte mailako bertsolari txapelketa da.
Gipuzkoako Eskolarteko Bertsolari Txapelketa | |
---|---|
2018ko finaleko irabazlea: Oihana Arana Cardenal. (Iturria: Bertsozale Elkartea) | |
Antolatzailea | Euskal Herriko Bertsozale Elkartea |
Lehen ekitaldia | 1981 |
Azken txapelduna | June Aiestaran (2023) |
Egitura eta Historia
Gipuzkoako Eskolartekoa Euskal Herriko probintzietako eskolartekorik zaharrena da. Lehenengo aldiz 1981.urtean jokatu zen, bai bat-batekoan baita paperezko edizioan ere.
Egitura aldetik aldaketak izan ditu urteak joan urteak etorri. 1981 eta 1989 artean bi mailatan jokatu zen txapelketa, 14 urte bitartekoa eta 14-18 artekoa. 1990tik aurrera txikien mailakoa taldeka jokatu zen. 2014an ordea maila bakarra hasi zen jokatzen.
Eskolartekoa Gipuzkoako Ikastolen Elkarteak eta Gipuzkoako Bertsozale Elkarteak elkarlanean antolatu izan dute.
Eskolarteko txapelketak
Txapelketa hau urtero antolatzen den txapelketa handiago baten barruan dago sartuta, Euskal Herriko Eskolartekoan alegia. Urtero probintzia bakoitzeko eskolartekoa jolastu ostean, herrialde bakoitzak bere ordezkariak bidaltzen ditu txapelketa handira.
Parekidetasuna
Gipuzkoako Eskolarteko Txapelketan emakumeen eta gizonen arteko orekari erreparatuz gero, honako datuak ikus ditzakegu:
Emakumeak | Gizonak | |
---|---|---|
Lehen txapelduna | 1985. urtean | 1981. urtean |
Txapeldun eta txapeldun orde kopurua | 24 | 57 |
Txapeldun eta txapeldun ordeen ehunekoa | % 29.6 | % 70.4 |
Txapeldun kopurua | 14 | 36 |
Txapeldunen ehunekoa | % 28 | % 72 |
Txapendun orde kopurua | 10 | 21 |
Txapeldun ordeen ehunekoa | % 32.3 | % 67.7 |
*Kopuruaren zenbaketan txapeldunak edo txapeldun ordeen izenak txapelketa bakoitzean zenbatu dira. Hau da, Maialen Lujanbioren kasuan adibidez bitan izan denez txapeldun, bitan zenbatua izan da.
**Taldekako datuak ez dira zenbatu.
Hona hemen gainerako probintzien eskolarteko txapelketen datuen taula:
Eskolarteko Txapelketak | Txapeldun kopurua (ehunekoa) | Txapeldun orde kopurua (ehunekoa) | Txapeldun eta txapeldun orde kopurua (ehunekoa) | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Emakumeak | Gizonak | Emakumeak | Gizonak | Emakumeak | Gizonak | |
Araba | 19 (% 48.7) | 20 (% 51.3) | 15 (% 46.9) | 17 (% 53.1) | 34 (%47.9) | 37 (%52.1) |
Bizkaia | 23 (% 31.9) | 49 (% 68.1) | 22 (% 37.3) | 37 (% 62.7) | 45 (% 34.4) | 86 (% 65.6) |
Gipuzkoa | 14 (% 28) | 36 (% 72) | 10 (% 32.3) | 21 (% 67.7) | 24 (% 29.6) | 57 (% 70.4) |
Iparralde | 18 (% 66.7) | 9 (% 33.3) | 9 (% 60) | 6 (% 40) | 27 (% 64.3) | 15 (% 35.7) |
Nafarroa | 15 (% 33.3) | 30 (% 66.7) | 17 (% 42.5) | 23 (% 57.5) | 32 (% 37.6) | 53 (% 62.4) |
Euskal Herria | 26 (% 44.8) | 32 (% 55.2) | 19(% 38) | 31 (% 62) | 45 (% 41.7) | 63 (% 58.3) |
*Beltzez parekideena den eskolartekoa.
*2022/06/15ean eguneratua
Palmaresa
- Datu batzuk falta dira.
Urtea | Edizioa | Finala | Gazteen maila Irabazleak | Gazteen maila Finaleko parte-hartzaileak | Txikien maila Irabazleak | Txikien maila Finaleko parte-hartzaileak |
---|---|---|---|---|---|---|
1981[1] | I. edizioa | Donostia | 1. Jon Sarasua | ? | 1. Jon Iñaki Izarzelaia | ? |
1982[2] | II. edizioa | Donostia | 1. Xabier "Euzkitze" | ? | 1. Danel Goikolea | ? |
1983[3] | III. edizioa | ? | 1. Xabier "Euzkitze" | ? | 1. Jon Eizmendi | ? |
1984[4] | IV. edizioa | ? | 1. Jon Sarasua | ? | 1. Jon Eizmendi | ? |
1985[5] | V. edizioa | ? | 1. Arantzazu Loidi | ? | 1. Juan Mari Lopez | ? |
1986[6] | VI. edizioa | ? | 1. Pablo Jose Aristorena | ? | 1. Juan Mari Lopez | ? |
1987[7] | VII. edizioa | ? | 1. Joxe Munduate | ? | 1. Unai Agirre | ? |
1988[8] | VIII. edizioa | ? | 1. Joxe Joakin Aizpurua | ? | 1. Unai Agirre | ? |
1989[9] | IX. edizioa | ? | 1. Jon Maia | ? | 1. Unai Agirre | ? |
1990[10] | X. edizioa | Donostia | 1. Joxe Munduate 2. Unai Agirre | ? | 1. Hernaniko taldea Bakarkako aipamena: Aitor Sarriegi | ? |
1991 | XI. edizioa | ? | ? | ? | Hernani | ? |
1992[11] | XII. edizioa | ? | 1. Aitor Mendiluze | ? | 1. Zarautzeko taldea (Aritz Aranburu, Aitzol Ilarramendi, Julen Zulaika, Nahikari Gabilondo) Bakarkako aipamena: Nahikari Gabilondo | ? |
1993[12] | XIII. edizioa | ? | 1. Aitor Mendiluze | ? | 1. Zarautzeko taldea Bakarkako aipamena: Eneko Ibarguren | ? |
1994 | XIV. edizioa | Oiartzun | 1. Maialen Lujanbio | ? | 1. Oiartzungo taldeaBakarkako aipamena:Ekaitz Goikoetxea. | ? |
1995 | XV. edizioa | Donostia | 1. Ainhoa Agirreazaldegi | 1. Goierriko taldea (Ander Murgiondo, Iker Zubeldia, Nerea Elustondo)Bakarkako aipamena:Nerea Elustondo | ? | |
1996 | XVI. edizioa | Zarautz | 1. Nerea Elustondo 2. Leire Ostolaza | ? | ? | |
1997[13] | XVII. edizioa | Usurbil | 1. Jon Martin | ? | 1. Zizurkileko taldea (Asier Barandiaran, Jon Ormazabal, Joseba Otaegi, Naroa Geresta) | ? |
1998[14] | XVIII. edizioa | Orio | 1. Nerea Elustondo | ? | ? | ? |
1999[15] | XIX. edizioa | Amasa | 1. Iñaki Gurrutxaga | Iñaki Gurrutxaga, Iñigo Izagirre, Iñaki Apalategi, Nerea Elustondo, Gorka Iribar, Beñat Lizaso, Jon Martin eta Joseba Otaegi. | 1. Goierriko taldea (Iban Urdangarin, Oier Zurutuza, Haitz Aierbe, Aitzol Munduate) Aipamen Berezia: Beñat Gaztelumendi |
|
2000[16] | XX. edizioa | Azpeitia | 1. Iban Urdangarin | Iban Urdangarin, Joseba Otaegi, Jose Anjel Aranburu, Eneritz Azkue, Egoitz Eizagirre, Antton Fernandez, Irati Goikoetxea eta Beñat Lizaso. | 1. Hernani-Antiguako taldea (Beñat Gaztelumendi, Unai Gaztelumendi, Peru Iurramendi, Aitor Larreta) |
|
2001[17] | XXI. edizioa | ? | 1. Agin Rezola 2. Egoitz Eizagirre | ? | 1. Añorga-Hernani taldea (Beñat Gaztelumendi, Unai Gaztelumendi, Jon Otxotorena, Aitor Larreta) Aipamen Bereziak: Beñat Gaztelumendi eta Hodei Iruretagoiena | ? |
2002[18] | XXII. edizioa | Zumarraga | 1. Beñat Gaztelumendi | Beñat Gaztelumendi, Ander Lizarralde, Aitzol Munduate, Jokin Murua, Arkaitz Oiartzabal, Iban Urdangarin, Izarne Zelaia eta Oier Zurutuza. | 1. Zarautzeko taldea (Hodei Iruretagoiena, Oier Aizpurua, Naroa Garate, Jon Zubimendi) |
|
2003[19] | XXIII. edizioa | Mungia | 1. Beñat Gaztelumendi 2. Alaia Martin | ? | 1. Zumaiako taldea | ? |
2004[20] | XXIV. edizioa | ? | 1. Alaia Martin | ? | 1. Goierriko taldea (Ainhoa Mujika, Amaia Iturrioz, Joseba Agirrezabalaga, Manex Mantxola) | ? |
2005[21] | XXV. edizioa | Donostia | 1. Unai Gaztelumendi | Unai Gaztelumendi, Beñat Gaztelumendi, Aitor Urbieta, Alaia Martin, Hodei Iruretagoiena, Karmele Mitxelena, Maialen Valverde eta Oier Aizpurua. | 1. Goierriko taldea (Ainhoa Mujika, Amaia Iturrioz, Maialen Akizu) |
|
2006[22] | XXVI. edizioa | Oiartzun | 1. Oier Aizpurua 2. Maialen Valverde | Oier Aizpurua, Maialen Valverde, Asier Azpiroz, Arnaitz Lasarte, Ainhoa Mujika, Unai Gaztelumendi eta Jokin Sudupe. | 1. Zumarraga-Urretxuko taldea (Amaia Iturrioz, Mikel Iturrioz, Edurne Plazaola, Iker Azpeitia, Jon Ander Campos) |
|
2007[23] | XXVII. edizioa | Bergara | 1. Hodei Iruretagoiena 2. Mikel Olaizola | Hodei Iruretagoiena, Mikel Olaizola, Eneritz Arzallus, Aritz Garin, Ane Labaka, Arnaitz Lasarte, Maialen Velarde eta Nekane Zinkunegi. | 1. Zumarraga-Urretxuko taldea (Amaia Iturrioz, Maialen Akizu, Leire Akizu) |
|
2008[24] | XXVIII. edizioa | ? | 1. Ane Labaka | ? | 1. Goierri-Asteasu taldea (Maddi Labaka, Haritz Mujika, Gemma Urteaga, Joanes Etxaide) | ? |
2009[25] | XXIX. edizioa | Donostia | 1. Amaia Iturriotz 2. Ane Labaka | ? | 1. Asteasu-Alegiko taldea (Haritz Mujika, Akex Goikoetxea eta Aratz Irazustabarrena) | ? |
2010[26] | XXX. edizioa | Ordizia | 1. Amaia Iturriotz 2. Mikel Iturriotz | ? | 1. Goierriko taldea ( Aratz Igartzabal, Paul Iruretagoiena, Mikel Oria, Eneko Araiztegi) | ? |
2011[27] | XXXI. edizioa | Azpeitia | 1. Maialen Akizu | ? | 1. Goierri-Elgoibar taldea (Paul Iruretagoiena, Maddi Mendibil, Leire Akizu eta Iraitz Sarasola) Euskal Herriko Eskolartekora sailkatuak: Paul Iruretagoiena eta Aizpea Garmendia | ? |
2012[28] | XXXII. edizioa | Andoain | 1. Jokin Bergara | ? | 1. Lazkaoko taldea (Oihane Lazkanoiturburu, Andoni Mikelarena, Paul Iruretagoiena eta Aizpea Garmendia) EH eskolartekora: Paul Iruretagoiena eta Maddi Etxeberria | ? |
2013[29][30] | XXXIII. edizioa | Tolosa | 1. Mikel Iturriotz | ? | 1. Zarauzko taldea (Ane Peñagarikano, Jone Makazaga, Irati Tolosa eta Libe Goenaga) | ? |
2014[31] | XXXIV. edizioa | Arrasate | 1. Maider Arregi 2. Iñigo Ibañez | Maider Arregi, Iñigo Ibañez, Jon Gurrutxaga, Paul Iruretagoiena, Amaia Urbieta, Eneko Araiztegi, Iraitz Mateo eta Aratz Igartzabal. | Ez zen jokatu | |
2015[32] | XXXV. edizioa | Irun | 1. Iñigo Ibañez 2. Paul Iruretagoiena | ? | ||
2016[33] | XXXVI. edizioa | Eibar | 1. Beñat Mujika 2. Aizpea Garmendia | ? | ||
2017[34] | XXXVII. edizioa | Azpeitia | 1. Oihana Arana 2. Jokin Irastortza | ? | ||
2018[35] | XXXVIII. edizioa | Itziar | 1. Oihana Arana 2. Aner Peritz | ? | ||
2019[36] | XXXIX. edizioa | Hernani | 1. Aitor Tatiegi 2. Aner Peritz | Aitor Tatiegi, Uxue Alkorta, Aner Peritz, Haizea Arana, Imanol Albizu, Oihana Arana, Igauri Lopetegi eta Maddi Aiestaran. | ||
2020[37] | XL. edizioa | Azkoitia | 1. Aner Peritz 2. Naia Arrizabalaga | Aner Peritz, Naia Arrizabalaga, Uxue Ostolaza, Maider Garmendia, Ane Zubia eta Hodei Munduate. | ||
2021[38] | XLI. edizioa | Urnieta | 1. Ekain Tolaretxipi 2. Naia Arrizabalaga | Ekain Tolaretxipi, Naia Arrizabalaga, Joar Garate, Nerea Isusi, Amets Aizpurua eta Jon Mendiluze. | ||
2022[39] | XLII. edizioa | Lastur | 1. June Aiestaran | June Aiestaran, Jon Mendiluze, Harri Agirresarobe, Amets Aizpurua, Xabier Albizu, Lide Arregi, Naia Arrizabalaga, Aratz Arzelus, Danel Etxeberria, Jakes Etxeberria, Malen Gartzia, Sustrai Goenaga, Aratz Lasa, Beñat Mateos, Uxue Ostolaza, Izar Zelarain eta Ane Zubia | ||
2023[40] | XLIII. edizioa | Lastur | 1. June Aiestaran | June Aiestaran, Danel Etxeberria, Izar Zelarain, Amets Aizpurua, Jon Mendiluze eta Beñat Zeberio |