Langrend under vinter-OL 2018 – stafet – Herrer
Langrend under vinter-OL 2018 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Konkurrencer | |||||
Herrer | Damer | ||||
Sprint | Sprint | ||||
15 km | 10 km | ||||
Skiathlon | Skiathlon | ||||
50 km | 30 km | ||||
Holdsprint | Holdsprint | ||||
Stafet | Stafet |
Herrernes stafet i langrend under vinter-OL 2018 bliver afviklet på Alpensia Cross-Country Centre den 18. februar 2018. Løbet startes kl. 15:15 lokal tid.
Konkurrencen
Herrernes stafet afvikles over i alt 40 km, hvor fire skiløbere pr. nation skiftes til at løbe 10 km hver. De første skiløbere fra nationerne sendes af sted samlet og de to første runder afvikles i klassisk stil (20 km) mens de to sidste runder afvikles i fri stil (20 km).
Resultat
Placering | Startnr. | Nation | Navn | Tid | Sluttid | Tidsdiff. |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Norge | Didrik Tønseth Martin Johnsrud Sundby Simen Hegstad Krüger Johannes Høsflot Klæbo | 1:33:04,9 | 24:59,1 24:51,8 21:19,7 21:54,3 | – |
2 | 2 | Olympic Athletes from Russia | Andrej Larkov Aleksándr Bolshunov Alekséj Chervotkin Denis Spitsov | 1:33:14,3 | 24:42,1 24:36,7 22:08,0 21:47,5 | +9,4 |
3 | 7 | Frankrig | Jean-Marc Gaillard Maurice Manificat Clément Parisse Adrien Backscheider | 1:33:41,8 | 24:51,7 24:55,1 21:24,2 22:30,8 | +36,9 |
4 | 5 | Finland | Perttu Hyvärinen Iivo Niskanen Matti Heikkinen Lari Lehtonen | 1:34:45,4 | 25:42,9 24:29,8 21:56,5 22:36,2 | +1:40,5 |
5 | 3 | Sverige | Jens Burman Daniel Rickardsson Marcus Hellner Calle Halfvarsson | 1:35:10,5 | 25:17,8 25:57,0 21:53,3 22:02,4 | +2:05,6 |
6 | 6 | Tyskland | Andreas Katz Thomas Bing Lucas Bögl Jonas Dobler | 1:35:13,1 | 25:55,5 25:17,2 21:56,6 22:03,8 | +2:08,2 |
7 | 8 | Italien | Maicol Rastelli Francesco De Fabiani Giandomenico Salvadori Federico Pellegrino | 1:35:40,1 | 24:50,9 24:52,4 22:39,1 23:17,7 | +2:35,2 |
8 | 9 | Kasakhstan | Alexey Poltoranin Yevgeniy Velichko Vitaliy Pukhkalo Denis Volotka | 1:36:36,3 | 24:40,9 25:29,1 23:10,3 23:16,0 | +3:31,4 |
9 | 12 | Canada | Len Väljas Graeme Killick Russell Kennedy Knute Johnsgaard | 1:36:45,9 | 25:56,3 25:15,9 22:06,7 23:27,0 | +3:41,0 |
10 | 11 | Tjekkiet | Aleš Razým Martin Jakš Petr Knop Michal Novák | 1:37:23,0 | 25:55,9 25:22,0 22:33,5 23:31,6 | +4:18,1 |
11 | 4 | Schweiz | Jonas Baumann Dario Cologna Toni Livers Roman Furger | 1:38:01,4 | 26:43,7 24:55,6 23:08,9 1 23:13,2 | +4:56,5 |
12 | 13 | Estland | Andreas Veerpalu Algo Kärp Karel Tammjärv Raido Ränkel | 1:38:21,7 | 26:17,7 26:28,8 22:06,5 23:28,7 | +5:16,8 |
13 | 14 | Østrig | Dominik Baldauf Max Hauke Bernhard Tritscher Luis Stadlober | 1:39:12,9 | 26:09,4 26:22,2 22:40,8 24:00,5 | +6:08,0 |
14 | 10 | USA | Andrew Newell Reese Hanneman Scott Patterson Noah Hoffman | 1:42:29,1 | 26:09,7 28:17,7 22:58,8 25:02,9 | +9:24,2 |
Medaljeoversigt
Event | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Stafet Herrer | Norge Didrik Tønseth Martin Johnsrud Sundby Simen Hegstad Krüger Johannes Høsflot Klæbo | Olympic Athletes from Russia Andrej Larkov Aleksándr Bolshunov Alekséj Chervotkin Denis Spitsov | Frankrig Jean-Marc Gaillard Maurice Manificat Clément Parisse Adrien Backscheider |
Referencer
Eksterne Henvisninger
- Langrend Arkiveret 27. december 2017 hos Wayback Machine på pyeongchang2018.com
- Det internationale skiforbund på fis-ski.com
🔥 Top keywords: ForsideSpeciel:SøgningNy KaledonienUlla TerkelsenNaum ConevskiPinseSpeciel:Seneste ændringerRobert FicoSlovakietDagmar OverbySuperligaenDrabet på Emilie MengPeter LundinKaren ThistedBrad PittStjernetegnRasmus HøjlundDanmarkCarla MickelborgPalle SørensenVictoria Carmen SonneMarcel Lychau HansenKevin SpaceyN.F.S. GrundtvigStor gedehamsEurovision Song Contest 2024Danmarksmesterskab (fodbold)Odense BoldklubFrançois DuvalierTaylor SwiftDag HammarskjöldKøbenhavnNathalie zu Sayn-Wittgenstein-BerleburgFrederik 10.Kleopatra 7.BørsenJulie ØlgaardJacob NeestrupFC Midtjylland