Svømning under sommer-OL 2016 – 100 m fri (herrer)
100 m fri for herrer under Sommer-OL 2016 fandt sted den 9. august - 10. august 2016.
100 m fri, herrer under det 31. sommer-OL 2016 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sted | Olympic Aquatics Stadium | ||||||||||||
Datoer | 9. august 2016 (heats & semifinaler) 10. august 2016 (finale) | ||||||||||||
Atleter | 59 fra 45 nationer | ||||||||||||
Vindertid | 47.58 | ||||||||||||
Medaljevindere | |||||||||||||
| |||||||||||||
Medaljefordeling
Medaljetagere | |||
---|---|---|---|
Guld | Sølv | Bronze | |
Kyle Chalmers | Pieter Timmers | Nathan Adrian |
Turneringsformat
Konkurrencen blev afviklet med indledende heats, semifinaler og finale. Efter de indledende heats gik de 16 bedste tider videre til semifinalerne, hvor det blev afgjort hvilke otte tider, der var de bedste. Disse gik til finalen, hvor medaljerne blev fordelt.
Tidsplan
Nedenstående tabel viser tidsplanen for afvikling af konkurrencen:
Dato | Tid | Runde |
---|---|---|
9. august | 13:00 | Heats |
9. august | 22:00 | Semifinaler |
10. august | 22:57 | Finale |
Resultater
Heats
Rang | Heat | Bane | Navn | Nationalitet | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 7 | 3 | Kyle Chalmers | Australien | 47.90 | Q |
2 | 7 | 2 | Caeleb Dressel | USA | 47.91 | Q |
3 | 5 | 6 | Duncan Scott | Storbritannien | 48.01 | Q ' |
4 | 8 | 4 | Cameron McEvoy | Australien | 48.12 | Q |
5 | 6 | 5 | Santo Condorelli | Canada | 48.22 | Q |
6 | 6 | 8 | Joseph Schooling | Singapore | 48.27 | Q |
7 | 8 | 8 | Damian Wierling | Tyskland | 48.35 | Q |
8 | 6 | 3 | Vladimir Morozov | Rusland | 48.39 | Q |
9 | 8 | 2 | Pieter Timmers | Belgien | 48.46 | Q |
10 | 8 | 5 | Luca Dotto | Italien | 48.47 | Q |
11 | 7 | 8 | Yuri Kisil | Canada | 48.49 | Q |
12 | 6 | 2 | Sebastiaan Verschuren | Holland | 48.51 | Q |
13 | 6 | 6 | Marcelo Chierighini | Brasilien | 48.53 | Q |
14 | 6 | 4 | Ning Zetao | Kina | 48.57 | Q |
8 | 3 | Clément Mignon | Frankrig | Q | ||
16 | 7 | 4 | Nathan Adrian | USA | 48.58 | Q |
17 | 6 | 1 | Katsumi Nakamura | Japan | 48.61 | |
18 | 7 | 5 | Jérémy Stravius | Frankrig | 48.62 | |
19 | 5 | 5 | Glenn Surgeloose | Belgien | 48.65 | |
20 | 5 | 1 | Kristian Gkolomeev | Grækenland | 48.68 | |
21 | 7 | 6 | Andrey Grechin | Rusland | 48.75 | |
22 | 8 | 6 | Federico Grabich | Argentina | 48.78 | |
23 | 4 | 2 | Dylan Carter | Trinidad og Tobago | 48.80 | |
24 | 4 | 6 | Richárd Bohus | Ungarn | 48.86 | |
25 | 6 | 7 | Yu Hexin | Kina | 48.87 | |
26 | 4 | 4 | Dominik Kozma | Ungarn | 48.92 | |
27 | 7 | 7 | Shinri Shioura | Japan | 48.94 | |
28 | 8 | 7 | Nicolas Oliveira | Brasilien | 49.05 | |
29 | 7 | 1 | Benjamin Proud | Storbritannien | 49.14 | |
30 | 5 | 4 | Simonas Bilis | Litauen | 49.16 | |
31 | 3 | 4 | Oussama Sahnoune | Algeriet | 49.20 | |
32 | 4 | 3 | Park Tae-Hwan | Sydkorea | 49.24 | |
8 | 1 | Velimir Stjepanović | Serbien | |||
34 | 4 | 1 | Cristian Quintero | Venezuela | 49.25 | |
35 | 4 | 5 | Yauhen Tsurkin | Hviderusland | 49.37 | |
36 | 5 | 8 | Anže Tavčar | Slovenien | 49.38 | |
37 | 5 | 7 | Filippo Magnini | Italien | 49.40 | |
38 | 5 | 2 | Marius Radu | Rumænien | 49.57 | |
39 | 5 | 3 | Björn Hornikel | Tyskland | 49.62 | |
40 | 3 | 2 | Shane Ryan | Irland | 49.82 | |
41 | 3 | 3 | Aleksandar Nikolov | Bulgarien | 50.08 | |
42 | 4 | 7 | Ari-Pekka Liukkonen | Finland | 50.14 | |
4 | 8 | Matthew Stanley | New Zealand | |||
44 | 3 | 5 | Benjamin Hockin | Paraguay | 50.26 | |
45 | 2 | 6 | Igor Mogne | Mozambique | 50.65 | |
3 | 6 | Ziv Kalontarov | Israel | |||
47 | 3 | 8 | Raphaël Stacchiotti | Luxembourg | 50.79 | |
48 | 2 | 5 | Sean Gunn | Zimbabwe | 50.87 | |
49 | 3 | 7 | Bradley Vincent | Mauritius | 50.89 | |
50 | 2 | 4 | Matthew Abeysinghe | Sri Lanka | 50.96 | |
51 | 2 | 3 | Andrew Chetcuti | Malta | 51.37 | |
52 | 1 | 4 | Jhonny Pérez | Dominikanske Republik | 51.50 | |
53 | 3 | 1 | Nicholas Magana | Peru | 51.53 | |
54 | 1 | 3 | Thibaut Amani Danho | Elfenbenskysten | 52.78 | |
55 | 2 | 2 | Miguel Mena | Nicaragua | 53.40 | |
56 | 2 | 1 | Rami Anis | Olympiske flygtningehold | 54.35 | |
57 | 2 | 7 | Pou Sovijja | Cambodja | 54.55 | |
58 | 2 | 8 | Sirish Gurung | Nepal | 57.76 | |
59 | 1 | 5 | Robel Kiros Habte | Etiopien | 1:04.95 |
Semifinaler
Semifinale 1
Rang | Bane | Navn | Nationalitet | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|---|
1 | 8 | Nathan Adrian | USA | 47.83 | Q |
2 | 5 | Cameron McEvoy | Australien | 47.93 | Q |
3 | 4 | Caeleb Dressel | USA | 47.97 | Q |
4 | 6 | Vladimir Morozov | Rusland | 48.26 | |
5 | 7 | Sebastiaan Verschuren | Holland | 48.28 | |
6 | 1 | Ning Zetao | Kina | 48.37 | |
7 | 2 | Luca Dotto | Italien | 48.49 | |
8 | 3 | Joseph Schooling | Singapore | 48.70 |
Semifinale 2
Rang | Bane | Navn | Nationalitet | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Kyle Chalmers | Australien | 47.88 | Q |
2 | 3 | Santo Condorelli | Canada | 47.93 | Q |
3 | 2 | Pieter Timmers | Belgien | 48.14 | Q |
4 | 5 | Duncan Scott | Storbritannien | 48.20 | Q |
5 | 1 | Marcelo Chierighini | Brasilien | 48.23 | Q |
6 | 7 | Yuri Kisil | Canada | 48.28 | |
7 | 8 | Clément Mignon | Frankrig | 48.57 | |
8 | 6 | Damian Wierling | Tyskland | 48.66 |
Finale
Rang | Bane | Navn | Nationalitet | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|---|
5 | Kyle Chalmers | Australien | 47.58 | ||
7 | Pieter Timmers | Belgien | 47.80 | ||
4 | Nathan Adrian | USA | 47.85 | ||
4 | 6 | Santo Condorelli | Canada | 47.88 | |
5 | 1 | Duncan Scott | Storbritannien | 48.01 | |
6 | 2 | Caeleb Dressel | USA | 48.02 | |
7 | 3 | Cameron McEvoy | Australien | 48.12 | |
8 | 8 | Marcelo Chierighini | Brasilien | 48.41 |
Referencer
Eksterne henvisninger
http://www.fina.org/sites/default/files/2015_02_rio2016_qualification_system_sw_en.pdf Arkiveret 27. maj 2016 hos Wayback Machine
http://www.tpenoc.net/download/Rio2016/SportExplanatoryGuides/Aquatics.pdf Arkiveret 31. marts 2016 hos Wayback Machine
🔥 Top keywords: ForsideHelle Sara PetersSpeciel:SøgningEM i fodbold (mænd)Kasper HjulmandArnela MuminovićKylian MbappéSpeciel:Seneste ændringerAntoine GriezmannMartin BrygmannMikael JalvingParadise Hotel (Danmark, sæson 8)Maurits KjærgaardRomelu LukakuElisabeth WæverSlovenienVM i fodbold (mænd)Europamesterskabet i fodbold 2024 (mænd)Tour de France 2023Morten HjulmandSlovakietDanmarks fodboldlandsholdViggo MortensenChristian EriksenJosefine HøghDanmarkEuropamesterskabet i fodbold 2020 (mænd)Carsten EskelundJens Stryger LarsenFemern Bælt-forbindelsenThomas GravesenOkapiClaes AntonsenFlemming PovlsenPhilip Patrick WesthLudvig von KahlenMetallicaFrankrigs fodboldlandsholdRalf Rangnick