Seeds
- Australia
- England
- Netherlands
- Egypt
- Malaysia
- New Zealand
- Scotland
- Canada
- Ireland
- United States
- Belgium
- France
- South Africa
- Denmark
- Hong Kong
- Germany
- Switzerland
- Japan
- Austria
Results
First round
Pool A
Team One | Team Two | Score |
---|
Australia | Ireland | 3-0 |
Canada | Germany | 2-1 |
Australia | Germany | 3-0 |
Australia | Switzerland | 3-0 |
Australia | Canada | 3-0 |
Ireland | Germany | 2-1 |
Ireland | Switzerland | 2-1 |
Ireland | Canada | 2-1 |
Canada | Germany | 2-1 |
Canada | Switzerland | 3-0 |
Switzerland | Germany | 2-1 |
Pos | Nation | Team | P | W | L | Pts |
---|
1 | Australia | Natalie Grinham, Rachael Grinham, Amelia Pittock, Melissa Martin | 4 | 4 | 0 | 8 |
2 | Ireland | Madeline Perry, Aisling Blake, Anna McGeever, Laura Mylotte | 4 | 3 | 1 | 6 |
3 | Canada | Runa Reta, Melanie Jans, Marnie Baizley, Alana Miller | 4 | 2 | 2 | 4 |
4 | Switzerland | Olivia Hauser, Manuela Zehnder, Gaby Schmohl, Gabi Hegi | 4 | 1 | 3 | 2 |
5 | Germany | Karin Beriere, Carola Weiss, Katharina Witt, Kathrin Rohrmueller | 4 | 0 | 4 | 0 |
Pool B
Team One | Team Two | Score |
---|
England | United States | 3-0 |
England | Hong Kong | 3-0 |
England | Japan | 3-0 |
England | Scotland | 3-0 |
United States | Hong Kong | 2-1 |
United States | Scotland | 3-0 |
United States | Japan | 3-0 |
Hong Kong | Japan | 3-0 |
Hong Kong | Scotland | 2-1 |
Scotland | Japan | 2-1 |
Pos | Nation | Team | P | W | L | Pts |
---|
1 | England | Cassie Jackman, Linda Elriani, Fiona Geaves, Jenny Duncalf | 4 | 4 | 0 | 8 |
2 | United States | Louisa Hall, Latasha Khan, Michelle Quibell, Meredeth Quick | 4 | 3 | 1 | 4 |
3 | Hong Kong | Rebecca Chiu, Karen Lau, Annie Au, Joey Chan | 4 | 2 | 2 | 4 |
4 | Scotland | Wendy Maitland, Susan Dalrymple, Louise Philip, Frania Gillen-Buchert | 4 | 1 | 3 | 2 |
5 | Japan | Chinatsu Matsui, Kozue Onizawa, Sachiko Shinta, Miyuki Adachi | 4 | 0 | 4 | 0 |
Pool C
Team One | Team Two | Score |
---|
Netherlands | Belgium | 2-1 |
New Zealand | Austria | 3-0 |
New Zealand | Denmark | 3-0 |
New Zealand | Belgium | 3-0 |
New Zealand | Netherlands | 2-1 |
Netherlands | Denmark | 3-0 |
Netherlands | Austria | 3-0 |
Belgium | Austria | 2-1 |
Belgium | Denmark | 2-1 |
Denmark | Austria | 3-0 |
Pos | Nation | Team | P | W | L | Pts |
---|
1 | New Zealand | Shelley Kitchen, Tamsyn Leevey, Louise Crome, Jaclyn Hawkes | 4 | 4 | 0 | 8 |
2 | Netherlands | Vanessa Atkinson, Karen Kronemeyer, Annelize Naudé, Magriet Huisman | 4 | 3 | 1 | 6 |
3 | Belgium | Katline Cauwels, Annabel Romedenne, Charlie de Rycke, Kim Hannes-Teunen | 4 | 2 | 2 | 4 |
4 | Denmark | Ellen Petersen, Line Hansen, Ditte Nielsen, Kira Petersen | 4 | 1 | 3 | 2 |
5 | Austria | Birgit Coufal, Pamela Pancis, Ines Gradnitzer, Theresa Gradnitzer | 4 | 0 | 4 | 0 |
Pool D
Team One | Team Two | Score |
---|
Malaysia | France | 2-1 |
Egypt | South Africa | 3-0 |
Egypt | France | 3-0 |
Egypt | Malaysia | 2-1 |
Malaysia | South Africa | 3-0 |
South Africa | France | 3-0 |
Pos | Nation | Team | P | W | L | Pts |
---|
1 | Egypt | Omneya Abdel Kawy, Engy Kheirallah, Raneem El Weleily, Eman El Amir | 3 | 3 | 0 | 6 |
2 | Malaysia | Nicol David, Sharon Wee, Tricia Chuah | 3 | 2 | 1 | 4 |
3 | South Africa | Claire Nitch, Tenille Swartz, Farrah Sterne, Karen van der Westhuizen | 3 | 1 | 2 | 2 |
4 | France | Isabelle Stoehr, Célia Allamargot, Soraya Renai, Maud Duplomb | 3 | 0 | 3 | 0 |
Quarter finals
Team One | Team Two | Score |
---|
Australia | Malaysia | 3-0 |
New Zealand | United States | 3-0 |
Egypt | Ireland | 2-1 |
England | Netherlands | 2-1 |
Semi finals
Team One | Team Two | Score |
---|
Australia | Egypt | 3-0 |
England | New Zealand | 3-0 |
Third Place Play Off
Team One | Team Two | Score |
---|
New Zealand | Egypt | 2-0 |
Final
References
See also