Australia competed at the 2024 World Aquatics Championships in Doha, Qatar from 2 to 18 February.
Australia at the 2024 World Aquatics Championships | |
---|---|
FINA code | AUS |
National federation | Swimming Australia |
Website | swimming |
in Doha, Qatar | |
Competitors | 78 in 6 sports |
Medals Ranked 3rd |
|
World Aquatics Championships appearances | |
Medalists
Athletes by discipline
The following is the list of number of competitors participating at the Championships per discipline.
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Artistic swimming | 0 | 10 | 10 |
Diving | 6 | 6 | 12 |
High diving | 1 | 3 | 4 |
Open water swimming | 4 | 4* | 8* |
Swimming | 7 | 8* | 15* |
Water polo | 15 | 15 | 30 |
Total | 33 | 45 | 78 |
- Maddy Gough competed in both open water swimming and pool swimming.
Artistic swimming
Australia's artistic swimming team consisted of ten athletes (all women).[1]
- Women
Athlete | Event | Preliminaries | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Carolyn Buckle Kiera Gazzard | Duet technical routine | 211.1166 | 19 | Did not advance | |
Carolyn Buckle Kiera Gazzard | Duet free routine | 161.2521 | 21 | Did not advance |
- Mixed
Athlete | Event | Preliminaries | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Carolyn Buckle Natalia Caloiero Georgia Courage-Gardiner Kiera Gazzard Margo Joseph-Kuo Anastasia Kusmawan Zoe Poulis Milena Waldman | Team acrobatic routine | 172.9033 | 15 | Did not advance | |
Carolyn Buckle Natalia Caloiero Georgia Courage-Gardiner Kiera Gazzard Alessandra Ho Margo Joseph-Kuo Zoe Poulis Milena Waldman | Team free routine | 222.7791 | 10 Q | 229.6751 | 10 |
Carolyn Buckle Georgia Courage-Gardiner Raphaelle Gauthier Kiera Gazzard Margo Joseph-Kuo Anastasia Kusmawan Zoe Poulis Milena Waldman | Team technical routine | 220.6945 | 9 Q | 224.0447 | 8 |
Diving
Australia's diving team consisted of 12 athletes (6 men and 6 women).[2]
- Men
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Li Shixin | 1 m springboard | 379.95 | 3 Q | — | 395.70 | ||
Kurtis Mathews | 367.90 | 7 Q | 372.90 | 6 | |||
Li Shixin | 3 m springboard | 389.55 | 8 Q | 398.20 | 7 Q | 406.40 | 10 |
Kurtis Mathews | 338.55 | =32 | Did not advance | ||||
Jaxon Bowshire | 10 m platform | 357.35 | 21 | Did not advance | |||
Sam Fricker Kurtis Mathews | 3 m synchronized springboard | — | 311.61 | 20 | |||
Domonic Bedggood Cassiel Rousseau | 10 m synchronized platform | — | 384.15 | 6 |
- Women
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Brittany O'Brien | 1 m springboard | 194.10 | 32 | Did not advance | |||
Alysha Koloi | 240.00 | 6 Q | — | 260.50 | |||
Maddison Keeney | 3 m springboard | 304.45 | 1 Q | 294.80 | 5 Q | 302.95 | 4 |
Alysha Koloi | 276.20 | 9 Q | 252.30 | 14 | Did not advance | ||
Nikita Hains | 10 m platform | 223.60 | 35 | Did not advance | |||
Melissa Wu | 301.40 | 8 Q | 293.70 | 8 Q | 267.10 | 12 | |
Maddison Keeney Anabelle Smith | 3 m synchronized springboard | — | 300.45 | ||||
Nikita Hains Melissa Wu | 10 m synchronized platform | — | 266.58 | 10 |
- Mixed
Athlete | Event | Final | |
---|---|---|---|
Points | Rank | ||
Domonic Bedggood Maddison Keeney | 3 m synchronized springboard | 300.93 | |
Cassiel Rousseau Maddison Keeney Nikita Hains Li Shixin | Team event | 385.35 |
High diving
Australia's high diving team consisted of four athletes (one man and three women).[3]
- Men
Athlete | Event | Points | Rank |
---|---|---|---|
Zach Picton | Men's high diving | 262.35 | 19 |
- Women
Athlete | Event | Points | Rank |
---|---|---|---|
Rhiannan Iffland | Women's high diving | 342.00 | |
Emily Chinnock | Did not finish | ||
Xantheia Pennisi | 291.95 | 5 |
Open water swimming
Australia's open water swimming team consisted of eight athletes (4 men and 4 women).[4]
- Men
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Bailey Armstrong | Men's 5 km | 53:23.5 | 23 |
Robert Thorpe | 51:59.1 | 16 | |
Kyle Lee | Men's 10 km | 1:48:31.2 | 9 |
Nicholas Sloman | 1:48:29.6 | 5 |
- Women
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Bianca Crisp | Women's 5 km | 59:06.0 | 24 |
Chelsea Gubecka | 57:35.0 | ||
Maddy Gough | Women's 10 km | 1:57:51.7 | 18 |
Moesha Johnson | 1:57:30.8 | 4 |
- Mixed
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Moesha Johnson Chelsea Gubecka Nicholas Sloman Kyle Lee | Team relay | 1:03:28.0 |
Swimming
Australia's swimming team consisted of 15 athletes (7 men and 8 women).[4]
- Men
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Isaac Cooper | 50 m freestyle | 21.86 | 7 Q | 21.74 | 7 Q | 21.77 | 5 |
Cameron McEvoy | 21.13 | 1 Q | 21.23 | 1 Q | 21.45 | ||
Jack Cartwright | 100 m freestyle | 49.01 | 17 | Did not advance | |||
Kai Taylor | 48.88 | 15 Q | 48.50 | 13 | Did not advance | ||
Kai Taylor | 200 m freestyle | 1:46.81 | 7 Q | 1:46.37 | 9 | Did not advance | |
Elijah Winnington | 1:46.69 | 6 Q | 1:45.90 | 5 Q | 1:46.20 | 7 | |
Elijah Winnington | 400 m freestyle | 3:44.37 | 1 Q | — | 3:42.86 | ||
Elijah Winnington | 800 m freestyle | 7:47.59 | 8 Q | — | 7:42.95 | ||
Isaac Cooper | 50 m backstroke | 24.75 | 4 Q | 24.12 OC | 1 Q | 24.13 | |
Bradley Woodward | 25.41 | 18 | Did not advance | ||||
Bradley Woodward | 100 m backstroke | 53.76 | 6 Q | 54.20 | 16 | Did not advance | |
Bradley Woodward | 200 m backstroke | 1:58.26 | 8 Q | 1:57.58 | 11 | Did not advance | |
Samuel Williamson | 50 m breaststroke | 26.69 | 3 Q | 26.41 OC | 1 Q | 26.32 OC | |
Samuel Williamson | 100 m breaststroke | 59.81 | =9 Q | 59.35 | 7 Q | 59.21 | 4 |
Isaac Cooper | 50 m butterfly | 23.15 | 3 Q | 23.18 | =4 Q | 23.12 | 4 |
Cameron McEvoy | 23.19 | 7 Q | 23.21 | 6 Q | 23.08 | ||
Bradley Woodward Sam Williamson Kai Taylor Jack Cartwright | 4 × 100 m medley relay | 3:35.55 | 9 | — | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Shayna Jack | 50 m freestyle | 24.30 | 3 Q | 24.44 | 4 Q | 24.27 | 4 |
Shayna Jack | 100 m freestyle | 53.50 | 1 Q | 53.16 | 4 Q | 52.83 | |
Shayna Jack | 200 m freestyle | 1:58.40 | =11 Q | 1:56.80 | 3 Q | 1:57.24 | 7 |
Brianna Throssell | 1:58.29 | 9 Q | 1:57.09 | 5 Q | 1:56.00 | ||
Kiah Melverton | 400 m freestyle | 4:10.61 | 12 | — | Did not advance | ||
Maddy Gough | 800 m freestyle | 8:35.25 | =8 Q | — | 8:36.43 | 9 | |
Kiah Melverton | 8:35.22 | 7 Q | — | 8:29.35 | 7 | ||
Maddy Gough | 1500 m freestyle | 16:14.48 | 4 Q | — | 16:16.85 | 7 | |
Iona Anderson | 50 m backstroke | 28.02 | 4 Q | 27.51 | 1 Q | 27.45 | |
Jaclyn Barclay | 28.36 | 11 Q | 28.17 | 11 | Did not advance | ||
Iona Anderson | 100 m backstroke | 59.88 | 3 Q | 59.94 | 4 Q | 59.12 | |
Jaclyn Barclay | 1:00.05 | 4 Q | 59.83 | 3 Q | 59.28 | 4 | |
Jaclyn Barclay | 200 m backstroke | 2:10.82 | 2 Q | 2:08.85 | 2 Q | 2:07.03 | |
Abbey Harkin | 100 m breaststroke | 1:09.01 | 25 | Did not advance | |||
Abbey Harkin | 200 m breaststroke | 2:31.93 | 22 | Did not advance | |||
Alexandria Perkins | 50 m butterfly | 25.89 | 5 Q | 25.81 | 4 Q | 25.85 | 6 |
Brianna Throssell | 26.04 | 9 Q | 25.97 | 8 Q | 25.96 | 8 | |
Alexandria Perkins | 100 m butterfly | 58.10 | 6 Q | 58.05 | 8 Q | 57.68 | 6 |
Brianna Throssell | 57.78 | 4 Q | 57.22 | 3 Q | 56.97 | 4 | |
Kiah Melverton | 400 m individual medley | 4:53.82 | 19 | — | Did not advance | ||
Brianna Throssell Alexandria Perkins Abbey Harkin Shayna Jack Jaclyn Barclay (heat) | 4 × 100 m freestyle relay | 3:38.33 | 1 Q | — | 3:36.93 | ||
Brianna Throssell Shayna Jack Abbey Harkin Kiah Melverton Jaclyn Barclay (heat) | 4 × 200 m freestyle relay | 7:58.19 | 7 Q | — | 7:51.41 | ||
Iona Anderson Abbey Harkin Brianna Throssell Shayna Jack Jaclyn Barclay (heat) Alexandria Perkins (heat) | 4 × 100 m medley relay | 4:00.09 | 3 Q | — | 3:55.98 |
- Mixed
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Kai Taylor Jack Cartwright Shayna Jack Brianna Throssell Alexandria Perkins(heat) Abbey Harkin(heat) | 4 × 100 m freestyle relay | 3:25.30 | 3 Q | — | 3:21.78 | ||
Bradley Woodward Samuel Williamson Brianna Throssell Shayna Jack Alexandria Perkins (heat) Abbey Harkin (heat) | 4 × 100 m medley relay | 3:45.54 | 2 Q | — | 3:43.12 |
Water polo
- Summary
Team | Event | Group stage | Playoff | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Australia | Men's tournament | Croatia L 8–13 | South Africa W 29–7 | Spain L 9-15 | 3 QP | France L 8–11 | — | United States L 10–16 | China W 17–7 | 11 |
Australia | Women's tournament | Singapore W 32–1 | New Zealand W 13–6 | Hungary L 9–13 | 2 QP | Great Britain W 20–8 | United States L 9–10 | Canada W 10–8 | Netherlands L 8-10 | 6 |
Men's tournament
- Team roster
The following is the Australian roster.[5]
Head coach: Timothy Hamill
- 1 Nick Porter GK
- 2 Angus Lambie FP
- 3 George Ford FP
- 4 Charlie Negus FP
- 5 Nathan Power FP
- 6 Lachlan Edwards FP
- 7 Luke Pavillard FP
- 8 Matthew Byrnes FP
- 9 Milos Maksimovic FP
- 10 Timothy Putt FP
- 11 Chaz Poot FP
- 12 Blake Edwards FP
- 13 John Hedges GK
- 14 Marcus Berehulak FP
- 15 Samuel Slobodien FP
- Group play
Pos | Team | Pld | W | PSW | PSL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spain | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 46 | 20 | +26 | 9 | Quarterfinals |
2 | Croatia | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 48 | 24 | +24 | 6 | Playoffs |
3 | Australia | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 46 | 35 | +11 | 3 | |
4 | South Africa | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 18 | 79 | −61 | 0 | 13–16th place semifinals |
Source: World Aquatics
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) Goal difference.
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) Goal difference.
5 February 2024 13:30 | Report | Croatia | 13–8 | Australia | Aspire Dome, Doha Referees: Michiel Zwart (NED), György Kun (HUN) |
Score by quarters: 5–1, 4–2, 2–2, 2–3 | |||||
six players 2 | Goals | Berehulak, Pavillard 2 |
7 February 2024 13:30 | Report | Australia | 29–7 | South Africa | Aspire Dome, Doha Referees: David Couper (NZL), Cheng Beng Guan (SGP) |
Score by quarters: 6–2, 8–1, 7–1, 8–3 | |||||
Edwards 6 | Goals | Stone 2 |
9 February 2024 13:30 | Report | Australia | 9–15 | Spain | Aspire Dome, Doha Referees: György Kun (HUN), Darren Spiritosanto (USA) |
Score by quarters: 2–4, 3–2, 2–4, 2–5 | |||||
Mercep 3 | Goals | three players 3 |
- Playoffs
11 February 2024 16:00 | Report | Australia | 8–11 | France | Aspire Dome, Doha Referees: Frank Ohme (GER), Andreia Stanojević (SRB) |
Score by quarters: 3–2, 3–4, 1–2, 1–3 | |||||
Maksimović 2 | Goals | Bouet 4 |
- 9–12th place semifinals
13 February 2024 13:30 | Report | Australia | 10–16 | United States | Aspire Dome, Doha Referees: Alessandro Severo (ITA), Stanko Ivanovski (MNE) |
Score by quarters: 3–4, 4–5, 1–3, 2–4 | |||||
Pavillard 6 | Goals | Bowen, Woodhead 3 |
- 11th place game
15 February 2024 09:00 | Report | China | 7–17 | Australia | Aspire Dome, Doha Referees: Andreia Stanojević (SRB), Hélène Painchaud (CAN) |
Score by quarters: 2–8, 0–4, 1–4, 4–1 | |||||
Chen Z. 3 | Goals | Maksimović, Mercep 4 |
Women's tournament
- Team roster
The following is the Australian roster.[6]
Head coach: Rebecca Rippon
- 1 Gabriella Palm GK
- 2 Keesja Gofers FP
- 3 Sienna Hearn FP
- 4 Bronte Halligan FP
- 5 Bridget Leeson-Smith FP
- 6 Abby Andrews FP
- 7 Charlize Andrews FP
- 8 Sofie Pontre FP
- 9 Zoe Arancini FP
- 10 Alice Williams FP
- 11 Matilda Kearns FP
- 12 Tenealle Fasala FP
- 13 Genevieve Longman GK
- 14 Sienna Green FP
- 15 Danijela Jackvoch FP
- Group play
Pos | Team | Pld | W | PSW | PSL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hungary | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 71 | 19 | +52 | 9 | Quarterfinals |
2 | Australia | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 54 | 20 | +34 | 6 | Playoffs |
3 | New Zealand | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 44 | 36 | +8 | 3 | |
4 | Singapore | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 7 | 101 | −94 | 0 | 13–16th place semifinals |
Source: World Aquatics
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) Goal difference.
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) Goal difference.
4 February 2024 13:30 | Report | Australia | 32–1 | Singapore | Aspire Dome, Doha Referees: Matan Schwartz (ISR), Lucas Letshabo (RSA) |
Score by quarters: 7–1, 13–0, 6–0, 6–0 | |||||
Gofers 5 | Goals | Wan 1 |
6 February 2024 10:30 | Report | New Zealand | 6–13 | Australia | Aspire Dome, Doha Referees: Matan Schwartz (ISR), Viktor Salnichenko (KAZ) |
Score by quarters: 2–3, 2–3, 1–3, 1–4 | |||||
Doyle, Houghton 2 | Goals | Williams 4 |
8 February 2024 13:30 | Report | Hungary | 13–9 | Australia | Aspire Dome, Doha Referees: Xavi Buch (ESP), Natalia Markopoulou (GRE) |
Score by quarters: 4–2, 4–3, 3–1, 2–3 | |||||
Keszthelyi 5 | Goals | Williams 3 |
- Playoffs
10 February 2024 17:30 | Report | Australia | 20–8 | Great Britain | Aspire Dome, Doha Referees: Natalia Markopoulou (GRE), Yuri Maciel (BRA) |
Score by quarters: 6–1, 6–2, 4–1, 4–4 | |||||
A. Andrews 6 | Goals | Cutler, Falvey 2 |
- Quarterfinals
12 February 2024 16:00 | Report | United States | 10–9 | Australia | Aspire Dome, Doha Referees: Frank Ohme (GER), David Couper (NZL) |
Score by quarters: 2–2, 3–1, 3–0, 2–6 | |||||
Musselman 3 | Goals | four players 2 |
- 5–8th place semifinals
14 February 2024 12:00 | Report | Australia | 10–8 | Canada | Aspire Dome, Doha Referees: Darren Spiritosanto (USA), Sébastien Dervieux (FRA) |
Score by quarters: 3–1, 0–2, 2–3, 5–2 | |||||
Williams 3 | Goals | Wright 3 |
- Fifth place game
16 February 2024 16:00 | Report | Australia | 8–10 | Netherlands | Aspire Dome, Doha Referees: Jennifer McCall (USA), Nóra Debreceni (HUN) |
Score by quarters: 1–2, 5–1, 1–3, 1–4 | |||||
Kearns 3 | Goals | Van de Kraats 3 |