Oscar/Best Film
Mit den Oscar för den Besten Film warrt de Produzenten vun en Film uttekend. De Kategorie gifft dat al vun Anfang an siet 1929 bi de Oscarvergaav, man bit 1936 weern de Filmsellschoppen dormit ehrt un nich enkelte Personen.
In de nafolgend Tabell staht de Winners un Nomineerten na Johren:
1929–1930
Johr | Priesdreger | för den Film | Nomineeren |
1929 | Best Picture, Unique and Artistic Production: Fox | Sunrise: A Song of Two Humans (dt.: Sonnenaufgang – Lied von zwei Menschen) | M-G-M för The Crowd (dt.: Ein Mensch der Masse) Paramount Famous Lasky för Chang: A Drama of the Wilderness (dt.: Chang) |
Best Picture, Production: Paramount Famous Lasky | Wings | Fox för 7th Heaven The Caddo Company för The Racket | |
1930 (1) | M-G-M | The Broadway Melody | Art Cinema för Alibi Fox för In Old Arizona M-G-M för Hollywood Revue of 1929 Paramount Famous Lasky för The Patriot |
1930 (2) | Universal | All Quiet on the Western Front (dt.: Im Westen nichts Neues) | Cosmopolitan för The Big House (dt.: Hölle hinter Gittern) M-G-M för The Divorcee (at.: Die Frau für alle) Paramount Famous Lasky för The Love Parade Warner Bros. för Disraeli |
1931–1940
Johr | Priesdreger | för den Film | Nomineeren |
1931 | RKO Radio | Cimarron | Fox för East Lynne M-G-M för Trader Horn Paramount Publix för Skippy The Caddo Company för The Front Page |
1932 | M-G-M | Grand Hotel (dt.: Menschen im Hotel) | First National för Five Star Final (dt.: Spätausgabe) Fox för Bad Girl M-G-M för The Champ (dt. Der Champ) Paramount Publix för The Smiling Lieutenant (dt.: Der lächelnde Leutnant) Paramount Publix för Shanghai-Express Paramount Publix för One Hour with You (dt.: Eine Stunde mit Dir) Samuel Goldwyn för Arrowsmith |
1933 | Pries weer in disse Kategorie nich vergeven. | ||
1934 | Fox | Cavalcade (dt.: Kavalkade) | Columbia för Lady for a Day (dt.: Lady für einen Tag) Fox för State Fair London Films för The Private Life of Henry VIII. (dt.: Das Privatleben Heinrichs VIII.) M-G-M för Smilin’ Through (dt.: Liebesleid) Paramount för A Farewell to Arms Paramount för She Done Him Wrong (dt.: Sie tat ihm Unrecht) RKO Radio för Little Women (dt.: Vier Schwestern) Warner Bros. för 42nd Street (dt.: Die 42. Straße) Warner Bros. för I Am a Fugitive from a Chain Gang (dt.: Jagd auf James A.) |
1935 | Columbia | It Happened One Night (dt.: Es geschah in einer Nacht) | 20th Century Pictures för The House of Rothschild Columbia för One Night of Love First National för Flirtation Walk (dt.: Liebeskadetten) Jesse L. Lasky för The White Parade M-G-M för The Barretts of Wimpole Street M-G-M för The Thin Man (dt.: Der dünne Mann) M-G-M för Viva Villa! Paramount för Cleopatra RKO Radio för The Gay Divorcee (dt.: Tanz mit mir!) Warner Bros. för Here Comes the Navy (dt.: Dickschädel) Universal för Imitation of Life |
1936 | M-G-M | Mutiny on the Bounty (dt.: Meuterei auf der Bounty) | 20th Century Pictures för Les Misérables (dt.: Die Elenden) Cosmopolitan för Captain Blood (dt.: Unter Piratenflagge) M-G-M för Broadway Melodie of 1936 M-G-M für David Copperfield M-G-M för Naughty Marietta (dt.: Tolle Marietta) Paramount för The Lives of a Bengal Lancer (dt.: Bengali) Paramount för Ruggles of Red Gap RKO Radio för Alice Adams RKO Radio för Top Hat RKO Radio för The Informer (dt.: Der Verräter) Warner Bros. för A Midsummer Night’s Dream (dt.: Ein Sommernachtstraum) |
1937 | Hunt Stromberg | The Great Ziegfeld (dt.: Der große Ziegfeld) | Henry Blanke för The Story of Louis Pasteur (dt.: Louis Pasteur) Henry Blanke för Anthony Adverse (dt.: Ein rastloses Leben) Frank Capra för Mr. Deeds Goes to Town (dt.: Mr. Deeds geht in die Stadt) John Emerson un Bernard H. Hyman för San Francisco Samuel Goldwyn un Merritt Hulburd för Dodsworth (dt.: Zeit der Liebe, Zeit des Abschieds) Joe Pasternak un Charles R. Rogers för Three Smart Girls David O. Selznick för A Tale of Two Cities (dt.: A Tale of Two Cities – Eine Erzählung von zwei Städten) Lawrence Weingarten för Libeled Lady (dt.: Lustige Sünder) Irving Thalberg för Romeo and Juliet |
1938 | Henry Blanke | The Life of Emile Zola (dt.: Das Leben des Emile Zola) | Pandro S. Berman för Stage Door (dt.: Bühneneingang) Frank Capra för Lost Horizon (dt.: In den Fesseln von Shangri-La) Louis D. Lighton för Captains Courageous (dt.: Manuel) Samuel Goldwyn un Merritt Hulburd för Dead End (dt.: Sackgasse) Leo McCarey un Everett Riskin för The Awful Truth (dt.: Die schreckliche Wahrheit) Charles R. Rogers un Joe Pasternak för One Hundred Men and a Girl David O. Selznick för A Star Is Born (dt.: Ein Stern geht auf) Irving Thalberg un Albert Lewin för The Good Earth (dt.: Die gute Erde) Darryl F. Zanuck un Kenneth Macgowan för In Old Chicago |
1939 | Frank Capra | You Can’t Take It with You (dt.: Lebenskünstler) | John W. Considine Jr. för Boys Town (dt.: Teufelskerle) Louis D. Lighton för Test Pilot (dt.: Testpilot) Gabriel Pascal för Pygmalion Frank Rollmer un Albert Pinkovitch för La Grande Illusion (dt.: Die große Illusion) Victor Saville för The Citadel (dt.: Die Zitadelle) Hal B. Wallis un Henry Blanke för Jezebel (dt.: Jezebel – Die boshafte Lady) Hal B. Wallis un Henry Blanke för The Adventures of Robin Hood (dt.: Robin Hood, König der Vagabunden) Hal B. Wallis un Henry Blanke för Four Daughters (dt.: Vater dirigiert) Darryl F. Zanuck un Harry Joe Brown för Alexander’s Ragtime Band |
1940 | David O. Selznick | Gone with the Wind (dt.: Vom Winde verweht) | Frank Capra för Mr. Smith Goes to Washington (dt.: Mr. Smith geht nach Washington) Sidney Franklin för Ninotchka /(dt.: Ninotschka) Samuel Goldwyn för Wuthering Heights (dt.: Sturmhöhe) Mervyn LeRoy för The Wizard of Oz (dt.: Der Zauberer von Oz) David Lewis för Dark Victory (dt.: Opfer einer großen Liebe) Leo McCarey för Love Affair (dt.: Ruhelose Liebe) Lewis Milestone för Of Mice and Men Victor Saville för Goodbye, Mr. Chips Walter Wanger för Stagecoach (dt.: Ringo) |
1941–1950
Johr | Priesdreger | för den Film | Nomineeren |
1941 | David O. Selznick | Rebecca | Charlie Chaplin för The Great Dictator (dt.: Der große Diktator) John Ford för The Long Voyage Home (dt.: Der lange Weg nach Cardiff) David Hempstead för Kitty Foyle (dt.: Fräulein Kitty) Sol Lesser för Our Town (dt.: Unsere kleine Stadt) Joseph L. Mankiewicz för The Philadelphia Story (dt.: Die Nacht vor der Hochzeit Hal B. Wallis för The Letter (dt.: Das Geheimnis von Malampur) Walter Wanger för Foreign Correspondent (dt.: Der Auslandskorrespondent) Jack L. Warner, Hal B. Wallis un David Lewis för All This, and Heaven Too Darryl F. Zanuck un Nunnally Johnson för The Grapes of Wrath (dt.: Früchte des Zorns) |
1942 | Darryl F. Zanuck | How Green Was My Valley (dt.: Schlagende Wetter) | Irving Asher för Blossoms in the Dust (dt.: Blüten im Staub) Samuel Goldwyn för The Little Foxes (dt.: Die kleinen Füchse) Arthur Hornblow Jr. för Hold Back the Dawn (dt.: Das goldene Tor) Jesse L. Lasky un Hal B. Wallis för Sergeant York Everett Riskin för Here Comes Mr. Jordan (dt.: Urlaub vom Himmel) Alfred Hitchcock för Suspicion (dt.: Verdacht) Hal B. Wallis för One Foot in Heaven Hal B. Wallis för The Maltese Falcon (dt.: Die Spur des Falken Orson Welles för Citizen Kane |
1943 | Sidney Franklin | Mrs. Miniver | Sidney Franklin för Random Harvest (dt.: Gefundene Jahre) Samuel Goldwyn för The Pride of the Yankees Nunnally Johnson för The Pied Piper (dt.: Der Rattenfänger von Hameln) Michael Powell för 49th Parallel Joseph Sistrom för Wake Island George Stevens för The Talk of the Town Hal B. Wallis för Kings Row Jack L. Warner, Hal B. Wallis un William Cagney för Yankee Doodle Dandy Orson Welles för The Magnificent Ambersons (dt.: Der Glanz des Hauses Amberson) |
1944 | Hal B. Wallis | Casablanca | Clarence Brown för The Human Comedy (dt.: ...und das Leben geht weiter) Noel Coward för In Which We Serve Sidney Franklin för Madame Curie Ernst Lubitsch för Heaven Can Wait (dt.: Ein himmlischer Sünder) William Perlberg för The Song of Bernadette (dt.: Das Lied von Bernadette) George Stevens för The More the Merrier (dt.: Immer mehr, immer fröhlicher) Lamar Trotti för The Ox-Bow Incident (dt.: Ritt zum Ox-Bow) Hal B. Wallis för Watch on the Rhine Sam Wood för For Whom the Bell Tolls (dt.: Wem die Stunde schlägt) |
1945 | Leo McCarey | Going My Way (dt.: Der Weg zum Glück) | Arthur Hornblow Jr. för Gaslight (dt.: Das Haus der Lady Alquist) David O. Selznick för Since You Went Away (dt.: Als du Abschied nahmst) Joseph Sistrom för Double Indemnity (dt.: Frau ohne Gewissen) Darryl F. Zanuck för Wilson |
1946 | Charles Brackett | The Lost Weekend (dt.: Das verlorene Wochenende) | Leo McCarey för The Bells of St. Mary’s (dt.: Die Glocken von St. Marien) Joe Pasternak för Anchors Aweigh (dt.: Urlaub in Hollywood) David O. Selznick för Spellbound (dt.: Ich kämpfe um dich) Jerry Wald för Mildred Pierce (dt.: Solange ein Herz schlägt) |
1947 | Samuel Goldwyn | The Best Years of Our Lives (dt.: Die besten Jahre unseres Lebens) | Frank Capra för It's a Wonderful Life (dt.: Ist das Leben nicht schön?) Sidney Franklin för The Yearling (dt.: Die Wildnis ruft) Laurence Olivier för The Chronicle History of King Henry the Fift with His Battell Fought at Agincourt in France (at.: Henry V.) Darryl F. Zanuck för The Razor’s Edge (dt.: Auf Messers Schneide) |
1948 | Darryl F. Zanuck | Gentleman’s Agreement (dt.: Tabu der Gerechten) | Samuel Goldwyn för The Bishop’s Wife (dt.: Jede Frau braucht einen Engel) Ronald Neame för Great Expectations (dt.: Geheimnisvolle Erbschaft) William Perlberg för Miracle on 34th Street (dt.: Das Wunder von Manhattan) Adrian Scott för Crossfire (dt.: Im Kreuzfeuer) |
1949 | Laurence Olivier | Hamlet | Henry Blanke för The Treasure of the Sierra Madre (dt.: Der Schatz der Sierra Madre Anatole Litvak un Robert Bassler för The Snake Pit (dt.: Die Schlangengrube) Michael Powell un Emeric Pressburger för The Red Shoes (dt.: Die roten Schuhe) Jerry Wald för Johnny Belinda (dt.: Schweigende Lippen) |
1950 | Robert Rossen | All the King’s Men (dt.: Der Mann, der herrschen wollte) | Dore Schary för Battleground (dt.: Kesselschlacht) Sol C. Siegel för A Letter to Three Wives (dt.: Ein Brief an drei Frauen) William Wyler för The Heiress (dt.: Die Erbin) Darryl F. Zanuck för Twelve O’Clock High (dt.: Der Kommandeur) |
1951–1960
Johr | Priesdreger | för den Film | Nomineeren |
1951 | Darryl F. Zanuck | All About Eve (dt.: Alles über Eva) | Pandro S. Berman för Father of the Bride (dt.: Vater der Braut) Charles Brackett för Sunset Blvd. (dt.: Boulevard der Dämmerung) S. Sylvan Simon för Born Yesterday (dt.: Die ist nicht von gestern) Sam Zimbalist för King Solomon’s Mines (dt.: König Salomons Diamanten) |
1952 | Arthur Freed | An American in Paris (dt.: Ein Amerikaner in Paris) | Charles K. Feldman för A Streetcar Named Desire (dt.: Endstation Sehnsucht) Anatole Litvak un Frank McCarthy för Decision Before Dawn (dt.: Entscheidung vor Morgengrauen) George Stevens för A Place in the Sun (dt.: Ein Platz an der Sonne) Sam Zimbalist för Quo vadis? |
1953 | Cecil B. DeMille | The Greatest Show on Earth (dt.: Die größte Schau der Welt) | Pandro S. Berman för Ivanhoe (dt.: Ivanhoe – Der schwarze Ritter) John Ford un Merian C. Cooper för The Quiet Man (dt.: Der Sieger) John Huston för Moulin Rouge Stanley Kramer för High Noon (dt.: Zwölf Uhr mittag) |
1954 | Buddy Adler | From Here to Eternity (dt.: Verdammt in alle Ewigkeit) | John Houseman för Julius Caesar Frank Ross för The Robe (dt.: Das Gewand) George Stevens för Shane (dt.: Mein großer Freund Shane) William Wyler för Roman Holiday (dt.: Ein Herz und eine Krone) |
1955 | Sam Spiegel | On the Waterfront (dt.: Die Faust im Nacken) | Jack Cummings för Seven Brides for Seven Brothers (dt.: Eine Braut für sieben Brüder) Stanley Kramer för The Caine Mutiny (dt.: Die Caine war ihr Schicksal) William Perlberg för The Country Girl (dt.: Ein Mädchen vom Lande) Sol C. Siegel för Three Coins in the Fountain (dt.: Drei Münzen im Brunnen) |
1956 | Harold Hecht | Marty | Buddy Adler för Love Is a Many-Splendored Thing (dt.: Alle Herlichkeit auf Erden) Leland Hayward för Mister Roberts (dt.: Keine Zeit für Heldentum) Fred Kohlmar för Picnic (dt.: Picknick) Hal B. Wallis för The Rose Tattoo (dt.: Die tätowierte Rose) |
1957 | Michael Todd | Around the World in Eighty Days (dt.: In 80 Tagen um die Welt) | Charles Brackett för The King and I (dt.: Der König und ich) Cecil B. DeMille för The Ten Commandments (dt.: Die zehn Gebote) George Stevens un Henry Ginsberg för Giant (dt.: Giganten) William Wyler för Friendly Persuasion (dt.: Lockende Versuchung) |
1958 | Sam Spiegel | The Bridge on the River Kwai (dt.: Die Brücke am Kwai) | Henry Fonda un Reginald Rose för 12 Angry Men (dt.: Die 12 Geschworenen) William Goetz för Sayonara Arthur Hornblow Jr. för Witness for the Prosecution (dt.: Zeugin der Anklage) Jerry Wald för Peyton Place (dt.: Glut unter der Asche) |
1959 | Arthur Freed | Gigi | Harold Hecht för Separate Tables (dt.: Getrennt von Tisch und Bett) Stanley Kramer för The Defiant Ones (dt.: Flucht in Ketten) Jack L. Warner för Auntie Mame (dt.: Die tollen Tanten) Lawrence Weingarten för Cat on a Hot Tin Roof (dt.: Die Katze auf dem heißen Blechdach) |
1960 | Sam Zimbalist | Ben-Hur (dt.: Ben Hur) | Otto Preminger för Anatomy of a Murder (dt.: Anatomie eines Mordes) Henry Blanke för The Nun’s Story (dt.: Geschichte einer Nonne) George Stevens för The Diary of Anne Frank (dt.: Das Tagebuch der Anne Frank) John Woolf und James Woolf för Room at the Top (dt.: Der Weg nach oben) |
1961–1970
Johr | Priesdreger | för den Film | Nomineeren |
1961 | Billy Wilder | The Apartment (dt.: Das Appartement) | Bernard Smith för Elmer Gantry (dt.: Elmer Gantry - Gott ist im Geschäft) Jerry Wald för Sons and Lovers (dt.: Söhne und Liebhaber) John Wayne för The Alamo (dt.: Alamo) Fred Zinnemann för The Sundowners (dt.: Der endlose Horizont) |
1962 | Robert Wise | West Side Story | Carl Foreman för The Guns of Navarone (dt.: Die Kanonen von Navarone) Stanley Kramer för Judgment at Nuremberg (dt.: Das Urteil von Nürnberg) Joshua Logan för Fanny Robert Rossen för The Hustler (dt.: Haie der Großstadt) |
1963 | Sam Spiegel | Lawrence of Arabia (dt.: Lawrence von Arabien) | Morton DaCosta för Music Man Alan J. Pakula för To Kill a Mockingbird (dt.: Wer die Nachtigall stört) Aaron Rosenberg för Mutiny on the Bounty (dt.: Meuterei auf der Bounty) Darryl F. Zanuck för The Longest Day (dt.: Der längste Tag) |
1964 | Tony Richardson | Tom Jones (dt.: Tom Jones – Zwischen Bett und Galgen) | Elia Kazan för America, America (dt.: Die Unbezwingbaren) Ralph Nelson för Lilies of the Field (dt.: Lilien auf dem Felde) Bernard Smith för How the West Was Won (dt.: Das war der Wilde Westen) Walter Wanger för Cleopatra |
1965 | Jack L. Warner | My Fair Lady | Michael Cacoyannis för Alexis Sorbas Walt Disney un Bill Walsh för Mary Poppins Stanley Kubrick för Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (dt.: Dr. Seltsam oder: Wie ich lernte, die Bombe zu lieben) Hal B. Wallis för Becket |
1966 | Robert Wise | The Sound of Music (dt.: Meine Lieder – meine Träume) | Fred Coe för A Thousand Clowns (dt.: Tausend Clowns) Joseph Janni för Darling Stanley Kramer för Ship of Fools (dt.: Das Narrenschiff) Carlo Ponti för Doctor Zhivago (dt.: Doktor Schiwago) |
1967 | Fred Zinnemann | A Man for All Seasons (dt.: Ein Mann zu jeder Jahreszeit) | Lewis Gilbert för Alfie (dt.: Der Verführer läßt schön grüßen) Norman Jewison för The Russians Are Coming the Russians Are Coming (dt.: Die Russen kommen! Die Russen kommen!) Ernest Lehman för Who’s Afraid of Virginia Woolf? (dt.: Wer hat Angst vor Virginia Woolf?) Robert Wise för The Sand Pebbles (dt.: Kanonenboot am Yangtse-Kiang) |
1968 | Walter Mirisch | In the Heat of the Night (dt.: In der Hitze der Nacht) | Warren Beatty för Bonnie and Clyde (dt.: Bonnie und Clyde) Arthur P. Jacobs för Doctor Dolittle (dt.: Doktor Dolittle) Stanley Kramer för Guess Who's Coming to Dinner (dt.: Rat mal, wer zum Essen kommt) Lawrence Turman för The Graduate (dt.: Die Reifeprüfung) |
1969 | John Woolf | Oliver! | Ray Stark för Funny Girl Paul Newman för Rachel, Rachel (dt.: Die Liebe eines Sommers) Martin Poll för The Lion in Winter (dt.: Der Löwe im Winter) Anthony Havelock-Allan un John Brabourne för Romeo and Juliet (dt.: Romeo und Julia) |
1970 | Jerome Hellman | Midnight Cowboy (dt.: Asphalt-Cowboy) | John Foreman för Butch Cassidy and the Sundance Kid (dt.: Butch Cassidy und Sundance Kid) Ernest Lehman för Hello, Dolly! Jacques Perrin un Ahmed Rachedi för Z Hal B. Wallis för Anne of the Thousand Days (dt.: Königin für tausend Tage) |
1971–1980
Johr | Preisdreger | för den Film | Nomineeren |
1971 | Frank McCarthy | Patton (dt.: Patton – Rebell in Uniform) | Ross Hunter för Airport Howard G. Minsky för Love Story Ingo Preminger för M*A*S*H Bob Rafelson un Richard Wechsler för Five Easy Pieces (dt.: Five Easy Pieces – Ein Mann sucht sich selbst) |
1972 | Philip D’Antoni | The French Connection (dt.: French Connection – Brennpunkt Brooklyn) | Stephen J. Friedman för The Last Picture Show (dt.: Die letzte Vorstellung) Norman Jewison för Fiddler on the Roof (dt.: Anatevka) Stanley Kubrick för A Clockwork Orange (dt.: Uhrwerk Orange) Sam Spiegel för Nicholas and Alexandra (dt.: Nikolaus und Alexandra) |
1973 | Albert S. Ruddy | The Godfather (dt.: Der Pate) | John Boorman för Deliverance (dt.: Beim Sterben ist jeder der Erste) Cy Feuer för Cabaret Bengt Forslund för Utvandrarna dt.: Die Auswanderer) Robert B. Radnitz för Sounder (dt.: Das Jahr ohne Vater) |
1974 | Tony Bill Michael Phillips Julia Phillips | The Sting (dt.: Der Clou) | Ingmar Bergman för Viskningar och rop (dt.: Schreie und Flüstern) William Peter Blatty för The Exorcist (dt.: Der Exorzist) Melvin Frank för A Touch of Class (dt.: Mann, bist Du klasse) Francis Ford Coppola un Gary Kurtz för American Graffiti |
1975 | Francis Ford Coppola Gray Frederickson Fred Roos | The Godfather Part II (dt.: Der Pate – Teil II) | Irwin Allen för The Towering Inferno (dt.: Flammendes Inferno) Francis Ford Coppola för The Conversation (dt.: Der Dialog) Robert Evans för Chinatown Marvin Worth för Lenny |
1976 | Saul Zaentz Michael Douglas | One Flew Over the Cuckoo’s Nest (dt.: Einer flog über das Kuckucksnest) | Robert Altman för Nashville Martin Bregman un Martin Elfand för Dog Day Afternoon (dt.: Hundstage) Stanley Kubrick för Barry Lyndon Richard D. Zanuck un David Brown för Jaws (dt.: Der weiße Hai) |
1977 | Irwin Winkler Robert Chartoff | Rocky | Robert F. Blumofe un Harold Leventhal för Bound for Glory (dt.: Dieses Land ist mein Land) Walter Coblenz för All the President’s Men (dt.: Die Unbestechlichen) Howard Gottfried för Network Michael Phillips un Julia Phillips för Taxi Driver |
1978 | Charles H. Joffe | Annie Hall (dt.: Der Stadtneurotiker) | Gary Kurtz för Star Wars (dt.: Krieg der Sterne) Herbert Ross un Arthur Laurents för The Turning Point (dt.: Am Wendepunkt) Richard A. Roth för Julia Ray Stark för The Goodbye Girl (dt.: Der Untermieter) |
1979 | Barry Spikings Michael Deeley Michael Cimino John Peverall | The Deer Hunter (dt.: Die durch die Hölle gehen) | Warren Beatty för Heaven Can Wait (dt.: Der Himmel soll warten) Jerome Hellman för Coming Home (dt.: Coming Home – Sie kehren heim) Alan Marshall un David Puttnam för Midnight Express (dt.: Zwölf Uhr nachts) Paul Mazursky un Anthony Ray för An Unmarried Woman (dt.: Eine entheiratete Frau) |
1980 | Stanley R. Jaffe | Kramer vs. Kramer (dt.: Kramer gegen Kramer) | Tamara Asseyev un Alexandra Rose för Norma Rae Robert Alan Aurthur för All That Jazz (dt.: Hinter dem Rampenlicht) Francis Ford Coppola, Fred Roos, Gray Frederickson un Tom Sternberg för Apocalypse Now Peter Yates för Breaking Away |
1981–1990
Johr | Priesdreger | för den Film | Nomineeren |
1981 | Ronald L. Schwary | Ordinary People (dt.: Eine ganz normale Familie) | Claude Berri un Timothy Burrill för Tess Jonathan Sanger för The Elephant Man (dt.: Der Elefantenmensch) Bernard Schwartz för Coal Miner’s Daughter (dt.: Nashville Lady) Irwin Winkler un Robert Chartoff för Raging Bull (dt.: Wie ein wilder Stier) |
1982 | David Puttnam | Chariots of Fire (dt.: Die Stunde des Siegers) | Warren Beatty för Reds Bruce Gilbert för On Golden Pond (dt.: Am goldenen See) Denis Héroux för Atlantic City (dt.: Atlantic City, USA) Frank Marshall för Raiders of the Lost Ark (dt.: Indiana Jones – Jäger des verlorenen Schatzes) |
1983 | Richard Attenborough | Gandhi | Edward Lewis un Mildred Lewis för Missing (dt.: Vermißt) Sydney Pollack un Dick Richards för Tootsie Steven Spielberg un Kathleen Kennedy för E.T. the Extra-Terrestrial (dt.: E.T. – Der Außerirdische) Richard D. Zanuck un David Brown för The Verdict (dt.: The Verdict – Die Wahrheit und nichts als die Wahrheit) |
1984 | James L. Brooks | Terms of Endearment (dt.: Zeit der Zärtlichkeit) | Philip Hobel för Tender Mercies (dt.: Comeback der Liebe) Michael Shamberg för The Big Chill (dt.: Der große Frust) Irwin Winkler un Robert Chartoff för The Right Stuff (dt.: Der Stoff, aus dem die Helden sind) Peter Yates för The Dresser (dt.: Ein ungleiches Paar) |
1985 | Saul Zaentz | Amadeus | John Brabourne un Richard N. Goodwin för A Passage to India (dt.: Eine Reise nach Indien) Arlene Donovan för Places in the Heart (dt.: Ein Platz im Herzen) Norman Jewison, Ronald L. Schwary un Patrick J. Palmer för A Soldier’s Story (dt.: Sergeant Waters – Eine Soldatengeschichte) David Puttnam för The Killing Fields (dt.: The Killing Fields – Schreiendes Land) |
1986 | Sydney Pollack | Out of Africa (dt.: Jenseits von Afrika) | Edward S. Feldman för Witness (dt.: Der einzige Zeuge) John Foreman för Prizzi's Honor (dt.: Die Ehre der Prizzis) Steven Spielberg, Kathleen Kennedy, Frank Marshall un Quincy Jones för The Color Purple (dt.: Die Farbe Lila) David Weisman för Kiss of the Spider Woman (dt.: Der Kuß der Spinnenfrau) |
1987 | Arnold Kopelson | Platoon | Fernando Ghia un David Puttnam för The Mission (dt.: Mission) Robert Greenhut för Hannah and Her Sisters (dt.: Hannah und ihre Schwestern) Ismail Merchant för A Room with a View (dt.: Zimmer mit Aussicht) Burt Sugarman un Patrick J. Palmer för Children of a Lesser God (dt.: Gottes vergessene Kinder) |
1988 | Jeremy Thomas | The Last Emperor (dt.: Der letzte Kaiser) | John Boorman för Hope and Glory (dt.: Hope and Glory – Der Krieg der Kinder) James L. Brooks för Broadcast News (dt.: Nachrichtenfieber – Broadcast News) Stanley R. Jaffe un Sherry Lansing för Fatal Attraction (dt.: Eine verhängnisvolle Affäre) Patrick J. Palmer un Norman Jewison för Moonstruck (dt.: Mondsüchtig) |
1989 | Mark Johnson | Rain Man | Norma Heyman un Hank Moonjean för Dangerous Liaisons (dt.: Gefährliche Liebschaften) Lawrence Kasdan, Charles Okun un Michael Grillo för The Accidental Tourist (dt.: Die Reisen des Mr. Leary) Douglas Wick för Working Girl (dt.: Die Waffen der Frauen) Frederick Zollo un Robert F. Colesberry för Mississippi Burning (dt.: Mississippi Burning – Die Wurzel des Hasses) |
1990 | Richard D. Zanuck Lili Fini Zanuck | Driving Miss Daisy (dt.: Miss Daisy und ihr Chauffeur) | Lawrence Gordon un Charles Gordon för Field of Dreams (dt.: Feld der Träume) Steven Haft, Paul Junger Witt un Tony Thomas för Dead Poets Society (dt.: Der Club der toten Dichter) A. Kitman Ho un Oliver Stone för Born on the Fourth of July (dt.: Geboren am 4. Juli) Noel Pearson för My Left Foot: The Story of Christy Brown (dt.: Mein linker Fuß) |
1991–2000
Johr | Priesdreger | för den Film | Nomineeren |
1991 | Jim Wilson Kevin Costner | Dances with Wolves (dt.: Der mit dem Wolf tanzt) | Francis Ford Coppola för The Godfather: Part III (dt.: Der Pate – Teil III) Walter F. Parkes un Lawrence Lasker för Awakenings (dt.: Zeit des Erwachens) Lisa Weinstein för Ghost (dt.: Ghost – Nachricht von Sam) Irwin Winkler för Goodfellas (dt.: Good Fellas – Drei Jahrzehnte in der Mafia) |
1992 | Edward Saxon Kenneth Utt Ron Bozman | The Silence of the Lambs (dt.: Das Schweigen der Lämmer) | Don Hahn för Beauty and the Beast (dt.: Die Schöne und das Biest) A. Kitman Ho un Oliver Stone för JFK (dt.: JFK – Tatort Dallas) Mark Johnson, Barry Levinson un Warren Beatty för Bugsy Barbra Streisand un Andrew S. Karsch för The Prince of Tides (dt.: Herr der Gezeiten) |
1993 | Clint Eastwood | Unforgiven (dt.: Erbarmungslos) | Martin Brest för Scent of a Woman (dt.: Der Duft der Frauen) David Brown, Rob Reiner un Andrew Scheinman för A Few Good Men (dt.: Eine Frage der Ehre) Ismail Merchant för Howards End (dt.: Wiedersehen in Howards End) Stephen Woolley för The Crying Game |
1994 | Steven Spielberg Gerald R. Molen Branko Lustig | Schindler’s List (dt.: Schindlers Liste) | Jan Chapman för The Piano (dt.: Das Piano) Arnold Kopelson för The Fugitive (dt.: Auf der Flucht) Mike Nichols, John Calley un Ismail Merchant för The Remains of the Day (dt.: Was vom Tage übrig blieb) Jim Sheridan för In the Name of the Father (dt.: Im Namen des Vaters) |
1995 | Wendy Finerman Steve Tisch Steve Starkey | Forrest Gump | Lawrence Bender för Pulp Fiction Michael Jacobs, Julian Krainin, Michael Nozik un Robert Redford för Quiz Show (dt.: Quiz Show – Der Skandal) Duncan Kenworthy för Four Weddings and a Funeral (dt.: Vier Hochzeiten und ein Todesfall) Niki Marvin för The Shawshank Redemption (dt.: Die Verurteilten) |
1996 | Mel Gibson Alan Ladd, Jr. Bruce Davey | Braveheart | Gaetano Daniele, Mario Cecchi Gori un Vittorio Cecchi Gori för Il Postino (dt.: Der Postmann) Lindsay Doran för Sense and Sensibility (dt.: Sinn und Sinnlichkeit) Brian Grazer för Apollo 13 George Miller, Doug Mitchell un Bill Miller för Babe (dt.: Ein Schweinchen namens Babe) |
1997 | Saul Zaentz | The English Patient (dt.: Der englische Patient) | James L. Brooks, Laurence Mark, Richard Sakai un Cameron Crowe för Jerry Maguire (dt.: Jerry Maguire – Spiel des Lebens) Simon Channing-Williams för Secrets & Lies (dt.: Lügen und Geheimnisse) Ethan Coen für Fargo Jane Scott för Shine (dt.: Shine – Der Weg ins Licht) |
1998 | James Cameron Jon Landau | Titanic | Lawrence Bender för Good Will Hunting James L. Brooks, Bridget Johnson un Kristi Zea för As Good as It Gets (dt.: Besser geht’s nicht) Arnon Milchan, Curtis Hanson un Michael G. Nathanson för L.A. Confidential Uberto Pasolini för The Full Monty (dt.: Ganz oder gar nicht) |
1999 | David Parfitt Donna Gigliotti Harvey Weinstein Edward Zwick Marc Norman | Shakespeare in Love | Elda Ferri un Gianluigi Braschi för La vita è bella (dt.: Das Leben ist schön) Robert Michael Geisler, John Roberdeau un Grant Hill för The Thin Red Line (dt.: Der schmale Grat) Alison Owen, Eric Fellner un Tim Bevan för Elizabeth Steven Spielberg, Ian Bryce, Mark Gordon un Gary Levinsohn för Saving Private Ryan (dt.: Der Soldat James Ryan) |
2000 | Bruce Cohen Dan Jinks | American Beauty | Richard N. Gladstein för The Cider House Rules (dt.: Gottes Werk und Teufels Beitrag) Michael Mann un Pieter Jan Brugge för Insider Frank Marshall, Kathleen Kennedy un Barry Mendel för The Sixth Sense David Valdes un Frank Darabont för The Green Mile |
2001–2010
Johr | Priesdreger | för den Film | Nomineeren |
2001 | Douglas Wick David Franzoni Branko Lustig | Gladiator | David Brown, Kit Golden un Leslie Holleran för Chocolat (dt.: Chocolat – Ein kleiner Biss genügt) Danny DeVito, Michael Shamberg un Stacey Sher för Erin Brockovich William Kong, Li-Kong Hsu un Ang Lee för Wo hu cang long (dt.: Tiger and Dragon) Edward Zwick, Marshall Herskovitz un Laura Bickford för Traffic (dt.: Traffic – Macht des Kartells) |
2002 | Brian Grazer Ron Howard | A Beautiful Mind | Robert Altman, Bob Balaban un David Levy för Gosford Park Fred Baron, Martin Brown un Baz Luhrmann för Moulin Rouge! Peter Jackson, Barrie M. Osborne un Fran Walsh för The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (dt.: Der Herr der Ringe: Die Gefährten) Graham Leader, Ross Katz un Todd Field för In the Bedroom |
2003 | Martin Richards | Chicago | Alberto Grimaldi un Harvey Weinstein för Gangs of New York Barrie M. Osborne, Fran Walsh un Peter Jackson för The Lord of the Rings: The Two Towers (dt.: Der Herr der Ringe: Die zwei Türme) Roman Polański, Robert Benmussa un Alain Sarde för The Pianist (dt.: Der Pianist) Scott Rudin un Robert Fox för The Hours (dt.: The Hours – Von Ewigkeit zu Ewigkeit) |
2004 | Barrie M. Osborne Peter Jackson Fran Walsh | The Lord of the Rings: The Return of the King (dt.: Der Herr der Ringe: Die Rückkehr des Königs) | Samuel Goldwyn Jr., Peter Weir un Duncan Henderson för Master and Commander: The Far Side of the World (dt.: Master & Commander – Bis ans Ende der Welt) Ross Katz un Sofia Coppola för Lost in Translation (dt.: Lost in Translation - Zwischen den Welten) Kathleen Kennedy, Frank Marshall un Gary Ross för Seabiscuit (dt.: Seabiscuit – Mit dem Willen zum Erfolg) Robert Lorenz, Judie Hoyt un Clint Eastwood för Mystic River |
2005 | Clint Eastwood Albert S. Ruddy Tom Rosenberg | Million Dollar Baby | Richard N. Gladstein un Nellie Bellflower för Finding Neverland (dt.: Wenn Träume fliegen lernen) Taylor Hackford, Stuart Benjamin un Howard Baldwin för Ray Michael London för Sideways Michael Mann un Graham King för The Aviator |
2006 | Paul Haggis Cathy Schulman | L.A. Crash | Caroline Baron, William Vince un Michael Ohoven för Capote Grant Heslov för Good Night, and Good Luck. Kathleen Kennedy, Steven Spielberg un Barry Mendel för Munich (dt.: München) Diana Ossana un James Schamus för Brokeback Mountain |
2007 | Graham King | The Departed (dt.: Departed – Unter Feinden) | Steve Golin, Alejandro González Iñárritu un Jon Kilik för Babel Clint Eastwood, Robert Lorenz un Steven Spielberg för Letters from Iwo Jima Albert Berger un David T. Friendly för Little Miss Sunshine Andy Harries un Christine Langan för The Queen (dt.: Die Queen) |
2008 | Ethan un Joel Coen Scott Rudin | No Country for Old Men | Tim Bevan, Eric Fellner un Paul Webster för Atonement (dt.: Abbitte) Lianne Halfon, Mason Novick un Russell Smith för Juno Sydney Pollack, Jennifer Fox un Kerry Orent för Michael Clayton Paul Thomas Anderson, Daniel Lupi un JoAnne Sellar för There Will Be Blood |
2009 | Christian Colson | Slumdog Millionaire (dt.: Slumdog Millionär) | Céan Chaffin, Kathleen Kennedy un Frank Marshall för The Curious Case of Benjamin Button (dt.: Der seltsame Fall des Benjamin Button) Brian Grazer, Ron Howard un Eric Fellner för Frost/Nixon Bruce Cohen, Dan Jinks un Michael London för Milk Anthony Minghella, Sydney Pollack, Donna Gigliotti un Redmond Morris för The Reader (dt.: Der Vorleser) |
2010 | Kathryn Bigelow Mark Boal Nicolas Chartier Greg Shapiro | The Hurt Locker (dt.: Tödliches Kommando – The Hurt Locker) | James Cameron un Jon Landau för Avatar (dt.: Avatar – Aufbruch nach Pandora) Gil Netter, Andrew E. Kosove un Broderick Johnson för The Blind Side (dt.: Blind Side – Die große Chance) Peter Jackson un Carolynne Cunningham för District 9 Finola Dwyer un Amanda Posey för An Education Lawrence Bender för Inglourious Basterds Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness un Gary Magness för Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire (dt.: Precious – Das Leben ist kostbar) Joel Coen un Ethan Coen för A Serious Man Jonas Rivera för Up (dt.: Oben) Daniel Dubiecki, Ivan Reitman, un Jason Reitman för Up in the Air |
2011–2020
Johr | Priesdreger | för den Film | Nomineeren |
2011 | Ian Canning Emile Sherman Gareth Unwin | The King’s Speech | Christian Colson, Danny Boyle un John Smithson för 127 Hours Mike Medavoy, Brian Oliver un Scott Franklin för Black Swan Mark Wahlberg, David Hoberman un Todd Lieberman för The Fighter Christopher Nolan un Emma Thomas för Inception Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte un Celine Rattray för The Kids Are All Right Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca un Ceán Chaffin för The Social Network Darla K. Anderson för Toy Story 3 Ethan Coen, Joel Coen un Scott Rudin för True Grit Anne Rosellini un Alix Madigan för Winter’s Bone |
2012 | Thomas Langmann | The Artist | Jim Burke, Alexander Payne un Jim Taylor för The Descendants (dt.: The Descendants – Familie und andere Angelegenheiten) Scott Rudin för Extremely Loud & Incredibly Close (dt.: Extrem laut & unglaublich nah) Brunson Green, Chris Columbus un Michael Barnathan för The Help Graham King un Martin Scorsese för Hugo Cabret Letty Aronson un Stephen Tenenbaum för Midnight in Paris Michael De Luca, Rachael Horovitz un Brad Pitt för Moneyball (dt.: Die Kunst zu gewinnen – Moneyball) Dede Gardner, Sarah Green, Bill Pohlad un Grant Hill för The Tree of Life Steven Spielberg un Kathleen Kennedy för War Horse (dt.: Gefährten) |
2013 | Grant Heslov Ben Affleck George Clooney | Argo | Dan Janvey, Josh Penn un Michael Gottwald för Beasts of the Southern Wild Stacey Sher, Reginald Hudlin un Pilar Savone för Django Unchained Margaret Ménégoz, Stefan Arndt, Veit Heiduschka un Michael Katz för Amour (dt.: Liebe) Gil Netter, Ang Lee un David Womark för Life of Pi (dt.: Life of Pi: Schiffbruch mit Tiger) Steven Spielberg un Kathleen Kennedy för Lincoln Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Hayward un Cameron Mackintosh för Les Misérables Donna Gigliotti, Bruce Cohen un Jonathan Gordon för Silver Linings Playbook (dt.: Silver Linings) Mark Boal, Kathryn Bigelow un Megan Ellison för Zero Dark Thirty |
2014 | Brad Pitt Dede Gardner Jeremy Kleiner Steve McQueen Anthony Katagas | 12 Years a Slave | Charles Roven, ichard Suckle, Megan Ellison un Jonathan Gordon för American Hustle Scott Rudin, Dana Brunetti un Michael De Luca för Captain Phillips Robbie Brenner un Rachel Winter för Dallas Buyers Club Alfonso Cuarón un David Heyman för Gravity Megan Ellison, Spike Jonze un Vincent Landay för Her Albert Berger un Ron Yerxa för Nebraska Gabrielle Tana, Steve Coogan un Tracey Seaward för Philomena Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio, Joey McFarland un Emma Tillinger Koskoff för he Wolf of Wall Street |
2015 | Alejandro González Iñárritu John Lesher James W. Skotchdopole | Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) dt.: Birdman oder (Die unverhoffte Macht der Ahnungslosigkeit) | Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper un Peter Morgan för American Sniper Richard Linklater un Cathleen Sutherland för Boyhood Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce un Anthony McCarten för The Theory of Everything (dt.: Die Entdeckung der Unendlichkeit) Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales un Jeremy Dawson för The Grand Budapest Hotel (dt.: Grand Budapest Hotel) Nora Grossman, Ido Ostrowsky un Teddy Schwarzman för The Imitation Game (dt.: The Imitation Game – Ein streng geheimes Leben) Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner un Jeremy Kleiner för Selma Jason Blum, Helen Estabrook un David Lancaster för Whiplash |
2016 | Michael Sugar Steve Golin Nicole Rocklin Blue Pagan Faust | Spotlight | Brad Pitt, Dede Gardner un Jeremy Kleiner för The Big Short Steven Spielberg, Marc Platt un Kristie Macosko Krieger för Bridge of Spies (dt.: Bridge of Spies – Der Unterhändler) Finola Dwyer un Amanada Posey för Brooklyn (dt.: Brooklyn – Eine Liebe zwischen zwei Welten) Doug Mitchell un George Miller för Mad Max: Fury Road Simon Kinberg, Ridley Scott, Michael Schaefer un Mark Huffam för The Martian (dt.: Der Marsianer – Rettet Mark Watney) Ed Guiney för Room (dt.: Raum) Arnon Milchan, Steve Golin, Alejandro G. Iñárritu, Mary Parent un Keith Redmon för The Revenant (dt.: The Revenant – Der Rückkehrer) |
2017 | Adele Romanski Dede Gardner Jeremy Kleiner | Moonlight | Shawn Levy, Dan Levine, Aaron Ryder un David Linde för Arrival Scott Rudin, Denzel Washington un Todd Black för Fences William M. Mechanic un David Permut för Hacksaw Ridge (dt.: Hacksaw Ridge – Die Entscheidung) Carla Hacken un Julie Yorn för Hell or High Water Donna Gigliotti, Peter Chernin, Jenno Topping, Pharrell Williams un Theodore Melfi för Hidden Figures (dt.: Hidden Figures – Unerkannte Heldinnen) Fred Berger, Jordan Horowitz un Marc Platt för La La Land Emile Sherman, Iain Canning un Angie Fiedler för Lion (dt.: Lion – Der lange Weg nach Hause) Matt Damon, Kimberly Steward, Chris Moore, Lauren Beck un Kevin J. Walsh för Manchester by the Sea |
2018 | Guillermo del Toro J. Miles Dale | The Shape of Water dt.: Shape of Water – Das Flüstern des Wassers | Peter Spears, Luca Guadagnino, Émilie Georges un Marco Morabito för Call Me by Your Name Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten un Douglas Urbanski för Darkest Hour (dt.: Die dunkelste Stunde) Emma Thomas un Christopher Nolan för Dunkirk Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. un Jordan Peele för Get OUt Scott Rudin, Eli Bush un Evelyn O’Neill för Lady Bird JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison un Daniel Lupi för Phantom Thread (dt.: Der seidene Faden) Graham Broadbent, Pete Czernin un Martin McDonagh för Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) Amy Pascal, Steven Spielberg un Kristie Macosko Krieger för The Post (dt.: Die Verlegerin) |
2019 | Jim Burke Charles B. Wessler Brian Currie Peter Farrelly Nick Vallelonga | Green Book dt.: Green Book – Eine besondere Freundschaft | Kevin Feige för Black Panther Sean McKittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele un Spike Lee för BlacKkKlansman Graham King för Bohemian Rhapsody Ceci Dempsey, Ed Guiney, Giorgos Lanthimos un Lee Magiday för The Favourite (dt.: The Favourite – Intrigen und Irrsinn) Gabriela Rodriguez un Alfonso Cuarón för Roma Bill Gerber, Bradley Cooper un Lynette Howell Taylor för A Star Is Born Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Adam McKay un Kevin J. Messick för Vice (dt.: Vice – Der zweite Mann) |
2020 | Kwak Sin-ae Bong Joon-ho | Gisaengchung 기생충, dt.: Parasite | Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren un Callum McDougall för 1917 Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal un Emma Tillinger Koskoff för The Irishman Carthew Neal un Taika Waititi för Jojo Rabbit Todd Phillips, Bradley Cooper un Emma Tillinger Koskoff för Joker Peter Chernin, Jenno Topping un James Mangold för Ford v Ferrari (dt.: Le Mans 66 – Gegen jede Chance) Amy Pascal för Little Women Noah Baumbach un David Heyman för Marriage Story David Heyman, Shannon McIntosh un Quentin Tarantino för Once Upon a Time in Hollywood |
🔥 Top keywords: Wikipedia:HööftsietWikipedia:ImpressumWikipedia:PortalWikipedia:KuntaktWikipedia:Infos för NiegeTweete WeltkriegWikipedia:HülpSpezial:SöökWikipediaWikipedia:Wikiprojekt Öörd/BrannenborgSpezial:Toletzt ännertPlattdüütschWikipedia:Ik bruuk HülpAmmoniakDeziWikipedia:Wikiprojekt Öörd/SüüdholsteenPyritWikipedia:Wikiprojekt ÖördRusanda PanfiliWikipedia:Wikiprojekt Öörd/Landkreis OssenbrüggeBernd EichingerWikipedia:Mi fehlt dat WoortJosef HerbergerGood Will HuntingEngelsche SpraakDüütschlandHoofdsietVereenigte StatenWikipedia:Ne’en Artikel schrievenVereenigt Königriek vun Grootbritannien un NoordirlandStäder in MaliMela Marie SpaemannGipsKategorie:Gifft dat nich mehrComité flamand de FranceHülp:HülpÉcole polytechniqueWikipedia:AdministratersVörlaag:Navigatschoonsliest Gemenen un Städer in den Kreis Seebarg