Campionatul județean 1968–1969
Liga a IV-a | |||
Sezon | 1968–1969 | ||
---|---|---|---|
| |||
Modifică date / text |
Campionatul județean 1968–1969 a fost cel de-al 27-lea sezon al Ligii a IV-a, al patrulea nivel al sistemului de ligi ale fotbalului românesc, primul disputat după reforma administrativă, fiind organizat de noile asociatii județene. Echipele campioane ale fiecărei asociații județene au jucat meciuri de baraj pentru promovarea în Divizia C.
Baraj promovare Divizia C
Faza I
Meciurile s-au jucat pe 22, 29 iunie și 2 iulie 1969.[a]
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Turul I | Turul II | Baraj |
---|---|---|---|---|---|
Constructorul Craiova (DJ) | 4–5 | (CS) CFR Caransebeș | 2–1 | 0–1 | 2–3 |
Chimia Bradul Vama (SV) | 2–3 | (BC) Minerul Comănești | 1–0 | 1–3 | |
Unirea ITO Galați (GL) | 2–4 | (BZ) Foresta Nehoiu | 2–2 | 0–2 | |
Metalul Mangalia (CT) | 0–2 | (B) Laromet București | 0–0 | 0–2 | |
Vagonul Ploiești (PH) | 4–3 | (TR) CFR Roșiori | 1–1 | 1–1 | 2–1 |
Minerul Bihor (BH) | 0–1 | (HD) Minerul Teliuc | 0–0 | 0–1 | |
Dermata Cluj (CJ) | 0–2 | (MM) Chimistul Baia Mare | 0–0 | 0–2 | |
Lemnarul Târgu Mureș (MS) | 1–2 | (BV) Celuloza Zărnești | 1–1 | 0–1 |
Faza II
Meciurile s-au jucat pe 6, 13 și 16 iulie 1969.[a]
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Turul I | Turul II | Baraj |
---|---|---|---|---|---|
Minerul Comănești (BC) | 6–0 | (IS) ITI Iași | 3–0 | 3–0 | |
Volanul Botoșani (BT) | 2–3 | (NT) Constructorul Piatra Neamț | 2–1 | 0–2 | |
Foresta Nehoiu (BZ) | 3–5 | (VN) Locomotiva Adjud | 3–1 | 0–4 | |
Dunărea Brăila (BR) | 6–1 | (VS) Recolta IAS Lazea | 3–1 | 3–0 | |
Știința Ciulnița (IL) | 3–10 | (B) Laromet București | 1–2 | 2–8 | |
Minerul Măcin (TL) | 0–7 | (IF) ICAB Arcuda | 0–4 | 0–3 | |
Metalul Colibași (AG) | 2–0 | (PH) Vagonul Ploiești | 2–0 | 0–0 | |
Petrolul Târgoviște (DB) | 5–4 | (OT) CFR Caracal | 2–2 | 2–2 | 1–0 |
Metalurgistul Sadu (GJ) | 2–4 | (CS) CFR Caransebeș | 2–1 | 0–3 | |
Lotru Brezoi (VL) | 2–4 | (MH) Unirea Orșova | 1–0 | 1–4 | |
Unirea Alba Iulia (AB) | 2–6 | (TM) Electromotor Timișoara | 2–2 | 0–4 | |
Chimistul Baia Mare (MM) | 3–2 | (SM) Rapid Satu Mare | 1–1 | 2–1 | |
Progresul Cehu Silvaniei (SJ) | 1–7 | (BN) Foresta Năsăud | 0–1 | 1–6 | |
Celuloza Zărnești (BV) | 2–4 | (HR) Viitorul Gheorgheni | 1–0 | 1–4 | |
Independența Sibiu (SB) | 4–1 | (CV) Carpați Covasna | 2–0 | 2–1 | |
Teba Arad (AR) | 2–2[a] | (HD) Minerul Teliuc | 2–2 | 2–2 | 0–0 |
Clasamente
Arad
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare sau retrogradare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Teba Arad (C, Q) | 24 | 20 | 2 | 2 | 66 | 17 | +49 | 42 | Calificare baraj promovare Divizia C |
2 | Victoria Ineu II | 24 | 17 | 2 | 5 | 44 | 19 | +25 | 36 | |
3 | Gloria Arad | 24 | 15 | 2 | 7 | 61 | 20 | +41 | 32 | |
4 | Șoimii Pâncota | 24 | 11 | 5 | 8 | 51 | 43 | +8 | 27 | |
5 | Victoria Ineu | 24 | 10 | 7 | 7 | 30 | 27 | +3 | 27 | |
6 | Crișana Sebiș | 24 | 9 | 6 | 9 | 32 | 38 | −6 | 24 | |
7 | Mureșul Lipova | 24 | 9 | 5 | 10 | 34 | 35 | −1 | 23 | |
8 | Stăruința Dorobanți | 24 | 8 | 5 | 11 | 31 | 35 | −4 | 21 | |
9 | Progresul Pecica | 24 | 8 | 2 | 14 | 27 | 44 | −17 | 18 | |
10 | Foresta Beliu | 24 | 7 | 3 | 14 | 36 | 45 | −9 | 17 | |
11 | Victoria Chișineu-Criș | 24 | 7 | 2 | 15 | 34 | 62 | −28 | 16 | |
12 | Motorul Arad | 24 | 7 | 1 | 16 | 24 | 49 | −25 | 15 | |
13 | Unirea Sântana | 24 | 4 | 6 | 14 | 21 | 57 | −36 | 14 | |
14 | Recolta Buteni (R) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0[a] | Exclusă |
Botoșani
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare sau retrogradare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Volanul Botoșani (C, Q) | 18 | 16 | 0 | 2 | 82 | 15 | +67 | 32 | Calificare baraj promovare Divizia C |
2 | Unirea Săveni | 18 | 14 | 2 | 2 | 67 | 13 | +54 | 30 | |
3 | Siretul Bucecea | 18 | 13 | 1 | 4 | 65 | 21 | +44 | 27 | |
4 | Sănătatea Darabani | 18 | 11 | 0 | 7 | 51 | 36 | +15 | 22 | |
5 | Rapid Ungureni | 18 | 9 | 2 | 7 | 30 | 31 | −1 | 20 | |
6 | Victoria Nicolae Bălcescu | 18 | 8 | 2 | 8 | 36 | 47 | −11 | 18 | |
7 | Progresul Ștefănești | 18 | 7 | 0 | 11 | 28 | 57 | −29 | 14 | |
8 | Victoria Coțusca | 18 | 5 | 1 | 12 | 25 | 57 | −32 | 11 | |
9 | Prutul Rădăuți-Prut[a] (R) | 18 | 3 | 0 | 15 | 13 | 66 | −53 | 6 | Retrogradare Campionatul județean Botoșani II |
10 | Sportivul Trușești[b] (R) | 18 | 0 | 0 | 18 | 0 | 54 | −54 | 0 |
Brașov
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare sau retrogradare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Celuloza Zărnești (C, Q) | 22 | 14 | 5 | 3 | 33 | 14 | +19 | 33 | Calificare baraj promovare Divizia C |
2 | Măgura Codlea | 22 | 13 | 6 | 3 | 50 | 14 | +36 | 32 | |
3 | Politehnica Brașov | 22 | 10 | 7 | 5 | 42 | 18 | +24 | 27 | |
4 | ICIM Brașov | 22 | 10 | 7 | 5 | 28 | 15 | +13 | 27 | |
5 | Precizia Săcele | 22 | 11 | 4 | 7 | 36 | 19 | +17 | 26 | |
6 | Textila Prejmer | 22 | 7 | 10 | 5 | 23 | 19 | +4 | 24 | |
7 | CFR Brașov | 22 | 8 | 5 | 9 | 20 | 27 | −7 | 21 | |
8 | Ceramica Feldioara | 22 | 7 | 6 | 9 | 26 | 39 | −13 | 20 | |
9 | Prefabricate Brașov | 22 | 7 | 3 | 12 | 26 | 34 | −8 | 17 | |
10 | Utilajul Făgăraș | 22 | 6 | 5 | 11 | 21 | 29 | −8 | 17 | |
11 | Metalul Brașov | 22 | 4 | 3 | 15 | 17 | 57 | −40 | 11 | |
12 | Hidromecanica Brașov | 22 | 3 | 3 | 16 | 7 | 74 | −67 | 9 |
București
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare sau retrogradare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Laromet București (C, Q) | 30 | 18 | 9 | 3 | 48 | 20 | +28 | 45 | Calificare baraj promovare Divizia C |
2 | Avântul 9 Mai | 30 | 13 | 10 | 7 | 50 | 39 | +11 | 36 | |
3 | Granitul București | 30 | 12 | 9 | 9 | 30 | 30 | 0 | 33 | |
4 | Vâscoza București | 30 | 12 | 8 | 10 | 44 | 35 | +9 | 32 | |
5 | ICSIM București | 30 | 12 | 7 | 11 | 43 | 32 | +11 | 31 | |
6 | Automatica București | 30 | 8 | 15 | 7 | 26 | 25 | +1 | 31 | |
7 | IOR București | 30 | 11 | 8 | 11 | 41 | 33 | +8 | 30 | |
8 | Armata București | 30 | 9 | 11 | 10 | 29 | 33 | −4 | 29 | |
9 | Dinamo Obor București | 30 | 9 | 10 | 11 | 37 | 33 | +4 | 28 | |
10 | IPROFIL București | 30 | 8 | 11 | 11 | 34 | 32 | +2 | 27 | |
11 | Constructorul București | 30 | 8 | 11 | 11 | 30 | 39 | −9 | 27 | |
12 | Bere Rahova | 30 | 6 | 15 | 9 | 37 | 47 | −10 | 27 | |
13 | Acumulatorul București | 30 | 9 | 9 | 12 | 31 | 46 | −15 | 27 | |
14 | Gloria București[a] | 30 | 10 | 6 | 14 | 33 | 42 | −9 | 26 | Scutită de retrogradare |
15 | Luxor București (R) | 30 | 7 | 12 | 11 | 34 | 44 | −10 | 26 | Retrogradare Promoție |
16 | Vulcan București (R) | 30 | 9 | 7 | 14 | 30 | 47 | −17 | 25 |