Världsmästerskapet i ishockey för damer 2016
Världsmästerskapet i ishockey för damer 2016 var den 17:e upplagan av turneringen och toppdivisionen avgjordes i Kamloops, British Columbia, Kanada mellan 28 mars och 4 april. 2016 års turnering fungerade även som kval till 2017 års turnering och 2018 års olympiska turnering. USA vann turneringen.
Världsmästerskapet i ishockey för damer 2016 | |
Datum | 28 mars–4 april 2016 |
---|---|
Grenar | 1 gren i 1 sport |
Arrangör | IIHF |
Deltagare | |
Nationer i huvudmästerskap | 18 |
Nationer | 8 (i toppdivisionen) |
Värdskap | |
Land | Kanada |
Plats | Kamloops, British Columbia |
Arena | Sandman Centre McArthur Island Centre |
Placeringar | |
Guld | USA |
Silver | Kanada |
Brons | Ryssland |
Övrigt | |
Matcher | 21 |
Mål | 107 (5,1 per match) |
Publik | 41 109 (1 958 per match) |
Flest mål | Hilary Knight (7) |
Flest poäng | Christine Hueni, Hilary Knight (9) |
USA 2017 → |
De lägre divisionerna av VM 2016 spelades på andra platser och under andra tidpunkter.
- Division I, grupp A i Aalborg, Danmark under perioden 25–31 mars 2016.
- Division I, grupp B i Asiago, Italien under perioden 4–10 april 2016.
- Division II, grupp A i Bled, Slovenien under perioden 2–8 april 2016.
- Division II, grupp B i Ankara, Turkiet under perioden 29 februari–6 mars 2016.
- Kval till division II, grupp B i Sofia, Bulgarien under perioden 7–10 december 2015.
Toppdivisionen
Turneringen spelades i Kamloops i British Columbia i Kanada under perioden 28 mars–4 april 2016.[1]
Deltagande lag
|
|
Gruppspel[2]
Grupp A
Förklaring |
---|
Vidare till semifinal |
Vidare till kvartsfinal |
Lag | S | V | ÖV | ÖF | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
USA | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 13 | 2 | +11 | 9 |
Kanada | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 15 | 5 | +10 | 6 |
Finland | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 7 | 11 | −4 | 3 |
Ryssland | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | 21 | −17 | 0 |
Matchresultat
Alla tider är lokala (UTC –7)
28 mars 2016 15:30 | Ryssland | 3 − 5 (0−1, 2−1, 1−3) | Finland | Sandman Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 1 107 | |||||
Gavrilova (31:44) Sjibanova (35:43) Gavrilova (47:05) | (18:42) Niskanen (34:12) Hiirikoski (43:31) Niskanen (48:07) Savolainen (50:35) Tulus |
28 mars 2016 19:30 | USA | 3 − 1 (0−0, 0−0, 3−1) | Kanada | Sandman Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 5 580 | |||||
Knight (49:58) Decker (53:55) Knight (59:40) | (40:14) Fortino |
29 mars 2016 15:30 | Finland | 1 − 2 (1−1, 0−1, 0−0) | USA | Sandman Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 1 149 | |||||
Karvinen (05:03) | (19:02) Knight (35:09) J. Lamoureux |
29 mars 2016 19:30 | Kanada | 8 − 1 (0−1, 6−0, 2−0) | Ryssland | Sandman Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 4 453 | |||||
Johnston (20:40) Krzyzaniak (23:07) Wakefield (23:42) Mikkelson (24:42) Mikkelson (25:20) Krzyzaniak (37:05) Poulin (53:19) Clark (57:52) | (13:29) Gavrilova |
31 mars 2016 15:30 | USA | 8 – 0 (3−0, 0−0, 5−0) | Ryssland | Sandman Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 1 323 | |||||
Coyne (05:07) M. Lamoureux (06:29) Keller (14:19) M. Lamoureux (44:54) Darkangelo (46:19) Knight (49:10) Knight (56:17) Pankowski (57:14) |
31 mars 2016 19:30 | Kanada | 6 − 1 (1−0, 4−1, 1−0) | Finland | Sandman Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 4 234 | |||||
Poulin (01:04) Johnston (28:01) Jenner (33:35) Saulnier (34:33) Wakefield (36:06) Wakefield (58:18) | (28:22) P. Nieminen |
Grupp B
Förklaring |
---|
Vidare till kvartsfinal |
Till nedlyttningsmatcher |
Lag | S | V | ÖV | ÖF | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sverige | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 7 | 3 | +4 | 8 |
Tjeckien | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | 8 | 6 | +2 | 5 |
Schweiz | 3 | 1 | 0 | 1 | 1 | 6 | 7 | −1 | 4 |
Japan | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | 9 | −5 | 1 |
Matchresultat
Alla tider är lokala (UTC –7)
28 mars 2016 13:00 | Schweiz | 4 − 2 (1−1, 1−0, 2−1) | Japan | McArthur Island Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 1 000 | |||||
Meier (07:33) Stalder (31:50) Stänz (41:10) Meier (47:04) | (18:22) Osawa (49:47) Hirano |
28 mars 2016 17:00 | Sverige | 3 − 2 (0−0, 1−1, 2−1) | Tjeckien | McArthur Island Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 613 | |||||
Küller (37:36) Olsson (41:22) Carlsson (59:52) | (29:14) Herzigová (47:58) Lédlová |
29 mars 2016 13:00 | Schweiz | 1 − 3 (0−0, 1−2, 0−1) | Tjeckien | McArthur Island Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 570 | |||||
Müller (27:50) | (21:53) Vanišová (23:11) Vanišová (54:25) Kolowratová |
29 mars 2016 17:00 | Japan | 0 − 2 (0−0, 0−0, 0−2) | Sverige | McArthur Island Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 612 | |||||
(40:59) Winberg (45:33) Eliasson |
31 mars 2016 13:00 | Tjeckien | 3 − 2 (e.str.) (0−1, 1−0, 1−1, 0−0, 1−0) | Japan | McArthur Island Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 782 | |||||
Polenská (39:19) Tejralová (47:48) Hymlarová (65:00) | (04:55) Osawa (49:57) Hori |
31 mars 2016 17:00 | Sverige | 2 − 1 (e.str.) (0−1, 1−0, 0−0, 0−0, 1−0) | Schweiz | McArthur Island Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 874 | |||||
Johansson (39:34) Borgqvist (65:00) | (04:21) Raselli |
Nedflyttningsmatcher[2]
Nedflyttningsmatcher spelades mellan de två sämst placerade lagen från grupp B. Matcherna spelades i bäst av tre matcher där vinnaren kvalificerade sig för spel i toppdivisionen inför Världsmästerskapet i ishockey för damer 2017. Förloraren flyttades ned till Division I grupp A.
Alla tider är lokala (UTC –7)
1 april 2016 13:00 | Schweiz | 3 − 1 (2−1, 1−0, 0−0) | Japan | McArthur Island Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 522 | |||||
Stiefel (06:59) Meier (18:40) Stalder (22:36) | (01:49) Adachi |
3 april 2016 13:00 | Japan | 0 − 4 (0−1, 0−2, 0−1) | Schweiz | McArthur Island Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 791 | |||||
(08:50) Raselli (31:16) Stiefel (32:30) Stalder (59:22) Meier |
4 april 2016 12:00 | Schweiz | Spelades inte | Japan | McArthur Island Centre Kamloops |
---|
Slutspel[2]
Alla tider är lokala (UTC –7)
Slutspelsträd
Kvartsfinal | Semifinal | Final | |||||||||||
A1 | USA | 9 | |||||||||||
A4 | Ryssland | 4 | A4 | Ryssland | 0 | ||||||||
B1 | Sverige | 1 | A1 | USA (e.förl.) | 1 | ||||||||
A2 | Kanada | 0 | |||||||||||
A2 | Kanada | 5 | |||||||||||
A3 | Finland | 5 | A3 | Finland | 3 | Bronsmatch | |||||||
B2 | Tjeckien | 0 | A4 | Ryssland (e.str.) | 1 | ||||||||
A3 | Finland | 0 |
Kvartsfinaler
1 april 2016 15:30 | Ryssland | 4 − 1 (2−1, 1−0, 1−0) | Sverige | Sandman Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 1 126 | |||||
Pavlova (03:40) Sosina (08:49) Burina (24:49) Sosina (59:47) | (05:56) Olofsson |
1 april 2016 19:30 | Finland | 5 − 0 (0−0, 3−0, 2−0) | Tjeckien | Sandman Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 1 256 | |||||
R. Nieminen (29:19) Niskanen (36:01) Hovi (39:37) Karvinen (42:07) Karvinen (54:27) |
Semifinaler
3 april 2016 15:00 | USA | 9 – 0 (5–0, 3–0, 1–0) | Ryssland | Sandman Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 2 297 | |||||
Stack (06:59) J. Lamoureux (07:36) Bozek (10:31) Knight (11:20) Duggan (19:44) J. Lamoureux (25:01) Decker (37:36) Stack (39:35) Knight (41:23) |
3 april 2016 19:30 | Kanada | 5 – 3 (1–1, 1–0, 3–2) | Finland | Sandman Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 4 007 | |||||
Spooner (12:40) Agosta (37:29) Spooner (45:38) Turnbull (56:56) Spooner (57:43) | (07:00) Valkama (55:42) Karvinen (59:27) Saari |
Match om 5:e plats
3 april 2016 17:00 | Sverige | 4 – 2 (0–2, 0–0, 4–0) | Tjeckien | McArthur Island Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 612 | |||||
Udén Johansson (50:19) Borgqvist (51:58) Johansson (52:24) Küller (59:08) | (07:43) Polenská (09:40) Polenská |
Bronsmatch
4 april 2016 15:00 | Finland | 0 − 1 (e.str.) (0−0, 0−0, 0−0, 0−0, 0−1) | Ryssland | Sandman Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 2 351 | |||||
(65:00) Sosina |
Final
4 april 2016 19:30 | USA | 1 − 0 (e.förl.) (0−0, 0−0, 0−0, 1−0) | Kanada | Sandman Centre Kamloops |
---|
Åskådare: 5 850 | |||||
Carpenter (72:30) |
Slutställning
|
Division I
Grupp A spelades i Aalborg i Danmark under perioden 25 mars–31 mars 2016 och grupp B i Asiago i Italien under perioden 4–10 april 2016.[1]
Grupp A
Deltagande lag
- Tyskland – nedflyttat från toppdivisionen 2015
- Österrike
- Frankrike
- Danmark
- Norge
- Slovakien – uppflyttat från Division I, grupp B, 2015
Sluttabell[3]
Lag | S | V | ÖV | ÖF | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tyskland | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 16 | 7 | +9 | 12 |
Frankrike | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 15 | 9 | +6 | 12 |
Österrike | 5 | 3 | 1 | 0 | 1 | 16 | 10 | +6 | 11 |
Danmark | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 13 | 14 | −1 | 6 |
Norge | 5 | 0 | 1 | 1 | 3 | 10 | 17 | −7 | 3 |
Slovakien | 5 | 0 | 0 | 1 | 4 | 7 | 20 | −13 | 1 |
Uppflyttat till toppdivisionen | Nedflyttat till division I grupp B |
Grupp B
Deltagande lag
- Lettland – nedflyttat från Division I, grupp A, 2015
- Nederländerna
- Kina
- Ungern
- Italien
- Kazakstan – uppflyttat från division II grupp A 2015
Sluttabell[4]
Lag | S | V | ÖV | ÖF | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ungern | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 15 | 10 | +5 | 12 |
Lettland | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 16 | 15 | +1 | 9 |
Kazakstan | 5 | 2 | 0 | 1 | 2 | 13 | 14 | −1 | 7 |
Italien | 5 | 1 | 1 | 1 | 2 | 11 | 13 | −2 | 6 |
Kina | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 10 | 10 | 0 | 6 |
Nederländerna | 5 | 1 | 1 | 0 | 3 | 11 | 14 | −3 | 5 |
Uppflyttat till division I grupp A | Nedflyttat till division II grupp A |
Division II
Grupp A spelades i Bled, Slovenien under perioden 2–8 april 2016, Grupp B spelades i Ankara, Turkiet under perioden 29 februari–6 mars 2016 och kvalturneringen till Grupp B spelades i Sofia, Bulgarien från 7 till 10 december 2015.[1]
Grupp A
Deltagande lag
- Nordkorea – nedflyttat från division I grupp B 2015
- Storbritannien
- Sydkorea
- Polen
- Kroatien
- Slovenien – uppflyttat från division II grupp B 2015
Sluttabell[5]
Lag | S | V | ÖV | ÖF | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Polen | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 37 | 9 | +28 | 12 |
Sydkorea | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 15 | 3 | +12 | 12 |
Storbritannien | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 34 | 3 | +31 | 12 |
Nordkorea | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 21 | 23 | −2 | 6 |
Slovenien | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 9 | 27 | −18 | 3 |
Kroatien | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 4 | 55 | −51 | 0 |
Uppflyttat till division I grupp B | Nedflyttat till division II grupp B |
Grupp B
Deltagande lag
- Nya Zeeland – nedflyttat från division II grupp A 2015
- Mexiko
- Spanien
- Island
- Australien
- Turkiet – uppflyttat från division II B-kval 2015
Sluttabell[6]
Lag | S | V | ÖV | ÖF | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Australien | 5 | 4 | 0 | 1 | 0 | 32 | 6 | +26 | 13 |
Spanien | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 26 | 8 | +18 | 12 |
Island | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 21 | 10 | +11 | 9 |
Mexiko | 5 | 2 | 1 | 0 | 2 | 13 | 9 | +4 | 8 |
Nya Zeeland | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 13 | 40 | −27 | 3 |
Turkiet | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 8 | 40 | −32 | 0 |
Uppflyttat till division II grupp A | Nedflyttat till kval till division II grupp B kval |
Division II B-kval
Deltagande lag
Sluttabell[7]
Lag | S | V | ÖV | ÖF | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rumänien | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 15 | 9 | +6 | 7 |
Hongkong | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 15 | 9 | +6 | 6 |
Sydafrika | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | 12 | 8 | +4 | 5 |
Bulgarien | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 8 | 24 | −16 | 0 |
Uppflyttat till division II grupp B |
Källor
- Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia, 25 juli 2015.
Fotnoter
Externa länkar
- Officiell webbplats (Toppdivisionen) (engelska)