2016 Yaz Olimpiyatları'nda yüzme - Erkekler 200 metre kurbağalama
2016 Yaz Olimpiyatları'nda erkekler 200 metre kurbağalama etkinliği 9-10 Ağustos tarihlerinde Olimpik Su Sporları Stadyumu'nda gerçekleştirildi.[1]
2016 Yaz Olimpiyatları'nda erkekler 200 metre kurbağalama | ||||||||||
Yer | Olimpik Su Sporları Stadyumu | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tarih | 9 Ağustos 2016 (elemeler & yarı finaller) 10 Ağustos 2016 (final) | |||||||||
Ülke sayısı | 30 | |||||||||
Sporcu sayısı | 39 | |||||||||
Madalya kazananlar | ||||||||||
| ||||||||||
← 2012 | 2020 → |
2016 Yaz Olimpiyatları'nda yüzme müsabakaları | ||||
---|---|---|---|---|
Serbest | ||||
50 m | erkekler | kadınlar | ||
100 m | erkekler | kadınlar | ||
200 m | erkekler | kadınlar | ||
400 m | erkekler | kadınlar | ||
800 m | kadınlar | |||
1500 m | erkekler | |||
Sırtüstü | ||||
100 m | erkekler | kadınlar | ||
200 m | erkekler | kadınlar | ||
Kurbağalama | ||||
100 m | erkekler | kadınlar | ||
200 m | erkekler | kadınlar | ||
Kelebek | ||||
100 m | erkekler | kadınlar | ||
200 m | erkekler | kadınlar | ||
Bireysel karışık | ||||
200 m | erkekler | kadınlar | ||
400 m | erkekler | kadınlar | ||
Serbest bayrak yarışı | ||||
4×100 m | erkekler | kadınlar | ||
4×200 m | erkekler | kadınlar | ||
Karışık bayrak yarışı | ||||
4×100 m | erkekler | kadınlar | ||
Maraton | ||||
10 km | erkekler | kadınlar |
Rekorlar
Bu yarışmadan önce mevcut dünya ve Olimpiyat rekorları aşağıdaki gibiydi.
Dünya rekoru | Akihiro Yamaguchi (JPN) | 2:07.01 | Gifu, Japonya | 15 Eylül 2012 | [2][3] |
Olimpiyat rekoru | Dániel Gyurta (HUN) | 2:07.28 | Londra, Birleşik Krallık | 1 Ağustos 2012 | [4] |
Yarışma sırasında aşağıdaki rekorlar kırıldı:
Tarih | Etkinlik | İsim | Ülke | Derece | Rekor |
---|---|---|---|---|---|
9 Ağustos | Yarı final 1 | Ippei Watanabe | Japonya | 2:07.22 | OR |
Sonuçlar
Eleme serileri
Sıra | Seri | Kulvar | İsim | Ülke | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | 3 | Anton Chupkov | Rusya | 2:07.93 | Q, NR |
2 | 3 | 4 | Yasuhiro Koseki | Japonya | 2:08.61 | Q |
3 | 4 | 5 | Andrew Willis | Büyük Britanya | 2:08.92 | Q |
4 | 3 | 3 | Ilya Khomenko | Rusya | 2:08.94 | Q |
5 | 4 | 4 | Marco Koch | Almanya | 2:08.98 | Q |
6 | 4 | 6 | Dmitriy Balandin | Kazakistan | 2:09.00 | Q |
7 | 5 | 5 | Kevin Cordes | Amerika Birleşik Devletleri | 2:09.30 | Q |
8 | 4 | 3 | Ippei Watanabe | Japonya | 2:09.63 | Q |
9 | 3 | 6 | Mao Feilian | Çin | 2:09.80 | Q |
10 | 5 | 4 | Josh Prenot | Amerika Birleşik Devletleri | 2:09.91 | Q |
11 | 4 | 2 | Matti Mattsson | Finlandiya | 2:10.09 | Q |
12 | 3 | 7 | Erik Persson | İsveç | 2:10.17 | Q |
13 | 3 | 1 | Li Xiang | Çin | 2:10.17 | Q |
14 | 4 | 1 | Carlos Claverie | Venezuela | 2:10.35 | Q |
15 | 5 | 6 | Craig Benson | Büyük Britanya | 2:11.19 | Q |
16 | 5 | 1 | Luca Pizzini | İtalya | 2:11.26 | Q |
17 | 3 | 5 | Dániel Gyurta | Macaristan | 2:11.28 | |
18 | 5 | 7 | Anton Sveinn McKee | İzlanda | 2:11.39 | |
19 | 2 | 3 | Nicholas Quinn | İrlanda | 2:11.67 | |
20 | 2 | 8 | Yannick Käser | İsviçre | 2:11.77 | |
21 | 2 | 7 | Laurent Carnol | Lüksemburg | 2:11.94 | |
22 | 4 | 7 | Giedrius Titenis | Litvanya | 2:12.13 | |
23 | 1 | 5 | Glenn Snyders | Yeni Zelanda | 2:12.47 | |
24 | 5 | 8 | Ashton Baumann | Kanada | 2:12.61 | |
25 | 4 | 8 | Jarred Crous | Güney Afrika | 2:12.64 | |
26 | 3 | 2 | Cameron van der Burgh | Güney Afrika | 2:12.67 | |
27 | 3 | 8 | Panagiotis Samilidis | Yunanistan | 2:12.68 | |
28 | 2 | 1 | Jorge Murillo | Kolombiya | 2:12.81 | |
29 | 2 | 4 | Tales Cerdeira | Brezilya | 2:12.83 | |
30 | 1 | 4 | Dávid Horváth | Macaristan | 2:13.24 | |
31 | 2 | 2 | Choi Kyu-woong | Güney Kore | 2:13.36 | |
32 | 1 | 3 | Basten Caerts | Belçika | 2:13.44 | |
33 | 1 | 6 | Martin Allikvee | Estonya | 2:13.66 | |
34 | 1 | 2 | Lee Hsuan-yen | Çin Taipeisi | 2:14.84 | |
35 | 2 | 5 | Dimitrios Koulouris | Yunanistan | 2:14.86 | |
36 | 5 | 2 | Thiago Simon | Brezilya | 2:15.01 | |
37 | 2 | 6 | Dmytro Oseledets | Ukrayna | 2:15.19 | |
38 | 1 | 1 | Denis Petrashov | Kırgızistan | 2:16.57 | |
39 | 1 | 7 | Arya Nasimi Shad | İran | 2:20.18 |
Yarı finaller
Yarı final 1
Sıra | Kulvar | İsim | Ülke | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | Ippei Watanabe | Japonya | 2:07.22 | Q, OR |
2 | 2 | Josh Prenot | Amerika Birleşik Devletleri | 2:07.78 | Q |
3 | 4 | Yasuhiro Koseki | Japonya | 2:07.91 | Q |
4 | 3 | Dmitriy Balandin | Kazakistan | 2:08.20 | Q |
5 | 5 | Ilya Khomenko | Rusya | 2:09.73 | |
6 | 7 | Erik Persson | İsveç | 2:10.12 | |
7 | 8 | Luca Pizzini | İtalya | 2:11.53 | |
8 | 1 | Carlos Claverie | Venezuela | 2:11.56 |
Yarı final 2
Sıra | Kulvar | İsim | Ülke | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Andrew Willis | Büyük Britanya | 2:07.73 | Q |
2 | 6 | Kevin Cordes | Amerika Birleşik Devletleri | 2:07.99 | Q |
3 | 4 | Anton Chupkov | Rusya | 2:08.08 | Q |
4 | 3 | Marco Koch | Almanya | 2:08.12 | Q |
5 | 2 | Mao Feilian | Çin | 2:09.64 | |
6 | 1 | Li Xiang | Çin | 2:10.92 | |
7 | 8 | Craig Benson | Büyük Britanya | 2:10.93 | |
8 | 7 | Matti Mattsson | Finlandiya | 2:12.99 |
Final
Sıra | Kulvar | İsim | Ülke | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
8 | Dmitriy Balandin | Kazakistan | 2:07.46 | NR | |
3 | Josh Prenot | Amerika Birleşik Devletleri | 2:07.53 | ||
7 | Anton Chupkov | Rusya | 2:07.70 | NR | |
4 | 5 | Andrew Willis | Büyük Britanya | 2:07.78 | |
5 | 6 | Yasuhiro Koseki | Japonya | 2:07.80 | |
6 | 4 | Ippei Watanabe | Japonya | 2:07.87 | |
7 | 1 | Marco Koch | Almanya | 2:08.00 | |
8 | 2 | Kevin Cordes | Amerika Birleşik Devletleri | 2:08.34 |
Kaynakça
Şablon:Erkekler 200 m kurbağalama Olimpiyat şampiyonları
🔥 Top keywords: Anasayfa2024 Avrupa Futbol ŞampiyonasıÖzel:AraAvrupa Futbol ŞampiyonasıAişe2020 Avrupa Futbol ŞampiyonasıOktay Kaynarca2024 FIVB Kadınlar Voleybol Milletler LigiKylian MbappéSlovakyaTürkiye2024 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleriFIVB Dünya SıralamasıFIFA Dünya KupasıTürkiye millî futbol takımıMuhammed'in evlilikleriGibi bölümleri listesi2008 Avrupa Futbol ŞampiyonasıKurban BayramıVII. KleopatraGülse BirselRomelu LukakuOsmanlı padişahları listesiÖzel:SonDeğişikliklerMuhammedÜlkeler listesiAntoine Griezmann2026 FIFA Dünya KupasıVatan ŞaşmazII. MehmedOsmanlı İmparatorluğuFIFA Dünya Kupası finalleri listesiBurçlarSeks pozisyonlarıUsame bin LadinGheorghe HagiPrens (dizi)Muğla'nın ilçeleriSıla