2016 Yaz Olimpiyatları'nda yüzme - Erkekler 4 x 100 metre serbest bayrak yarışı
2016 Yaz Olimpiyatları'nda erkekler 4 x 100 metre serbest bayrak yarışı etkinliği 7 Ağustos tarihinde Olimpik Su Sporları Stadyumu'nda gerçekleştirildi.[1]
2016 Yaz Olimpiyatları'nda erkekler 4 x 100 metre serbest bayrak yarışı | |||||||
Amerikan final takımı (Adrian, Held, Phelps ve Dressel) altın madalya zaferini kutluyor. | |||||||
Yer | Olimpik Su Sporları Stadyumu | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tarih | 7 Ağustos 2016 (elemeler & final) | ||||||
Ülke sayısı | 16 | ||||||
Sporcu sayısı | 73 | ||||||
Takım sayısı | 16 | ||||||
Madalya kazananlar | |||||||
| |||||||
← 2012 | 2020 → |
2016 Yaz Olimpiyatları'nda yüzme müsabakaları | ||||
---|---|---|---|---|
Serbest | ||||
50 m | erkekler | kadınlar | ||
100 m | erkekler | kadınlar | ||
200 m | erkekler | kadınlar | ||
400 m | erkekler | kadınlar | ||
800 m | kadınlar | |||
1500 m | erkekler | |||
Sırtüstü | ||||
100 m | erkekler | kadınlar | ||
200 m | erkekler | kadınlar | ||
Kurbağalama | ||||
100 m | erkekler | kadınlar | ||
200 m | erkekler | kadınlar | ||
Kelebek | ||||
100 m | erkekler | kadınlar | ||
200 m | erkekler | kadınlar | ||
Bireysel karışık | ||||
200 m | erkekler | kadınlar | ||
400 m | erkekler | kadınlar | ||
Serbest bayrak yarışı | ||||
4×100 m | erkekler | kadınlar | ||
4×200 m | erkekler | kadınlar | ||
Karışık bayrak yarışı | ||||
4×100 m | erkekler | kadınlar | ||
Maraton | ||||
10 km | erkekler | kadınlar |
Rekorlar
Bu yarışmadan önce mevcut dünya ve Olimpiyat rekorları aşağıdaki gibiydi.
Dünya rekoru | Amerika Birleşik Devletleri (USA) Michael Phelps (47.51) Garrett Weber-Gale (47.02) Cullen Jones (47.65) Jason Lezak (46.06) | 3:08.24 | Pekin, Çin | 11 Ağustos 2008 | [2][3] |
Olimpiyat rekoru | Amerika Birleşik Devletleri (USA) Michael Phelps (47.51) Garrett Weber-Gale (47.02) Cullen Jones (47.65) Jason Lezak (46.06) | 3:08.24 | Pekin, Çin | 11 Ağustos 2008 | [2][3] |
Sonuçlar
Eleme serileri
Toplamda on altı ülkenin katıldığı etkinlikte iki eleme serisinden en iyi sekiz takım finale yükseldi.
Sıra | Seri | Kulvar | Ülke | Yüzücüler | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | 4 | Rusya | Andrey Grechin (48.58) Aleksandr Popkov (48.18) Danila Izotov (47.65) Alexander Sukhorukov (47.63) | 3:12.04 | Q |
2 | 2 | 1 | Amerika Birleşik Devletleri | Jimmy Feigen (48.55) Ryan Held (47.79) Blake Pieroni (48.39) Anthony Ervin (47.65) | 3:12.38 | Q |
3 | 2 | 5 | Avustralya | James Magnussen (48.85) Kyle Chalmers (47.04) James Roberts (48.33) Matthew Abood (48.43) | 3:12.65 | Q |
4 | 2 | 4 | Fransa | Clément Mignon (48.59) William Meynard (49.05) Fabien Gilot (47.88) Mehdy Metella (47.75) | 3:13.27 | Q |
5 | 2 | 3 | Brezilya | Marcelo Chierighini (48.47) Nicolas Oliveira (47.96) Gabriel Santos (48.63) Matheus Santana (49.00) | 3:14.06 | Q |
1 | 6 | Kanada | Santo Condorelli (48.73) Yuri Kisil (47.70) Markus Thormeyer (48.29) Evan van Moerkerke (49.34) | Q | ||
7 | 2 | 6 | Belçika | Dieter Dekoninck (49.91) Jasper Aerents (48.77) Glenn Surgeloose (48.09) Pieter Timmers (47.39) | 3:14.16 | Q |
8 | 1 | 2 | Japonya | Katsumi Nakamura (47.99) NR Shinri Shioura (48.71) Kenji Kobase (48.79) Junya Koga (48.68) | 3:14.17 | Q, NR |
9 | 1 | 5 | İtalya | Luca Dotto (48.51) Marco Orsi (48.58) Michele Santucci (48.42) Luca Leonardi (48.71) | 3:14.22 | |
10 | 2 | 7 | Yunanistan | Odysseus Meladinis (49.92) Kristian Golomeev (47.43) Christos Katrantzis (49.13) Apostolos Christou (48.14) | 3:14.62 | |
11 | 1 | 7 | Almanya | Steffen Deibler (48.92) Björn Hornikel (48.89) Philipp Wolf (48.46) Damian Wierling (48.70) | 3:14.97 | |
12 | 1 | 3 | Polonya | Paweł Korzeniowski (49.93) Kacper Majchrzak (48.42) Jan Świtkowski (48.64) Konrad Czerniak (48.53) | 3:15.52 | |
13 | 1 | 8 | İspanya | Markel Alberdi (49.28) Miguel Ortiz-Cañavate (48.87) Aitor Martínez (48.87) Bruno Ortiz-Cañavate (49.69) | 3:16.71 | NR |
14 | 1 | 1 | Romanya | Marius Radu (49.33) Daniel Macovei (49.99) Alin Coste (49.51) Norbert Trandafir (48.20) | 3:17.03 | |
2 | 8 | Macaristan | Dominik Kozma (48.77) Richárd Bohus (48.60) Krisztián Takács (48.93) Péter Holoda (48.91) | DSQ[4] | ||
2 | 7 | Çin | He Jianbin (50.08) Lin Yongqing (DSQ) Ning Zetao (47.88) Yu Hexin (48.85) | DSQ |
Final
Sıra | Kulvar | Ülke | Yüzücüler | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
5 | Amerika Birleşik Devletleri | Caeleb Dressel (48.10) Michael Phelps (47.12) Ryan Held (47.73) Nathan Adrian (46.97) | 3:09.92 | ||
6 | Fransa | Mehdy Metella (48.08) Fabien Gilot (48.20) Florent Manaudou (47.14) Jérémy Stravius (47.11) | 3:10.53 | ||
3 | Avustralya | James Roberts (48.88) Kyle Chalmers (47.38) James Magnussen (48.11) Cameron McEvoy (47.00) | 3:11.37 | ||
4 | 4 | Rusya | Andrey Grechin (48.68) Danila Izotov (48.00) Vladimir Morozov (47.31) Alexander Sukhorukov (47.65) | 3:11.64 | |
5 | 7 | Brezilya | Marcelo Chierighini (48.12) Nicolas Oliveira (48.26) Gabriel Santos (48.72) João de Lucca (48.11) | 3:13.21 | |
6 | 1 | Belçika | Glenn Surgeloose (48.73) Jasper Aerents (48.47) Emmanuel Vanluchene (48.82) Pieter Timmers (47.55) | 3:13.57 | NR |
7 | 2 | Kanada | Santo Condorelli (48.51) Yuri Kisil (47.76) Markus Thormeyer (48.40) Evan van Moerkerke (49.68) | 3:14.35 | |
8 | 8 | Japonya | Katsumi Nakamura (48.49) Shinri Shioura (48.65) Kenji Kobase (48.79) Junya Koga (48.55) | 3:14.48 |
Kaynakça
Şablon:Erkekler 4 x 100 metre serbest bayrak yarışı Olimpiyat şampiyonları
🔥 Top keywords: Anasayfa2024 Avrupa Futbol ŞampiyonasıÖzel:AraAvrupa Futbol ŞampiyonasıAişe2020 Avrupa Futbol ŞampiyonasıOktay Kaynarca2024 FIVB Kadınlar Voleybol Milletler LigiKylian MbappéSlovakyaTürkiye2024 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleriFIVB Dünya SıralamasıFIFA Dünya KupasıTürkiye millî futbol takımıMuhammed'in evlilikleriGibi bölümleri listesi2008 Avrupa Futbol ŞampiyonasıKurban BayramıVII. KleopatraGülse BirselRomelu LukakuOsmanlı padişahları listesiÖzel:SonDeğişikliklerMuhammedÜlkeler listesiAntoine Griezmann2026 FIFA Dünya KupasıVatan ŞaşmazII. MehmedOsmanlı İmparatorluğuFIFA Dünya Kupası finalleri listesiBurçlarSeks pozisyonlarıUsame bin LadinGheorghe HagiPrens (dizi)Muğla'nın ilçeleriSıla