Wrakseljen op de Olympyske Simmerspullen 2000
De Olympyske Simmerspullen 2000, ek wol de XXVIIe Olympiade neamd, waarden yn 2000 hâlden yn de Australyske stêd Sydney.It wrakseljen waard hâlden yn it Sydney Convention and Exhibition Centre.
Manlju
Gryksk-Romeinsk
Klasse | lân | llân | lân | |||
---|---|---|---|---|---|---|
oant 54 kg | KOR | Sim Kwon-ho | CUB | Lázaro Rivas Scull | PRK | Kang Yong Gyun |
oant 58 kg | BUL | Armen Nazarjan | KOR | Kim In-sub | CHN | Zetian Sheng |
oant 63 kg | RUS | Varteres Samoergasjev | CUB | Juan Marén Delis | GEO | Akaki Tsjatsjoea |
oant 69 kg | CUB | Filiberto Ascuy Aguilera | JPN | Katsuhiko Nagata | RUS | Aleksej Gloesjkov |
oant 76 kg | RUS | Moerat Kardanov | USA | Matt James Lindland | FIN | Marko Yli-Hannuksela |
oant 85 kg | TUR | Hamza Yerlikaya | HUN | Sándor István Bárdosi | GEO | Moechran Vachtangadze |
oant 97 kg | SWE | Mikael Ljungberg | UKR | David Saldadze | USA | Garrett Lowney |
oant 130 kg | USA | Rulon Gardner | RUS | Alexander Karelin | BLR | Dmitri Debelka |
Frije Styl
Klasse | lân | llân | lân | |||
---|---|---|---|---|---|---|
oant 54 kg | AZE | Namik Abdoellajev | USA | Samuel Henson | GRE | Amiran Karntanov |
oant 58 kg | IRI | Alireza Dabir | UKR | Jevgen Boeslovitsj | USA | Terry Brands |
oant 63 kg | RUS | Moerad Oemachanov | BUL | Serafim Barzakov | KOR | Jang Jae-sung |
oant 69 kg | CAN | Daniel Igali | RUS | Arsen Gitinov | USA | Lincoln McIlravy |
oant 76 kg | USA | Brandon Slay | KOR | Moon Eui-jae | TUR | Adem Bereket |
oant 85 kg | RUS | Adam Sajtijev | CUB | Yoel Romero | MKD | Magomed Ibragimov |
oant 97 kg | RUS | Saghid Moertasalijev | KAZ | Islam Bairamoekov | GEO | Eldari Koertanidze |
oant 130 kg | RUS | David Moesoelbes | UZB | Artoer Tajmazov | CUB | Alexis Rodríguez |
Doping
De Dútske wrakseler Alexander Leipold dy mei die yn de klasse oant 76 by it Frije Styl wrakseljen waard trapearre op it brûken fan doping en moast syn medalje ynleverje.
Medaljespegel
Plak | Lân | NOK | Totaal | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ruslân | RUS | 6 | 2 | 1 | 9 |
2 | Feriene Steaten | USA | 2 | 2 | 3 | 7 |
3 | Kuba | CUB | 1 | 3 | 1 | 5 |
4 | Súd-Korea | KOR | 1 | 2 | 1 | 4 |
5 | Bulgarije | BUL | 1 | 1 | 0 | 2 |
Turkije | TUR | 1 | 0 | 1 | 2 | |
7 | Azerbeidzjan | AZE | 1 | 0 | 0 | 1 |
Kanada | CAN | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Iran | IRI | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Sweden | SWE | 1 | 0 | 0 | 1 |
Wrakseljen op de Olympyske Simmerspullen | |
---|---|
Atene 1896 | St. Louis 1904 | Londen 1908 | Stokholm 1912 | Antwerpen 1920 | Parys 1924 | Amsterdam 1928 | Los Angeles 1932 | Berlyn 1936 | Londen 1948 | Helsinki 1952 | Melbourne 1956 | Rome 1960 | Tokio 1964 | Meksiko-Stêd 1968 | München 1972 | Montreal 1976 | Moskou 1980 | Los Angeles 1984 | Seoel 1988 | Barcelona 1992 | Atlanta 1996 | Sydney 2000 | Atene 2004 | Peking 2008 | Londen 2012 | Rio de Janeiro 2016 | Tokio 2020 | Parys 2024 | Los Angeles 2028 | | |
wizigje |
Olympyske Simmerspullen 2000 | |||
---|---|---|---|
Atletyk | Baanhurdfytsen | Badminton | Basketbal | Berchfytsen | Bôgesjitten | Boksen | Dykhurdfytsen | Follybal | Fuotbal | Gewichtheffen | Gymnastyk | Hânbal | Hynstesport | Hockey | Honkbal | Hurdsilen | Judo | Kanofarren | Keunstdûken | Moderne fiifkamp | Roeien | Syngroanswimmen | Sjitsport | Skermjen | Softbal | Strânfollybal | Swimmen | Teakwondo | Tafeltennis | Tennis | Triatlon | Wetterpolo | Wrakseljen | |||
wizigje |