Natación nos Xogos Olímpicos de Londres 2012
As probas de natación nos Xogos Olímpicos de Londres 2012 comezarán o 28 de xullo e rematarán o 4 de agosto, e se disputarán no London Aquatics Centre, en Londres. A competición en augas abertas terá lugar o 9 e 10 de agosto no Lago Serpentine, en Hyde Park, Londres.
Disputaranse un total de 34 eventos diferentes, 17 masculinos e 17 femininos. Dous deles serán nos 10 quilómetros en augas abertas, mentres que as 32 probas restantes serán nunha piscina de 50 metros de largo.
Sedes
A sede principal das probas de natación será o London Aquatics Centre. As probas de longa distancia disputaranse no Lago Serpentine.
London Aquatics Centre Cidade: Londres, Inglaterra Capacidade: 17,500 | Lago Serpentine Cidade: Londres, Inglaterra Capacidade: - |
Calendario
Masculino
E | Eliminatoria | ½ | Semifinal | F | Final |
Datas → | Sáb 28 | Dom 29 | Lun 30 | Mar 31 | Mér 1 | Xov 2 | Ven 3 | Sáb 4 | Xov 9 | Ven 10 | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Proba ↓ | Mañá | Tarde | Mañá | Tarde | Mañá | Tarde | Mañá | Tarde | Mañá | Tarde | Mañá | Tarde | Mañá | Tarde | Mañá | Tarde | Mañá | Tarde | Mañá | Tarde |
50 m libres | E | ½ | F | |||||||||||||||||
100 m libres | E | ½ | F | |||||||||||||||||
200 m libres | E | ½ | F | |||||||||||||||||
400 m libres | E | F | ||||||||||||||||||
1500 m libres | E | F | ||||||||||||||||||
100 m costas | E | ½ | F | |||||||||||||||||
200 m costas | E | ½ | F | |||||||||||||||||
100 m braza | E | ½ | F | |||||||||||||||||
200 m braza | E | ½ | F | |||||||||||||||||
100 m bolboreta | E | ½ | F | |||||||||||||||||
200 m bolboreta | E | ½ | F | |||||||||||||||||
200 m estilos | E | ½ | F | |||||||||||||||||
400 m estilos | E | F | ||||||||||||||||||
Relevos 4x100 m libres | E | F | ||||||||||||||||||
Relevos 4x200 m libres | E | F | ||||||||||||||||||
Relevos 4x100 m estilos | E | F | ||||||||||||||||||
Maratón 10 km augas abertas | F |
Feminino
E | Eliminatoria | ½ | Semifinal | F | Final |
Datas → | Sáb 28 | Dom 29 | Lun 30 | Mar 31 | Mér 1 | Xov 2 | Ven 3 | Sáb 4 | Xov 9 | Ven 10 | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Proba ↓ | Mañá | Tarde | Mañá | Tarde | Mañá | Tarde | Mañá | Tarde | Mañá | Tarde | Mañá | Tarde | Mañá | Tarde | Mañá | Tarde | Mañá | Tarde | Mañá | Tarde |
50 m libres | E | ½ | F | |||||||||||||||||
100 m libres | E | ½ | F | |||||||||||||||||
200 m libres | E | ½ | F | |||||||||||||||||
400 m libres | E | F | ||||||||||||||||||
800 m libres | E | F | ||||||||||||||||||
100 m costas | E | ½ | F | |||||||||||||||||
200 m costas | E | ½ | F | |||||||||||||||||
100 m braza | E | ½ | F | |||||||||||||||||
200 m braza | E | ½ | F | |||||||||||||||||
100 m bolboreta | E | ½ | F | |||||||||||||||||
200 m bolboreta | E | ½ | F | |||||||||||||||||
200 m estilos | E | ½ | F | |||||||||||||||||
400 m estilos | E | F | ||||||||||||||||||
Relevos 4x100 m libres | E | F | ||||||||||||||||||
Relevos 4x200 m libres | E | F | ||||||||||||||||||
Relevos 4x100 m estilos | E | F | ||||||||||||||||||
Maratón 10 km augas abertas | F |
Medalleiro
Posición | País | Ouro | Prata | Bronce | Total |
1 | Estados Unidos | 16 | 8 | 6 | 30 |
2 | China | 5 | 2 | 3 | 10 |
3 | Francia | 4 | 2 | 1 | 7 |
4 | Países Baixos | 2 | 1 | 1 | 4 |
5 | Suráfrica | 2 | 1 | 0 | 3 |
6 | Australia | 1 | 6 | 3 | 10 |
7 | Hungría | 1 | 0 | 1 | 2 |
8 | Lituania | 1 | 0 | 0 | 1 |
9 | Xapón | 0 | 3 | 8 | 11 |
10 | Rusia | 0 | 2 | 2 | 4 |
11 | Belarús | 0 | 2 | 0 | 2 |
11 | Corea do Sur | 0 | 2 | 0 | 2 |
11 | España | 0 | 2 | 0 | 2 |
14 | Reino Unido | 0 | 1 | 2 | 3 |
15 | Brasil | 0 | 1 | 1 | 2 |
15 | Canadá | 0 | 1 | 1 | 2 |
17 | Tunisia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Resultados
Femininos
Proba | Ouro | Prata | Bronce |
---|---|---|---|
50 m libres (4 de agosto) | Ranomi Kromowidjojo Países Baixos 24,05 (RO) | Aliaxandra Herasimenia Belarús 24,28 | Marleen Veldhuis Países Baixos 24,39 |
100 m libres (2 de agosto) | Ranomi Kromowidjojo Países Baixos 53,00 (RO) | Aliaxandra Herasimenia Belarús 53,38 | Tang Yi China 53,44 |
200 m libres (31 de xullo) | Allison Schmitt Estados Unidos 1:53,61 (RO) | Camille Muffat Francia 1:55,58 | Bronte Barratt Australia 1:55,81 |
400 m libres (29 de xullo) | Camille Muffat Francia 4:01,45 (RO) | Allison Schmitt Estados Unidos 4:01,77 | Rebecca Adlington Reino Unido 4:03,01 |
800 m libres (3 de agosto) | Katie Ledecky Estados Unidos 8:14,63 | Mireia Belmonte España 8:18,76 | Rebecca Adlington Reino Unido 8:20,332 |
100 m costas (30 de xullo) | Missy Franklin Estados Unidos 58,33 | Emily Seebohm Australia 58,68 | Aya Terakawa Xapón 58,83 |
200 m costas (3 de agosto) | Missy Franklin Estados Unidos 2:04,06 (RM) | Anastasia Zueva Rusia 2:05,92 | Elizabeth Beisel Estados Unidos 2:06,55 |
100 m braza (30 de xullo) | Rūta Meilutytė Lituania 1:05,47 | Rebecca Soni Estados Unidos 1:05,55 | Satomi Suzuki Xapón 1:06,46 |
200 m braza (2 de agosto) | Rebecca Soni Estados Unidos 2:19,59 (RM) | Satomi Suzuki Xapón 2:20,72 | Yulia Efimova Rusia 2:20,92 |
100 m bolboreta (29 de xullo) | Dana Vollmer Estados Unidos 58,54 (RM) | Lu Ying China 56,87 | Alicia Coutts Australia 56,94 |
200 m bolboreta (1 de agosto) | Jiao Liuyang China 2:04,06 (RO) | Mireia Belmonte España 2:05,25 | Natsumi Koshi Xapón 2:05,48 |
200 m estilos (31 de xullo) | Ye Shiwen China 2:07,57 (RO) | Alicia Coutts Australia 2:08,15 | Caitlin Leverenz Estados Unidos 2:08,95 |
400 m estilos (28 de xullo) | Ye Shiwen China 4:28,43 (RM) | Elizabeth Beisel Estados Unidos 4:31,27 | Li Xuanxu China 4:32,91 |
4 X 100 m libre (28 de xullo) | Australia Alicia Coutts Cate Campbell Brittany Elmslie Melanie Schlanger 3:33,15 | Países Baixos Inge Dekker Marleen Veldhuis Femke Heemskerk Ranomi Kromowidjojo 3:33,79 | Estados Unidos Missy Franklin Jessica Hardy Lia Neal Allison Schmitt 3:34,24 |
4 X 200 m libre (1 de agosto) | Estados Unidos Missy Franklin Dana Vollmer Shannon Vreeland Allison Schmitt 7:42,97 (RO) | Australia Bronte Barratt Melanie Schlanger Kylie Palmer Alicia Coutts 7:44,41 | Francia Camille Muffat Charlotte Bonnet Ophélie-Cyrielle Étienne Coralie Balmy 7:47,49 |
4 X 100 m estilos (4 de agosto) | Estados Unidos Missy Franklin Rebecca Sony Dana Vollmer Allison Schmitt 3:52,05 (RM) | Australia Emily Seebohm Leisel Jones Alicia Coutts Melanie Schlanger 3:54,02 | Xapón Aya Terakawa Satomi Suzuki Yuka Kato Haruka Ueda 3:55,73 |
Masculinos
Proba | Ouro | Prata | Bronce |
---|---|---|---|
50 m libres | Florent Manaudou Francia 21,34 | Cullen Jones Estados Unidos 21,54 | César Cielo Brasil 21,59 |
100 m libres (1 de agosto) | Nathan Adrian Estados Unidos 47,52 | James Magnussen Australia 47,53 | Brent Hayden Canadá 47,80 |
200 m libres (30 de xullo) | Yannick Agnel Francia 1:43,14 | Sun Yang China Park Tae-Hwan Corea do Sur 1:44,93 | — |
400 m libres (28 de xullo) | Sun Yang China 3:40,14 | Park Tae-Hwan Corea do Sur 3:42,06 | Peter Vanderkaay Estados Unidos 3:44,69 |
1500 m libres (4 de agosto) | Sun Yang China 14:31,02 (RM) | Ryan Cochrane Canadá 14:39,63 | Oussama Mellouli Tunisia 14:40,31 |
100 m costas (30 de xullo) | Matt Grevers Estados Unidos 52,16 (RO) | Nick Thoman Estados Unidos 52,92 | Ryosuke Irie Xapón 52,97 |
200 m costas (2 de agosto) | Tyler Clary Estados Unidos 1:53,41 (RO) | Ryosuke Irie Xapón 1:53,78 | Ryan Lochte Estados Unidos 1:53,94 |
100 m braza (29 de xullo) | Cameron van der Burgh Suráfrica 58,46 (RM) | Christian Sprenger Australia 58,93 | Brendan Hansen Estados Unidos 59,49 |
200 m braza (1 de agosto) | Dániel Gyurta Hungría 2:07,28 (RM) | Michael Jamieson Reino Unido 2:07,43 | Ryo Tateishi Xapón 2:08,29 |
100 m bolboreta (3 de agosto) | Michael Phelps Estados Unidos 51,21 | Evgeni Korotyshkin Rusia Chad le Clos Suráfrica 51,44 | — |
200 m bolboreta (31 de xullo) | Chad le Clos Suráfrica 1:52,96 | Michael Phelps Estados Unidos 1:53,01 | Takeshi Matsuda Xapón 1:53,21 |
200 m estilos (2 de agosto) | Michael Phelps Estados Unidos 1:54,27 | Ryan Lochte Estados Unidos 1:54,90 | László Cseh Hungría 1:56,22 |
400 m estilos (28 de xullo) | Ryan Lochte Estados Unidos 4:05,18 | Thiago Pereira Brasil 4:08,86 | Kosuke Hagino Xapón 4:08,94 |
4 X 100 m libres (29 de xullo) | Francia Amaury Leveaux Fabien Gilot Clement Lefert Yannick Agnel 3:09,93 | Estados Unidos Nathan Adrian Michael Phelps Cullen Jones Ryan Lochte 3:10,38 | Rusia Andréi Grechin Nikita Lobintsev Vladimir Morozov Danila Izotov 3:11,41 |
4 X 200 m libres (31 de xullo) | Estados Unidos Ryan Lochte Conor Dwyer Ricky Berens Michael Phelps 6:59,70 | Francia Amaury Leveaux Grégory Mallet Clement Lefert Yannick Agnel 7:02,77 | China Hao Yun Li Yungi Jiang Haiqi Sun Yang 7:06,30 |
4 X 100 m estilos (4 de agosto) | Estados Unidos Matt Grevers Brendan Hansen Michael Phelps Nathan Adrian 3:29,35 | Xapón Ryosuke Irye Kosuke Kitajima Takeshi Matsuda Takuro Fujii 3:31,26 | Australia Hayden Stoeckel Christian Sprenger Matt Targett James Magnussen 3:31,58 |
Véxase tamén
Ligazóns externas
Outros artigos
🔥 Top keywords: PortadaEspecial:ProcurarEspecial:Cambios recentesCarles PuigdemontGerardo Lorenzo GonzálezMaría JamardoXelucho Abella ChouciñoWikipedia:Entradas de Gallegos. Quién es quien en la Galicia del siglo XXISurFátima IglesiasSegunda guerra mundialHeroínas de SálvoraAWStatsAxuda:IntroduciónA illa das mentirasProne Lugo ADListenbourgRaquel AtanesWikipedia:Artigos de calidadeSecuenciación de proteínasEva Iglesias MiguénsJavier CasqueiroAxuda:Cambios relacionadosPosicións sexuaisProxyPasaporte iroquésEslovaquiaGaliciaColocación do pronome átono en galegoHerbas de san XoánWikipedia:Wikiproxecto fotos de parroquiasLista de xentilicios de concellos galegosUxía Oviedop06skA CoruñaWikipedia:Advertencia xeralShinovaLista de castelos de Portugalfjra5