Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 – штафета 4х200 м краул во женска конкуренција
Натпреварите во 4×200 краул штафета за жени во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 28 јули. Прелиминациите и финалето се одржаа на 28 јули.
4×200м краул штафета за жени на Светско првенство во водени спортови 2011 | ||||||||||
Дати | јули 28, 2011 (прелиминации и финале) | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Победничко време | 7:46.14 | |||||||||
Медалисти | ||||||||||
| ||||||||||
«2009 | 2013» |
Светско првенство во водени спортови 2011 Шангај, Кина | ||
---|---|---|
Скокови во вода | ||
Поединечно | ||
1 м | мажи | жени |
3 м | мажи | жени |
10 м | мажи | жени |
Синхронизирано | ||
3 м | мажи | жени |
10 м | мажи | жени |
Далечинско пливање | ||
5 км | мажи | жени |
10 км | мажи | жени |
25 км | мажи | жени |
Екипно | екипно | |
Пливање | ||
Краул | ||
50 м | мажи | жени |
100 м | мажи | жени |
200 м | мажи | жени |
400 м | мажи | жени |
800 м | мажи | жени |
1500 м | мажи | жени |
Грбно | ||
50 м | мажи | жени |
100 м | мажи | жени |
200 м | мажи | жени |
Градно | ||
50 м | мажи | жени |
100 м | мажи | жени |
200 м | мажи | жени |
Делфин | ||
50 м | мажи | жени |
100 м | мажи | жени |
200 м | мажи | жени |
Поединечно мешано | ||
200 м | мажи | жени |
400 м | мажи | жени |
Штафета краул | ||
4×100 м | мажи | жени |
4×200 м | мажи | жени |
Штафета мешано | ||
4×100 м | мажи | жени |
Синхронизирано пливање | ||
Соло | техничко | слободно |
Дует | техничко | слободно |
Екипа | техничко | слободно |
комбинирано | ||
Ватерполо | ||
мажи • жени |
Рекорди
Пред ова натпреварување, светските и шампионатските рекорди беа следниве:
Име | Нација | Време | Локација | Датум | |
---|---|---|---|---|---|
Светски рекорд Рекорд на Првенството | Јанг Ју (1:55.47) Зу Кианвеи (1:55.79) Лиу Јинг (1:56.09) Панг Јиајинг (1:54.73) | НР Кина | 7:42.08 | Рим | 30 јули 2009 |
Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.
Резултати
Прелиминации
17 држави учествуваа во 3 групи.[1]
Прелиминации 1
Место | Линија | Држава | Пливачи | Време | Нација |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Канада | Џулија Вилкинсон Британи МекЛин Саманта Чевертон Барбара Џардин | 7:52.05 | Q |
2 | 4 | Унгарија | Агес Мутина Евелин Верасто Катинка Хосцу Зузана Јакабос | 7:52.12 | Q |
3 | 6 | Нов Зеланд | Лорен Бојл Пенелопе Меј Маршал Амака Геслер Наташа Хинд | 7:57.15 | Q |
4 | 3 | Германија | Силке Липок Лиса Витинг Даниела Шрајбер Франзиска Јансен | 7:58.74 | |
5 | 7 | Украина | Вларија Подлесна Дарја Степанјук Гана Џеркал Дарина Зевина | 8:06.42 | |
6 | 2 | Австрија | Џордис Стајнегер Биргит Кошичек Ева Чавес-Диаз Нина дитрих | 8:06.67 |
Прелиминации 2
Место | Линија | Држава | Пливачи | Време | Нација |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Кина | Кен Киан Зу Кианвеи Лиу Јинг Панг Јиајинг | 7:53.21 | Q |
2 | 5 | Франција | Корали Балми Офелије-Кириеле Етиен Шарлот Бонет Камил Буфат | 7:55.89 | Q |
3 | 3 | Јапонија | Харука Уеда Ханае Ито Јајои Мацумото Мисаки Јамагучи | 7:57.82 | |
4 | 6 | Шведска | Ида Марко-Варга Габриела Фагундез Сара Шестрем Стина Гардел | 8:02.30 | |
5 | 2 | Италија | Алис Мизау Федерика Пелегрини Алис Нести Рената Сапноло | 8:02.69 | |
6 | 7 | Ирска | Сицерика МекМахон Мелани Ночер Клер Досон Греин Марфи | 8:16.03 |
Прелиминации 3
Место | Линија | Држава | Пливачи | Време | Нација |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | САД | Миси Френклин (1:56.98) Кејти Хоф (1:57.01) Џасмин Тоски (1:59.20) Дани Кнутсон (1:57.27) | 7:50.46 | Q |
2 | 3 | Обединето Кралство | Џоан Џексон Ребека Тарнер Хана Мајли Кетлин МекКлечи | 7:55.65 | Q |
3 | 5 | Австралија | Енџу Баинбриџ Блер Еванс Џејс Нилсен Бронте Барат | 7:55.68 | Q |
4 | 6 | Русија | Вероника Попова Елена Соколова Викторија Андреева Кира Володина | 7:59.69 | |
5 | 7 | Мексико | Царецени Сусана Ескобар Лилијана Ибањез Патрисија Кастањеда Рита Медрано | 8:16.03 | |
– | 2 | Јужна Кореја | DNS |
Финале
Финалето се одржа во 19:43.[2]
Место | Линија | Држава | Пливачи | Време | Нација |
---|---|---|---|---|---|
4 | САД | Миси Френклин (1:55.06) Дани Кнутсон (1:57.18) Кети Хофман (1:57.41) Алисон Шмит (1:56.49) | 7:46.14 | ||
7 | Австралија | Бронте Барат (1:55.86) Блер Еванс (1:57.69) Енџи Баинбриџ (1:57.36) Кајл Палмер (1:55.51) | 7:47.42 | ||
6 | Кина | Чен Куиан (1:57.37) Панг Јиајанг (1:56.97) Лиу Јинг (1:57.85) Танг Ји (1:55.47) | 7:47.66 | ||
4 | 1 | Франција | Камил Муфат Корали Балми Шарлот Бонет Офелие-Кириеле Етиен | 7:52.22 | |
5 | 3 | Унгарија | Агнес Мутина Евелин Верасто Катинка Хосцу Зузана Јакабос | 7:52.39 | |
6 | 2 | Обединето Кралство | Џоан Џексон Ребека Тарнер Хана Мајли Кетлин МекКлечи | 7:53.51 | |
7 | 5 | Канада | Барбара Џардин Џулија Вилкинсон Саманта Чевертон британи МекЛин | 7:53.62 | |
8 | 8 | Нов Зеланд | Лорен Бојл Амака Геслер Пенелопе Меј Маршал Наташа Хинд | 7:56.55 |
Наводи
Надворешни врски
- Светско првенство во водени спортови 2011 - 4×200 краул штафета за жени почетна листа[мртва врска], од OmegaTiming.com; проверено 2011-07-23.
🔥 Top keywords: Главна страницаСпецијална:БарајЕвропско првенство во фудбал 2024Весна ЈаневскаВладо МисајловскиКарлес ПуџдемонЗоран ЉутковСтефан АндоновскиМакедонијаТимчо МуцунскиМасакр во ВаташаСписок на змии во МакедонијаОче нашДуховденВтора светска војнаСкопјеГоран МинчевДржавни празници во МакедонијаМакедонска револуционерна организацијаЗмијаКатегорија:Статии за средувањеЃорѓи МарјановиќЦар СамоилМакедонски парламентарни избори (2024)Плимна силаПоскокМРТ 1Свети Кирил и МетодијПоштенски броеви во МакедонијаМочуриштеАнтичка МакедонијаКурбан бајрамПовикувачки броеви во МакедонијаВнатрешна македонска револуционерна организација - Демократска партија за македонско национално единствоБорко РистовскиАлександар III МакедонскиСловачкаЗадушницаАвтомобилски регистарски таблички во Македонија