Фудбалски куп на Македонија 2018-2019
Фудбалски куп на Македонија 2018-2019 — 27. издание на македонскиот куп во фудбал.
Куп на Македонија 2018-2019 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Натпреварување | Фудбалски куп на Македонија | ||||
Спорт | Фудбал | ||||
Издание | 29-то | ||||
Организатор | ФФМ | ||||
Период | од: 22 септември 2020 до: 19 мај 2021 | ||||
Држава | Македонија | ||||
Учесници | 30 | ||||
Резултати | |||||
Шампион | Академија Пандев (1. титула) | ||||
Финалист | Македонија Ѓ.П. | ||||
Статистика | |||||
Најдобар стрелец | Марио Крстовски (6) | ||||
Одиграни натпревари | 42 | ||||
Постигнати голови | 130 (3,1 по натпревар) | ||||
Играчите на Академија Пандев ја слават титулата освоена во Купот на Македонија. | |||||
Хронологија на натпреварувањето | |||||
|
Шкендија била бранител на титулата од претходното издание. Во ова издание титулата ја освоила екипата на Академија Пандев.
Прва рунда
Избирањето на двојките се одржало на 8 август 2018 година.[1] Натпреварите се одиграле на 22 и 29 август,[2][3][4][5] и на 12 септември 2018.[6][7]
Тим 1 | Резултат | Тим 2 |
---|---|---|
22 август 2018 | ||
Кораби (2) | 1–0 | Борец 1919 (2) |
Влазрими 77 (2) | 0–4 | Беласица (1) |
Вардар Неготино (2) | 1–3 | Скопје (2) |
Фортуна (3) | 0–6 | Работнички (1) |
Лабуништа 2011 (2) | 1–3 | Академија Пандев (1) |
Кит-Го (2) | 2–0 | Шкупи 1927 (1) |
Поешево (4) | 0–8 | Брегалница 2008 (2) |
Вардари (3) | 0–4 | Вардар (1) |
Осогово (3) | 0–1 | Пелистер (2) |
Тетекс (2) | 1–1 (3-4 пен.) | Гостивар (2) |
Вратство - Влазрими (3) | 0–7 | Силекс (1) |
Тиквеш 1930 Кавадарци (2) | 2–1 | Ренова (1) |
Превалец (3) | 0–2 | Македонија Ѓорче Петров 1932 (1) |
29 август 2018 | ||
Струга Трим - Лум (2) | 1-2 | Победа (1) |
12 септември 2018 | ||
Кожуф Гевгелија (2) | 0–2 | Шкендија (1) |
Осминафинале
Избирањето на двојките се одржало на 13 септември 2018 година.[8][9] Првите натпревари се одиграле на 19 септември,[10][11] додека вторите се одиграле на 3 октомври 2018 година.[12][13]
Тим 1 | Вкупен резултат | Тим 2 | 1 натпревар | 2 натпревар |
---|---|---|---|---|
Кораби (2) | слободен | |||
Шкендија (1) | 7–0 | Кит-Го (2) | 2–0 | 5–0 |
Вардар (1) | 2–3 | Македонија Ѓорче Петров 1932 (1) | 1–1 | 1–2 |
Тиквеш 1930 Кавадарци (2) | 1–2 | Работнички (1) | 0–1 | 1–1 |
Гостивар (2) | 2–6 | Победа (1) | 1–2 | 1–4 |
Скопје (2) | 1–4 | Силекс (1) | 0–2 | 1–2 |
Брегалница 2008 (2) | 3–6 | Академија Пандев (1) | 2–6 | 1–0 |
Пелистер (2) | 1–5 | Беласица (1) | 0–2 | 1–3 |
Четвртфинале
Избирањето на двојките се одржало на 5 октомври 2018 година.[14][15] Првите натпревари се одиграле на 7 ноември,[16][17] додека вторите се одиграле на 5 декември 2018 година.[18][19]
Тим 1 | Вкупен резултат | Тим 2 | 1 натпревар | 2 натпревар |
---|---|---|---|---|
Силекс (1) | 0-4 | Беласица (1) | 0-2 | 0-2 |
Шкендија (1) | 0-3 | Победа (1) | 0-1 | 0-2 |
Академија Пандев (1) | 9-2 | Кораби (2) | 3-1 | 6-1 |
Македонија Ѓорче Петров 1932 (1) | 2-0 | Работнички (1) | 1-0 | 1-0 |
Полуфинале
Жрепката на двојките се одржала на 7 декември 2018 година.[20][21] Првите натпревари се одиграле на 27 февруари и 6 март, а вторите се одиграле на 10 април 2019 година.
Екипа 1 | Вкупен | Екипа 2 | I нат. | II нат. |
---|---|---|---|---|
Беласица | 0–2 | Македонија Ѓорче Петров 1932 | 0–1 | 0–1 |
Академија Пандев | 6–2 | Победа | 3–1 | 3–1 |
Прв натпревар
27 февруари 2019 14:00 | Беласица | 0-1 | Македонија Ѓорче Петров 1932 | Стадион Младост, Струмица Гледачи: 200 Судија: Марјан Маркоски (Охрид) |
---|---|---|---|---|
Извештај | Паду 33' |
6 март 2019 14:00 | Академија Пандев | 3-1 | Победа | Стадион Младост, Струмица Гледачи: 600 Судија: Јосип Бартон (Скопје) |
---|---|---|---|---|
Велинов 53' Миловановиќ 54', 62' | Извештај | Макота 81' |
Втор натпревар
10 април 2019 15:30 | Македонија Ѓорче Петров 1932 | 1-0 | Беласица | Стадион Ѓорче Петров, Скопје Судија: Марјан Ецкоски (Охрид) |
---|---|---|---|---|
Ѓорѓе Џонов 54' (ав.г.) | Извештај |
10 април 2019 15:30 | Победа | 1-3 | Академија Пандев | Градски стадион, Кавадарци Судија: Дејан Јакимовски (Скопје) |
---|---|---|---|---|
Каланоски 3' | Извештај | Стоилов 48' (пен..) Велинов 56' Стојкоски 85' |
Финале
22 мај 2019 18:30 | Македонија Ѓорче Петров 1932 | 2-2 (прод.) (2–4 пен.) | Академија Пандев | Национална арена „Филип II Македонски“ Судија: Марјан Ецкоски |
---|---|---|---|---|
да Силва 21' (пен..) Тантуровски 84' | Извештај | Пандев 10' Дориев 86' (пен..) | ||
Пенали | ||||
да Силва Паду Андре Пеналва Тантуровски | 2–4 | Стојков Дориев Илиев Велинов |
Екипа победник
Академија Пандев
1. титула
Поврзано
Наводи
Надворешни врски
- Фудбалска федерација на Македонија Архивирано на 19 септември 2013 г.
- MacedonianFootball.com (македонски) (англиски)