Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020
Zawody w lekkoatletyce na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020 w Tokio rozegrane zostały pomiędzy 30 lipca a 8 sierpnia 2021 na Stadionie Narodowym w Tokio.
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 Tokio | |||
| |||
Miejsce | Stadion Narodowy w Tokio | ||
---|---|---|---|
Data | 30 lipca–8 sierpnia 2021 | ||
Liczba konkurencji | 48 |
Program
Zmagania maratończyków i chodziarzy rozgrywano w sesji porannej (oba maratony oraz chód na 50 km mężczyzn) oraz popołudniowej (oba chody na 20 km) na Odori Park.
Q | Kwalifikacje | H | Eliminacje | ½ | Półfinały | F | Finał |
R = sesja poranna, P = sesja popołudniowa |
Data → | 30 lipca | 31 lipca | 1 sierpnia | 2 sierpnia | 3 sierpnia | 4 sierpnia | 5 sierpnia | 6 sierpnia | 7 sierpnia | 8 sierpnia | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Konkurencja ↓ | R | P | R | P | R | P | R | P | R | P | R | P | R | P | R | P | R | P | R | P | |
Bieg na 100 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
Bieg na 200 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
Bieg na 400 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
Bieg na 800 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
Bieg na 1500 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
Bieg na 5000 m | H | F | |||||||||||||||||||
Bieg na 10 000 m | F | ||||||||||||||||||||
Bieg na 100 m przez płotki | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
Bieg na 400 m przez płotki | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
Bieg na 3000 m z przeszkodami | H | F | |||||||||||||||||||
Sztafeta 4 × 100 m | H | F | |||||||||||||||||||
Sztafeta 4 × 400 m | H | F | |||||||||||||||||||
Maraton | F | ||||||||||||||||||||
Chód na 20 km | F | ||||||||||||||||||||
Skok w dal | Q | F | |||||||||||||||||||
Trójskok | Q | F | |||||||||||||||||||
Skok wzwyż | Q | F | |||||||||||||||||||
Skok o tyczce | Q | F | |||||||||||||||||||
Pchnięcie kulą | Q | F | |||||||||||||||||||
Rzut dyskiem | Q | F | |||||||||||||||||||
Rzut oszczepem | Q | F | |||||||||||||||||||
Rzut młotem | Q | F | |||||||||||||||||||
Siedmiobój | F |
Data → | 30 lipca | 31 lipca | 1 sierpnia | 2 sierpnia | 3 sierpnia | 4 sierpnia | 5 sierpnia | 6 sierpnia | 7 sierpnia | 8 sierpnia | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Konkurencja ↓ | R | P | R | P | R | P | R | P | R | P | R | P | R | P | R | P | R | P | R | P | |
Bieg na 100 m | Q | H | ½ | F | |||||||||||||||||
Bieg na 200 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
Bieg na 400 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
Bieg na 800 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
Bieg na 1500 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
Bieg na 5000 m | H | F | |||||||||||||||||||
Bieg na 10 000 m | F | ||||||||||||||||||||
Bieg na 110 m przez płotki | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
Bieg na 400 m przez płotki | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
Bieg na 3000 m z przeszkodami | H | F | |||||||||||||||||||
Sztafeta 4 × 100 m | H | F | |||||||||||||||||||
Sztafeta 4 × 400 m | H | F | |||||||||||||||||||
Maraton | F | ||||||||||||||||||||
Chód na 20 km | F | ||||||||||||||||||||
Chód na 50 km | F | ||||||||||||||||||||
Skok w dal | Q | F | |||||||||||||||||||
Trójskok | Q | F | |||||||||||||||||||
Skok wzwyż | Q | F | |||||||||||||||||||
Skok o tyczce | Q | F | |||||||||||||||||||
Pchnięcie kulą | Q | F | |||||||||||||||||||
Rzut dyskiem | Q | F | |||||||||||||||||||
Rzut oszczepem | Q | F | |||||||||||||||||||
Rzut młotem | Q | F | |||||||||||||||||||
Dziesięciobój | F |
Data → | 30 lipca | 31 lipca | ||
---|---|---|---|---|
Konkurencja ↓ | R | P | R | P |
Sztafeta 4 × 400 m | H | F |
Rezultaty
WR – rekord świata | OR – rekord olimpijski | NR – rekord kraju | AR – rekord kontynentu | AUR – rekord kontynentu do lat 23 (młodzieżowców) |
NUR – rekord kraju do lat 23 (młodzieżowców) | WL – najlepszy wynik na listach światowych w sezonie 2021 | PB – rekord życiowy | SB – najlepszy wynik w sezonie |
Kobiety
Mężczyźni
Mieszane
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat | Źródło |
Sztafeta 4 × 400 m (szczegóły) | Polska | 3:09,87 | Dominikana | 3:10,21 | Stany Zjednoczone
| 3:10,22 | [50] |
Tabela medalowa
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | 7 | 12 | 7 | 26 |
2 | Włochy | 5 | 0 | 0 | 5 |
3 | Kenia | 4 | 4 | 2 | 10 |
4 | Polska | 4 | 2 | 3 | 9 |
5 | Jamajka | 4 | 1 | 4 | 9 |
6 | Holandia | 2 | 3 | 3 | 8 |
7 | Kanada | 2 | 2 | 3 | 7 |
8 | Chiny | 2 | 2 | 2 | 6 |
9 | Uganda | 2 | 1 | 1 | 4 |
10 | Norwegia | 2 | 1 | 0 | 3 |
Szwecja | 2 | 1 | 0 | 3 | |
12 | Bahamy | 2 | 0 | 0 | 2 |
13 | Niemcy | 1 | 2 | 0 | 3 |
14 | Etiopia | 1 | 1 | 2 | 4 |
15 | Portugalia | 1 | 1 | 0 | 2 |
Rosyjski Komitet Olimpijski | 1 | 1 | 0 | 2 | |
17 | Belgia | 1 | 0 | 1 | 2 |
18 | Grecja | 1 | 0 | 0 | 1 |
Indie | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Katar | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Maroko | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Portoryko | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Wenezuela | 1 | 0 | 0 | 1 | |
24 | Wielka Brytania | 0 | 2 | 3 | 5 |
25 | Dominikana | 0 | 2 | 0 | 2 |
Kolumbia | 0 | 2 | 0 | 2 | |
27 | Australia | 0 | 1 | 2 | 3 |
Kuba | 0 | 1 | 2 | 3 | |
29 | Czechy | 0 | 1 | 1 | 2 |
Japonia | 0 | 1 | 1 | 2 | |
31 | Bahrajn | 0 | 1 | 0 | 1 |
Francja | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Namibia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
34 | Brazylia | 0 | 0 | 2 | 2 |
Nowa Zelandia | 0 | 0 | 2 | 2 | |
36 | Austria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Białoruś | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Botswana | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Burkina Faso | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Grenada | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Hiszpania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Nigeria | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ukraina | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ogółem | 49 | 47 | 48 | 144 |
Multimedaliści
Poz. | Państwo - Zawodnik/-czka | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Elaine Thompson-Herah | 3 | 0 | 0 | 3 |
2. | Sifan Hassan | 2 | 0 | 1 | 3 |
3. | Sydney McLaughlin | 2 | 0 | 0 | 2 |
Athing Mu | 2 | 0 | 0 | 2 | |
Lamont Marcell Jacobs | 2 | 0 | 0 | 2 | |
6. | Shelly-Ann Fraser-Pryce | 1 | 1 | 0 | 2 |
Iga Baumgart-Witan | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Małgorzata Hołub-Kowalik | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Natalia Kaczmarek | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Justyna Święty-Ersetic | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Rai Benjamin | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Dalilah Muhammad | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Joshua Cheptegei | 1 | 1 | 0 | 2 | |
14. | Shericka Jackson | 1 | 0 | 2 | 3 |
Andre De Grasse | 1 | 0 | 2 | 3 | |
16. | Bryce Deadmon | 1 | 0 | 1 | 2 |
Kendall Ellis | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Allyson Felix | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Lynna Irby | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Vernon Norwood | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Trevor Stewart | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Kaylin Whitney | 1 | 0 | 1 | 2 | |
23. | Marileidy Paulino | 0 | 2 | 0 | 2 |
24. | Gabrielle Thomas | 0 | 1 | 1 | 2 |
Źródło danych: Oficjalna strona IO Tokyo 2020[51].
Uwagi
Przypisy
🔥 Top keywords: Wikipedia:Strona głównaSpecjalna:SzukajLiga Mistrzów UEFAFacebookKotyninaYouTubeSzczepan TwardochIzabela BodnarJadwiga StaniszkisWho put Bella in the Wych Elm?Jacek ProtasiewiczPolskaDubajCarlo AncelottiReal MadrytLiga Mistrzów UEFA (2023/2024)Ninja Warrior PolskaIranKatarzyna KotulaFallout (seria)IzraelStanisław DerehajłoAndrij Łunin17 kwietniaKlaudiusz ŠevkovićRobert MazurekBrama (ryba)Zmarli w kwietniu 2024Czarny RomanII wojna światowaPep GuardiolaAdolf HitlerFentanylŁukasz GibałaCzernihówRobert LewandowskiPokolenie ZWarszawaXHamster