Ahedres
Ti ahedres ket maysa a dua ti agay-ayam a tabla nga ay-ayam a maay-ayam iti maysa a tablero, maysa a kuadrado a tablero nga addaan ti 64 a kuadrado a naurnong iti walo ket walo a paset. Maysa daytoy kadagiti nalatak nga ay-ayam iti lubong, nga ay-ayamen babaen ti riwriw a tattao iti sangalubongan a may-ayam daytoy iti balaybalay, timpuyog, online, babaen ti makisinnurat, ken dagiti torneo.
Ahedres babaen ti makisinnurat
Maysa dayta a variant ti ahedres a pagsinnukatan dagiti karibal dagiti tignayda babaen ti email. Marukod ti oras ti panagsungbat iti aldaw ken mabalin a bulan wenno tawen ti panagleppas ti maysa nga ay-ayam.
Ti International Correspondence Chess Federation (ICCF) [1] ket responsable iti panangorganisar kadagiti bukodna nga Ay-ayam ti Olimpiada ken Kampeonato ti Lubong.
Kampeonato ti Lubong ICCF
Tapno maragpat ti titulo World Champion ket kasapulan a permeken ti su magmamano a napalabas a tukad: Preliminaries, Semifinals, Candidacy ken Final.
Agingga idi 2020, agsina ti pannakaorganisar ti Kampeonato dagiti lallaki ken babbai, ngem manipud iti dayta a tawen naikeddeng a mapagkaykaysa dagitoy
# | manipud...agingga | Kampeon | Nasionalidad | |
---|---|---|---|---|
1 | 1950-1953 | Cecil Purdy | Australia | [2] |
2 | 1956-1959 | Viacheslav Ragozin | Rusia | [3] |
3 | 1959-1962 | Alberic O'Kelly | Belhika | [4] |
4 | 1962-1965 | Vladimir Zagorovsky | Rusia | [5] |
5 | 1965-1968 | Hans Berliner | Estados Unidos | [6] |
6 | 1968-1971 | Horst Rittner | Alemania | [7] |
7 | 1972-1976 | Jacob Estrin | Rusia | [8] |
8 | 1975-1980 | Jorn Sloth | Dinamarka | [9] |
9 | 1977-1983 | Tonu Oim | Estonia | [10] |
10 | 1078-1984 | Vytas Palciauskas | Estados Unidos | [11] |
11 | 1983-1989 | Fritz Baumbach | Alemania | [12] |
12 | 1984-1991 | Grigory Sanakoev | Rusia | [13] |
13 | 1989-1998 | Mikhail Umansky | Rusia | [14] |
14 | 1994-2000 | Tonu Oim | Estonia | [15] |
15 | 1996-2002 | Gert Timmerman | Olanda | [16] |
16 | 1999-2004 | Tunc Hamarat | Austria | [17] |
17 | 2002-2007 | Ivar Bern | Norwega | [18] |
18 | 2003-2005 | Joop van Oosterom | Olanda | [19] |
19 | 2004-2007 | Christophe Leotard | Pransia | [20] |
20 | 2004-2011 | Pertti Lehikoinen | Pinlandia | [21] |
21 | 2005-2008 | Joop van Oosterom | Olanda | [22] |
22 | 2007-2010 | Aleksandr Dronov | Rusia | [23] |
23 | 2007-2010 | Ulrich Stephan | Alemania | [24] |
24 | 2009-2011 | Marjan Semri | Eslobenia | [25] |
25 | 2009-2013 | Fabio Finocchiaro | Italia | [26] |
26 | 2010-2014 | Ron Langeveld | Olanda | [27] |
27 | 2011-2014 | Aleksandr Dronov | Rusia | [28] |
28 | 2013-2016 | Leonardo Ljubicic | Kroasia | [29] |
29 | 2015-2018 | Aleksandr Dronov | Rusia | [30] |
30 | 2017-2019 | Andrey Kochemasov | Rusia | [31] |
31 | 2019-2022 | Fabian Stanach Christian Muck Ron Langeveld | Polonia Austria Olanda | [32] |
32 | 2020-2022 | Jon Edwards | Estados Unidos | <[33] |
ICCF nga Olimpiada ti Ahedres
Ti Olimpiada ket maysa a torneo a ti tunggal maysa a pagilian a mainaig iti ICCF ket addaan karbengan a mangipresenta ti maysa a bunggoy a mangibagi iti daytoy, a buklen dagiti 6 a regular nga agay-ayam ken dua a kasukat.
Maangay daytoy iti dua a tukadi iti Final ti maysa nga Olympiad ken ti Semifinal ti sumaruno, nga aggigiddan.
# | manipud ... agingga | Balitok a medalya | Pirak a medalya | Bronse a medalya |
---|---|---|---|---|
01. | 1949-1952 | Hungaria | Tsekoslovakia | Suesia |
02. | 1952-1955 | Tsekoslovakia | Suesia | Alemania |
03. | 1958-1961 | Kappon ti Sobiet | Hungaria | Yugoslavia |
04. | 1962-1964 | Kappon ti Sobiet | Demokratiko nga Alemania | Suesia |
05. | 1965-1968 | Tsekoslovakia | Kappon ti Sobiet | Laud nga Alemania |
06. | 1968-1972 | Kappon ti Sobiet | Tsekoslovakoa | Demokratiko nga Alemania |
07. | 1972-1976 | Kappon ti Sobiet | Bulgaria | Nagkaykaysa a Pagarian |
08. | 1977-1982 | Kappon ti Sobiet | Hungaria | Nagkaykaysa a Pagarian |
09. | 1982-1987 | Nagkaykaysa a Pagarian | Laud nga Alemania | Kappon ti Sobiet |
10. | 1987-1995 | Kappon ti Sobiet | Inglatera | Demokratiko nga Alemania |
11. | 1992-1999 | Tsekoslovakia Alemania | Kanada Eskósia | |
12. | 1998-2004 | Alemania | Lituania | Latvia |
13. | 2004-2009 | Alemania | Republika a Tseka | Polonia |
14. | 2002-2006 | Alemania | Lituania | Estados Unidos |
15. | 2006-2009 | Norwega | Alemania | Olanda |
16. | 2010-2016 | Republika a Tseka | Alemania | Pransia |
17. | 2009-2012 | Alemania | Espania | Italia |
18. | 2012-2016 | Alemania | Eslobenia | Espania |
19. | 2016-2021 | Bulgaria | Alemania | Republika a Tseka Polonia |
20. | 2016-2019 | Alemania | Rusia | Espania |
21. | 2020-2023 | Alemania | Luxembourg | Estados Unidos |