Јули

Јули или златец седмиот месец во годината според грегоријанскиот календар и еден од седумте месеци според овој календар што имаат 31 ден.

Јули, од молитвеникот на војводата од Бери, 15 век

Јули како тема во уметноста и во популарната култура

  • „Сабота, 13 јули“ - кус расказ на македонскиот писател Драган Георгиевски од 2013 година.[1]
  • „Јули“ — песна на македонскиот поет Живко Николовски.[2]
  • „4 јули“ (англиски: 4th of July) - песна на американската рок-група Саундгарден (Soundgarden) од 1994 година.[3]
  • „Јули“ (англиски: July) — песна на американската рок-група Тин вајт роуп (Thin White Rope) од 1988 година.[4]
  • „4 јули“ (англиски: 4th of July) - песна на ирската рок-група Ју Ту (U2).[5]

Наводи

1 јули настанироденипочинале
1097 Започнала Битката кај Дорилеја во текот на Првата крстоносна војна помеѓу Турците Селџуци и крстоносците.
1147 Започнала Опсадата на Лисабон која траела сè до 25 октомври 1147 година. По ова Лисабон бил преземан од страна на португалците и крстоносците.
1520 „Тажната ноќ“ (La Noche Triste) — здружените мексиканско-индијански сили, предводени од Ацтеките, ги поразуваат шпанските конквистадори на чело со Ернан Кортес.
1867 Стапил во сила Законот за Британска Северна Америка, со кој се обединиле покраините Канада, Њу Бранзвик и Нова Шкотска во Канадска Конфедерација. Овој датум се празнува како државотворен ден на Канада.
1921 Во Шангај е основана Комунистичката партија на Кина.
1962 Руанда и Бурунди се здобиваат со независност.
1963 Битлси го издаваат еден од најуспешните синглови на сите времиња - She Loves You - во Велика Британијa.
1979 Сони го патентира вокменот.
1997 Предавање на суверенитетот над Хонгконг од Велика Британија на НР Кина.
2000 Пуштен во употреба Ересундскиот мост помеѓу Данска и Шведска
1646 Готфрид Лајбницгермански математичар.
1804 Жорж Сандфранцуска писателка.
1902 Вилијам Вајлерамерикански режисер.
1909 Никола Парапунов — македонски револуционер.
1915 Вили Диксон — американски блуз-музичар.
1916 Оливија де Хевиленд — англиско-американска глумица.
1926 Роберт Фогел — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1993 година.
1938 Александар Курлјандски — советски аниматор, творец на цртаниот филмНу, погоди!“.
1939 Паскал Гилевски — македонски поет.
1941 Симеон Гугуловски — македонски оперски пејач.
1945 Деби Хари — американска пејачка, членка на групата „Блонди“ (Blondie).
1946 Слободан Сантрач — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1955 Ли Кеќангпремиер на НР Кина.
1955 Владимир Петровиќ - Пижон — српски и југословенски фудбалер.
1961 Карл Луис — американски атлетичар.
1961 Горан Петровиќ — српски писател, член на САНУ.
1961 Дијана — Принцеза од Велс.
1967 Тони Михајловски — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, водител и шоумен.
1971 Миси Елиот — американска раперка и продуцентка.
1976 Реваз Миндорашвили — грузиски борач во слободен стил, освојувач на златен медал на ЛОИ 2008 во Пекинг.
1976 Руд ван Нистелројхоландски фудбалер.
1976 Патрик Клајверт — холандски фудбалер.
1977 Лив Тајлер — американска глумица и модел.
1977 Бјерн Лекеманс — белгиски велосипедист.
1982 Јохан Чоп — швајцарски велосипедист.
1989 Том-Јелте Слагтер — холандски велосипедист.
1990 Ендру Фен — британски велосипедист.
1991 Лукас Вазкез — шпански фудбалер.
1996 Лудовик Фабрегас — француски ракометар.
251 Дециј Трајан — римски цар, попознат е и како Гај Месиј Квинт Дециј Трајан.
1839 Махмуд II — триесеттиот султан на Отоманското Царство.
1853 Бранко Радичевиќ — српски поет.
1876 Михаил Бакунин — руски револуционер.
1894 Алан Пинкертон — американски приватен детектив, основач на првата детективска агенција.
1896 Хариет Бичер Стоуамериканска аболиционистка и писателка.
1925 Ерик Сати — француски пијанист и композитор.
1961 Луј Фердинан Селин — истакнат француски писател.
1974 Хуан Перон — претседател на Аргентина.
1997 Роберт Мичам — американски глумец.
2001 Николај Басовруски физичар, добитник на Нобелова награда.
2003 Херби Мен — американски џез-музичар.
2004 Тодор Скаловскимакедонски композитор.
2004 Марлон Брандо — истакнат американски глумец.
2005 Лутер Вандрос — американски музичар.
2008 Живко Стефановски — македонски функционер, писател, новинар и публицист.
2008 Шерафетин Неби — македонски глумец.
2009 Карл Малден — американски глумец.


2 јули настанироденипочинале
1853 Руската армија врши инвазија врз Турција - започнува Кримската војна.
1934 Завршува таканаречената Ноќ на долгите ножеви, операција што се одвивала во Германија од 30 јуни до 2 јули 1934, кога нацистичкиот режим се погрижил најмалку осумдесет и пет луѓе да бидат убиени од политички причини.
1937 Амелија Ерхарт исчезнува над Тихиот Океан додека се обидува да го изведе првиот лет околу светот по екваторот; нејзиното тело никогаш не е пронајдено.
1947 Објект за кој очевидци тврдат дека бил НЛО се срушува во Розвел, Ново Мексико.
1983 Полис го издаваат својот последен албум - Synchronicity, 17 недели на првото место на списокот на најпродавани албуми во САД.
2000 Отворен е Ересундскиот мост, комбиниран дволентен железнички и четирилентен патен мост кој поминува низ Ересуднскиот канал, комбинација од мост и тунел кој ги поврзува Копенхаген Малме. Мостот е еден од најдолгите во светот.
2005 Во рамките на манифестацијата Live 8 се одржуваат десет концерти во различни градови во светот.
1492 Елизабета Тјудор — ќерка на англискиот крал Хенри VII.
1486 Јакопо Сансовино — италијански вајар и архитект, прочуен по своите градби околу плоштадот Св. Марко во Венеција.
1714 Кристоф Вилибалд Глук — германски композитор и диригент.
1843 Антонио Лабриолаиталијански марксистички теоретичар.
1876 Тодор Паница — деец во македонското национално-револуционерно движење.
1877 Херман Хесегермански писател, добитник на Нобеловата награда.
1903 Олаф V — крал на Норвешка.
1904 Жан Рене Лакост — француски тенисер и претприемач.
1911 Михаил Д. Петрушевски — македонски академик.
1914 Богољуб Арсиќ — македонски полковник.
1923 Вислава Шимборскаполска поетеса,добитничка на Нобеловата награда.
1940 Георги Иванов — бугарски офицер (генерал-полковник).
1965 Фрањо Араповиќ — југословенски и хрватски кошаркар.
1985 Јирген Рулантс — белгиски велосипедист.
1989 Катарина Живковиќ — српска пејачка.
1990 Дани Роуз — англиски фудбалер.
1991 Хендрик Пекелер — германски ракометар.
1994 Дерик Вајт — американски кошаркар.
1995 Енис Барди — македонски фудбалер.
1566 Мишел Нострадамус - француски астролог и пророк.
1733 Кристијан Пецолд - германски композитор и оргулар.
1778 Жан-Жак Русо - француски филозоф.
1800 Виктор Луј - француски архитект.
1877 Херман Хесе - германски писател и поет.
1934 Ернст Рем - германски нацист и началник на СА.
1949 Георги Димитров - премиер на НР Бугарија.
1961 Ернест Хемингвејамерикански писател.
1977 Владимир Набоковруски писател.
1989 Христо Стамболиев — еден од основачите и прв декан на Технолошко - Металургискиот факултет во Скопје.
1992 Борислав Пекиќ — српски писател.
1997 Џејмс Стјуартамерикански глумец.
2001 Кажимјеж Фелешко — полски полонист, македонист и славист.
2006 Тихомир Огњанов — српски и југословенски фудбалер.
2011 Оливера Марковиќ — југословенска и српска глумица.
2016 Мајкл Чиминоамерикански режисер.


3 јули настанироденипочинале
321 Римскиот цар Константин I, првиот римски владетел со христијанска вера, ја прогласува неделата за ден за одмор и верски обреди.
1583 Рускиот цар Иван Грозни го убива, во настап на гнев, својот син и престолонаследник Димитриј.
1881 Под притисок на Велика Британија, Турција потпишува договор со Грција, со кој Грција ги добива Тесалија како и делови на Епир.
1900 Полета првиот дирижабл конструиран од Фердинанд Цепелин.
1908 Командантот на турскиот гарнизон во Ресен, Нијази-беј, со неговите единици излегол во илегала, со што започнала Младотурската револуција.
1944 Црвената армија го ослободила Минск, заробувајќи 100.000 германски војници.
1949 Во Скопје, во Македонскиот народен театар била изведена премиерата на операта „Продадената невеста“ од Беджих Сметана, а диригент бил Трајко Прокопиев.
1962 По 132 години поминати како француска колонија, Алжир се стекнал со независност.
1973 Во Хелсинки бил отворен министерскиот состанок за подготовка на Конференцијата за безбедност и соработка во Европа (КЕБС).
1984 Завршил најголемиот штрајк во историјата на СР Германија, во кој учествувале 550.000 металски работници.
1995 Југославија станала европски кошаркарски првак.
1421 Џовани ди Козимо де Медичи — италијански банкар.
1423 Луј XIфранцуски крал.
1883 Франц Кафкачешки писател.
1894 Зинаида Рајх — руска и советска глумица, сопруга на Сергеј Есенин и на Всеволд Меерхолд.
1900 Алесандро Блазети — италијански филмски режисер.
1902 Виторио де Сика — италијански филмски режисер и глумец.
1927 Кен Расел — англиски филмски режисер.
1934 Славка Арсова — македонски поет и писател за деца.
1935 Харисон Шмит — американски космонаут.
1939 Љубивое Ршумовиќ — српски поет.
1942 Најдо Георгиевски — македонски поет.
1948 Вади Садех — либанско-австралиски поет.
1949 Емилија Масларова — бугарски политичар.
1949 Костадинка Велковска — хрватска глумица.
1953 Драган Великиќ — српски писател.
1960 Винс Кларк — англиски електро-поп музичар.
1961 Чедомир Јаневски — македонски фудбалер и тренер.
1962 Том Крузамерикански глумец.
1968 Рамуш Харадинај — поранешен водач на ОВК и премиер на Косово.
1971 Џулијан Асанж — австралиски новинар и интернетски активист.
1980 Тарас Данко — украински борач.
1984 Николас Роуш — ирски велосипедист.
1987 Себастијан Фетел — германски возач на Формула 1.
1990 Фабио Ару — италијански велосипедист.
1991 Анастасија Пављученкова — руска тенисерка.
1996 Филип Кузмановски — македонски ракометар.
683 Лав IIримски папа.
1918 Мехмед Vсултан на Отоманското Царство.
1969 Брајан Џонс — англиски музичар (поранешен член на рок-групата Ролинг стоунс).
1971 Џим Морисонамерикански музичар и поет, член и основач на рок-групата The Doors.
1977 Александар М. Волков — руски математичар и романсиер.
2001 Иван Сламниг — хрватски писател.


4 јули настанироденипочиналепразници
1054 Експлозија на супернова е набљудувана од страна на Кинезите, Арапите и најверојатно Индијанците во близина на ѕвездата ζ Бик. Неколку месеци останува доволно светла за да може да се гледа и преку ден. Нејзините остатоција ја образуваат Раковидната Маглина.
1776 На континентален конгрес во Филаделфија е усвоена Декларацијата за независност на Соединетите Американски Држави; овој ден во САД се слави како Ден на независноста.
1802 Вест Поинт, познатата воена академија на САД е отворена во истоимениот град во државата Њујорк.
1855 Во Бруклин, Њујорк од печат излегува првата збирка поеми на Волт Витмен, наречена „Листови трева“.
1862 Луис Керол почнува да и раскажува приказна на Алиса Лидл што подоцна ќе прерасне во „Алиса во земјата на чудата“; точно три години подоцна, на 4 јули, издадена е првата книга од оваа незаборавна бајка.
1918 Болшевиците ги убиле рускиот цар Николај II Романов и неговото семејство (17 јули по новиот календар).
1939 Лу Гериг, легендарен американски бејзбол играч, го објавува своето повлекување од бејзболот.
2004 Формирана е ВМРО Народна партија од страна на приврзаниците на Љубчо Георгиевски, по неуспешниот обид за преземање на раководството во ВМРО-ДПМНЕ. За прв в.д. претседател на партијата е избрана Весна Јаневска.
2012 По 40-годишно трагање, во CERN е откриен Хигсовиот бозон.
1546 Мурат IIIотомански султан.
1804 Натаниел Хоторнамерикански писател.
1807 Џузепе Гарибалдииталијански револуционер.
1855 Влахо Буковац — хрватски сликар.
1884 Луис Б. Мајерфилмски продуцент.
1917 Манолете — шпански матадор.
1921 Жерар Дебрефранцуски економист, добитник на Нобеловата награда.
1926 Алфредо Ди Стефано — аргентинско-шпански фудбалер и тренер.
1927 Џина Лолобриџида — италијaнска глумица.
1928 Џампјеро Бониперти — италијански фудбалер.
1940 Филип Давид — српски писател.
1949 Славенка Дракулиќ — хрватска писателка.
1961 Хусреф Мусемиќ — босански фудбалер и тренер.
1965 Хорас Грант — американски кошаркар.
1972 Нина Бадриќ — хрватска поп-пејачка.
1995 Поуст Малоун — американски поп-музичар.
1826 Џон Адамс — американски политичар.
1826 Томас Џеферсон — третиот американски претседател.
1826 Џон Адамс — вториот американски претседател.
1868 Димитриј Иванович Писарев — руски писател.
1916 Алан Зигер — американски воен поет, познат по својата песна Вечерва имам состанок со Смртта.
1934 Марија Кири-Склодовска — полско-француска хемичарка и физичарка.
1938 Ото Бауер — австриски социјалист.
1944 Благој Јанков - Мучетонароден херој на Македонија.
1970 Барнет Њуман — американски сликар.
1977 Мигел Најдорф — аргентински шаховски велемајстор.
2003 Бери Вајтамерикански пејач, познат како Човекот со кадифен глас.
2005 Неџми Мехмети — македонски писател.
2006 Васко Липовац — хрватски сликар.
Ден на независноста на САД, кога во 1776 година Конгресот на САД ја донел Декларацијата за независност.


5 јули настанироденипочиналепразници
1687 Исак Њутн ја објавува книгата „Математички начела на природната филозофија“.
1811 Венецуела објавува независност од Шпанија.
1830 Франција го окупира Алжир.
1884 Германија го освојува Камерун.
1946 Во Париз, Франција, за првпат е промовиран новиот женски костум за капење - бикинито.
1954 Елвис Присли ја има својата прва снимачка сесија. Ги пее That's All Right (Mama) како и Blue Moon of Kentucky. За многумина овој ден го означува раѓањето на рокенролот.
1962 Алжир добива независност од Франција.
1975 Зелено'ртските Острови добија независност од Португалија.
1977 Со воен удар во Пакистан е соборен Зулфиќар Али Буто, првиот слободно избран пакистански премиер.
1989 Се емитува првата епизода од комичната серија Зајнфелд, прогласена за најдобро телевизиско шоу според влијателното списание TV Guide.
2000 Излегува првиот број на дневниот весник „Вест“
2006 Парламентарни избори во Македонија: Победа на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ. водачот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски стана премиер на Република Македонија.
1321 Јованакралица на Шкотска.
1855 Влахо Буковац — истакнат хрватски сликар.
1857 Клара Цеткин — германски политички активист, борец за женски права.
1889 Жан Коктофранцуски писател, поет, дизајнер, драматург, боксерски менаџер и режисер.
1891 Тин Уевиќхрватски поет.
1891 Џон Хауард Нортроп — американски хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1911 Жорж Помпидуфранцуски политичар.
1928 Стеван Раичковиќ — српски поет.
1936 Џејмс Мирлис — шкотски економист, добитник на Нобеловата награда во 1996 година.
1943 Роби Робертсон — канадски рок-музичар, член на групата „Бенд“ (The Band).
1950 Хју Луис — американски рок-пејач и глумец.
1961 Златко Сарачевиќ — хрватски и југословенски ракометар.
1966 Џанфранко Ѕола — италијански фудбалер.
1969 РЗА — американски рапер, музички продуцент и глумец.
1973 Рошин Марфи — ирска пејачка.
1973 Камила Андерсен — данска ракометарка.
1975 Ернан Креспо — аргентински фудбалер.
1979 Милош Симовиќ — српски криминалец.
1982 Филип Жилбер — белгиски велосипедист.
1986 Пјермарио Морозини — италијански фудбалер.
1987 Александер Кристоф — норвешки велосипедист.
1989 Алексеј Цатевич — руски велосипедист.
1989 Дејан Ловрен — хрватски фудбалер.
1993 Лука Циндриќ — хрватски ракометар.
1996 Овцата Доли — првиот клониран цицач.
1833 Жозеф Ниепсфранцуски иноватор, човекот кој ја направил првата успешна трајна фотографија.
1932 Саша Черни — руски поет.
1939 Ефтим Спространов — македонски револуционер.
1965 Порфирио Рубироса — доминикански дипломат, возач на Формула 1 и меѓународен плејбој.
1969 Валтер Гропиусгермански архитект.
1987 Карел Стекли — чехословачки режисер.
1988 Драга Чаловска - Секуловска — македонска новинарка.
2021 Ричард Донер — американски режисер.
 *Венецуела — Ден на независноста.
 *Алжир — Ден на независноста.
 *Зелено’ртски Острови — Ден на независноста.


6 јули настанироденипочинале
1415 Во Констанц, денешна Германија, од католичкиот собор е осуден и погубен Јан Хус, свештеник и реформатор.
1535 Сер Томас Мор, автор на познатото дело Утопија и еднаш англиски Лорд-канцелар, е погубен поради предавство на Кралот Хенри VIII откако одбива да се согласи со кралската одлука Англиската Црква да се одвои од Римокатоличката црква.
1885 Луј Пастер успешно ја тестира својата вакцина против беснило; пациентот е Жозеф Мајстер, деветгодишо дете гризнато од бесно куче.
1908 Во Турција започнува т.н. „Младотурска револуција“, предводена од група млади офицери и интелектуалци незадоволни од владеењето на султанот Абдул Хамид II.
1928 Во Њујорк е одржана премиерата на филмот Светлата на Њујорк, првиот звучен филм во историјата на светската кинематографија.
1943 Во реонот на преспанските села ЉубојноЦарев ДворДолно Дупени преспанско-охридскиот партизански одред „Даме Груев“ ја уништил италијанската воена телефонска линија во должина од неколку километри.
1957 Во Ливерпул се запознаваат Џон Ленон и Пол Мекартни, идните основачи на една од најголемите групи на сите времиња Битлси.
1964 Малави прогласува независност од Обединетото Кралство.
1966 Малави станува република, со Хестингс Банда како прв претседател.
1967 Основана светската библиографска организација OCLC.
2002 Светиот архијерејски синод на МПЦ го разрешил од должност митрополитот велешки и повардарски Јован, поради еднострано пристапување во екуменско единство со СПЦ.
2005 Играорците од битолското КУД „Гоце Делчев“ играа оро пред британската амбасада во Скопје во знак на протест поради недобивањето на визи за настап на меѓународниот фолклорен фестивал во Ланголен, Англија.

1599 Диего Веласкес — шпански сликар.
1818 Адолф Андерсенгермански шахист.
1832 Максимилијан I — надвојвода од Австрија и цар на Мексико.
1838 Ватрослав Јагиќ — хрватски славист.
1859 Вернер фон Хејденстам — шведски поет и нобеловец.
1907 Фрида Каломексиканска сликарка.
1927 Џенет Лиамериканска глумица.
1935 Тенцин Ѓацо — тековниот далај-лама.
1943 Глигорие Гоговски — македонски стопанственик и политичар.
1946 Силвестер Сталонеамерикански глумец.
1946 Џорџ Буш — 43. американски претседател.
1951 Џефри Раш — австралиски глумец.
1951 Гоце Тодоровски — македонски глумец.
1964 Садула Ергин — министер за правда на Турција.
1979 Мирсад Бешлија — босански фудбалер.
1980 Пау Гасол — шпански кошаркар.
1981 Роман Широков — руски фудбалер.
1988 Данил Шишкарев — руски ракометар.
1189 Хенри II — англиски крал.
1415 Јан Хусчешки реформатор.
1476 Региомонтан — германски математичар и астроном.
1533 Лудовико Ариостоиталијански поет.
1535 Томас Мор — англиски правник, филозоф и хуманист.
1553 Едвард VI — англиски крал.
1854 Георг Симеон Ом — германски физичар.
1893 Ги де Мопасанфранцуски писател.
1962 Вилијам Фокнерамерикански писател, Нобелов лауреат.
1971 Луис Армстронгамерикански трубач и џез-музичар.
1991 Антон Југов — бугарски политичар.
1999 г.г. МихаилАрхиепископ Охридски и Македонски.
2000 Лазар Колишевски — македонски политичар.
2005 Клод Симон — француски писател, добитник на Нобеловата награда во 1985 година.
2010 Тили Армстронг — британска писателка.
2022 Џејмс Кан — американски глумец.


7 јули настанироденипочинале
1937 Јапонската армија го напаѓа кинескиот гарнизон кај Лучиоа, во близина на Пекинг. Кинеските сили се спротивставуваат, па Јапонија тоа го искористува како повод за агресија врз Кина. Кинеско-јапонската војна трае сè до капитулацијата на Јапонија во септември 1945 година.
1969 Во Канада, прифатен е Актот за службен јазик според кого францускиот јазик станува еднаков со англискиот јазик.
1985 Борис Бекер станува првиот нерангиран играч, најмладиот тенисер (дотогаш), како и првиот Германец што го освојува Вимблдон, на возраст од само 17 години и 7 месеци.
2000 Целиот тираж на Хари Потер и Огнениот Пехар, четвртото продолжение на авантурите на малиот волшебник, е распродаден уште во претплата, пред и воопшто да биде испечатено делото.
2005 Се случува серија од терористички напади на Лондонското метро, во кое убиени се 52 луѓе, меѓу кои и четворицата бомбаши-самоубијци.
1690 Јохан Тобијас Кребс — германски композитор.
1860 Густав Малеравстриски композитор.
1887 Марк Шагал — руско-француски сликар.
1893 Владимир Мајаковски — руски писател.
1893 Мирослав Крлежахрватски писател.
1901 Виторио де Сика — италијански режисер.
1921 Васко Карангелески — народен херој на Македонија.
1922 Пјер Карден — италијанско-француски моден творец.
1926 Радка Кушлева — бугарска народна пејачка.
1930 Хенк Мобли — американски џез-музичар.
1932 Џо Завинул — австриско-американски џез-музичар.
1940 Ринго Стар — тапанар на британската рок-група Битлси.
1954 Рами Фортис — израелски рок-музичар, член на групата Минимал компакт (Minimal Compact).
1957 Бери Сахаров — израелски рок-музичар, член на групата Минимал компакт.
1959 Муса Џафери — македонски политичар и член на ОНА.
1967 Сашо Мацановски - Трендо — македонски телевизиски водител и стопанственик.
1974 Наталија Тодоровска — македонска ракометарка.
1975 Захар Прилепин — руски писател.
1978 Крис Андерсен — американски кошаркар.
1984 Алберто Аквилани — италијански фудбалер.
1304 Бенедикт XIримски папа.
1307 Едвард Iанглиски крал.
1573 Џакомо Бароци да Вињолаиталијански архитект.
1854 Георг Омгермански физичар.
1890 Анри Нестле — основач на „Нестле“.
1907 Телос Агапинос — офицер во грчката армија.
1914 Дејвид Брајан — американски филмски глумец.
1923 Таската Серски — македонски револуционер.
1930 Артур Конан Дојлшкотски писател.
1965 Вероника Тушнова — советска и руска поетеса.
1972 Атинагорацариградски патријарх.
1973 Вероника Лејк — американска глумица.
2004 Владо Кристл — хрватски и германски сликар и филмски режисер.
2006 Сид Берет — англиски рок-музичар, член на групата „Пинк флојд“.
2011 Мануел Галбан — кубански гитарист.
2014 Бора Тодоровиќ — српски и југословенски глумец.
2014 Алфредо Ди Стефано — аргентинско-шпански фудбалер и тренер.
2021 Дилип Кумар — индиски глумец.


8 јули настанироденипочинале
70 Римјаните го освојуваат и разрушуваат Ерусалим. Единствениот дел што останува од градот е само западниот ѕид на Соломоновиот храм, денес познат под името Ѕид на Плачот.
1497 Португалскиот морепловец Васко де Гама испловува од Лисабон на патувањето кое ќе му овозможи да го открие поморскиот пат кон Индија.
1997 Усвоен Законот за употреба на знамињата, со кој беше регулирана употребата на македонското државно знаме, а беше забранета употребата на знамиња на други држави во државните и локалните установи.
2022 Во Нара извршен атентат врз поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе додека држел говор на митинг.
1621 Жан де Лафонтенфранцуски поет и баснописец.
1809 Људевит Гајхрватски идеолог и водач на Илирското движење.
1819 Ватрослав Лисинскихрватски композитор.
1839 Џон Дејвисон Рокфелер — американски индустријалец и филантроп.
1877 Елин Пелин — бугарски писател.
1885 Ернст Блох — германски филозоф.
1891 Јозеф Хора — чешки поет.
1893 Фердинанд Цепелингермански генерал и конструктор на воздушните бродови.
1909 Петар Шегедин — хрватски писател.
1936 Габи Новак — хрватска пејачка.
1943 Илија Карајанов — македонски поет, есеист и критичар.
1948 Слободан Шнајдер — хрватски писател.
1951 Анџелика Хјустон — американска глумица, режисерка манекенка.
1958 Кевин Бејкон — американски глумец.
1961 Фикри Фејзули — член на ОНА.
1961 Енди Флечер — англиски електро-поп музичар.
1967 Клаус Чичерпремиер на Лихтенштајн.
1970 Бек — американски рок-музичар.
1972 Вјорел Молдован — романски фудбалер.
1977 Кристијан Абијати — италијански фудбалски голман.
1977 Паоло Тиралонго — италијански велосипедист.
1980 Роби Кин — ирски фудбалер.
1984 Марина Мијаковска — македонска поетеса.
1988 Џеси Сарџент — новозеландски велосипедист.
1990 Кевин Трап — германски фудбалер.
1991 Вирџил ван Дајк — холандски фудбалер.
1992 Никита Гусев - руски хокеар.
1992 Сон Хеунг-мин — корејски фудбалер.
1153 Евгениј III — римски папа.
1623 Грегориј XV — римски папа.
1822 Перси Биш Шелианглиски писател.
1932 Александар Грин — руски писател.
1946 Александар Василевич Александров — руски и советски композитор.
1967 Вивиен Лиамериканска филмска и театарска глумица.
1994 Ким Ил Сунгкомунистичкиот водач на Северна Кореја.
1998 Душан Вукотиќ — југословенски аниматор.
2010 Крум Томовски — македонски академик, архитект и конзерватор.
2018 Теб Хантер — американски глумец.
2022 Шинзо Абе — јапонски политичар и двократен премиер, убиен со атентат на јавен политички собир.


9 јули настанироденипочинале
1816 Во Сан Мигел де Тукуман, денес во Аргентина, започнал со работа Тукуманскиот конгрес кој ја објавил независноста на Обединетите Покраини на Рио де ла Плата (денес Аргентина).
1873 Педесет години по пуштањето на првата железница во светот, меѓу Скопје и Солун е воспоставена првата железничка врска.
1877 Се одржува првиот тениски турнир во Вимблдон. Денес, овој турнир, кој е единствен гренд-слем што се игра на трева, се смета за неофицијално светско првенство на белиот спорт.
1922 Познатиот американски пливач кој подоцна ќе стане уште попознат филмски глумец откако ќе ја одигра улогата на Тарзан во истоимениот филм - Џони Вајсмилер - станува првиот човек во историјата кој делницата од 100 метри ќе ја преплива за време помало од една минута (58,6 секунди).
1960 Советскиот водач Никита Хрушчов го предупредува САД да не ја напаѓа Куба зашто во тој случај СССР би интервенирал.
1997 Масовни нереди во Гостивар, тројца етнички Албанци загинаа, а десетици цивили и полицајци се повредени.
1834 Јан Нерудачешки писател и публицист.
1850 Иван Вазов — бугарски поет.
1937 Дејвид Ворк Грифит — англиски сликар.
1938 Петар Башески — македонски поет.
1947 Мич Мичел — англиски тапанар, член на групата „Џими Хенрикс експириенс“ (The Jimmi Hendrix Experience).
1952 Димо Н. Димчев — македонски поет.
1956 Том Хенксамерикански глумец.
1959 Џим Кер — шкотски рок-пејач, член на групата „Симпл мајндс“.
1964 Кортни Лав — американска рок-пејачка.
1964 Џанлука Вијали — италијански фудбалер.
1966 Зоран Терзиќ — српски и југолсовенски одбојкар и тренер.
1967 Јордан Лечков — бугарски фудбалер.
1968 Паоло Ди Канјо — италијански фудбалер.
1974 Никола Ѓуричко — српски глумец.
1978 Сашка Димитровска — македонска глумица.
1981 Ристо Арнаудовски — македонски ракометар.
1985 Ешли Јанг — англиски фудбалер.
1990 Лукас Лима — бразилски фудбалер.
1990 Рафаел да Силва — бразилски фудбалер.
1441 Јан ван Ајк — фламански сликар.
1746 Филип — шпански крал.
1850 Маргарет Фулер — американска новинарка.
1904 Славејко Арсов — македонски револуционер.
1913 Михаил Анагностакос — грчки офицер.
1934 Иван Хаџи Николов — македонски општественик и револуционер.
1942 Цветан Димовнароден херој на Македонија; убиен е од бугарските фашисти во Скопје во Обласната полициска управа.
1943 Иван Горан Ковачиќ — хрватски поет, есеист, новинар, политичар, преведувач и борец во НОВ.
1992 Ханс Ем — најстариот член на МАНУ. Учесник е во НОВ на македонскиот народ од 1941 година.
2001 Бедри Халими — член на ОНА.


10 јули настанироденипочинале
1943 Англо-американските трупи, во текот на Втората светска војна се истоваруваат во Сицилија.
1953 Советскиот претседател Никита Хрушчов го сменува министерот за внатрешни работи Лаврентиј Берија, џелатот на Сталинистичките чистки. Подоцна Берија е уапсен, осуден на смрт и стрелан.
1962 САД го лансираа првиот телекомуникациски сателит Телстар-1 за пренос на телевизиските програми од САД во Европа.
1973 Бахамските Острови стекнаа независност по три векови британско колонијално владеење.
1992 Американски суд го осудува поранешниот диктатор на Панама - Мануел Нориега на 40 години затвор поради тоа што дозволил криумчарење на дрога во Панама.
1509 Жан Калвин — верски реформатор.
1830 Камиј Писарофранцуски сликар и графичар.
1931 Алис Манро — канадска писателка.
1851 Фридрих Визер — австриски економист.
1856 Никола Тесла — истражувач и пронаоѓач на полето на електриката и радиотехниката.
1867 Анте Тресиќ-Павичиќ — хрватски писател и политичар.
1871 Марсел Прустфранцуски писател и академик.
1888 Џорџо де Кирико — италијански сликар.
1889 Николај Асеев — советски и руски поет.
1895 Карл Орф — германски композитор.
1911 Кути Вилијамс — американски блуз и џез-музичар.
1926 Павле Вуисиќ — југословенски и српски глумец.
1930 Иван Ивановски — македонски поет.
1931 Алис Манро — канадска писателка — нобеловка.
1942 Мирјана Марковиќ — српска и југословенска политичарка и универзитетска професорка, сопруга на српскиот претседател Слободан Милошевиќ.
1950 Абдираим Идризи — македонски и косовски писател.
1957 Петар Нечовски — македонски пејач.
1965 Митар Мркела — српски и југословенски фудбалер.
1965 Алексија — принцеза на Грција.
1967 Зоран Џорлев — македонски виолинист.
1976 Едмилсон — бразилски фудбалер.
1983 Габи — шпански фудбалер.
1985 Марио Гомес — германски фудбалер.
685 Константин IVвизантиски цар.
983 Бенедикт VII — римски папа.
1099 Ел Сидшпански национален херој.
1559 Анри II — француски крал.
1851 Луј Дагер — француски пронаоѓач и фотограф.
1884 Пол Морфиамерикански шахист.
1986 Рафаел Хил — шпански режисер.
1998 Атанас Близнаков — основач на истоимената фондација при универзитетотСв. Кирил и Методиј“ во Скопје.
2001 Хусни Џемаили — член на ОНА.
2020 Џеки Чарлтон — англиски фудбалер.


11 јули настанироденипочинале
1921 Почна борбата за ослободување на Монголија што ја поведе монголската Народна револуционерна партија под раководство на Суха Батор. Овој датум се прославува како национален празник на Народна Репулика Монголија.
1946 Основана Меѓународната ракометна федерација (ИХФ).
1979 Американската вселенска станица „Скајлаб“ по шестгодишно кружење по орбитата околу Земјата, се распадна при приземјувањето.
1987 Обединетите Нации објавуваат дека новороденчето Матеј Гаспар од Загреб е петмилијардитиот жител на Земјата.
1995 Република Македонија и Република Литванија воспоставиле дипломатски односи на ниво на амбасади.
1995 Околу 8.000 Бошњаци, главно цивили, се убиени од српските сили под команда на генерал Ратко Младиќ близу Сребреница, Босна и Херцеговина.
2000 Во посредништво на американсиот претседател Бил Клинтон, започнуваат преговорите меѓу израелскиот премиер Ехуд Барак и водачот на Палестинците Јасер Арафат околу суверенитетот на Ерусалим.
2008 Кнезот на Хунзите Газафар Али Кан со титула мир и неговата сопруга, кнегињата Рани Атика, пристигнале во посета на Македонија и биле примени од премиерот Никола Груевски и од архиепископот г.г. Стефан.
1274 Роберт Брус — крал на Шкотска.
1767 Џон Квинси Адамспретседател на САД.
1844 Петар I Караѓорѓевиќкрал на Србија и Кралство СХС.
1871 Стјепан Радиќ — хрватски политичар и писател.
1888 Карл Шмит — германски политички теоретичар.
1920 Јул Бринер — американски глумец.
1927 Теодор Мајмен — американски физичар, конструктор на првиот ласер.
1934 Џорџо Арманииталијански моден творец.
1934 Љупка Арсова - Џундева — македонска глумица.
1949 Френк Биерд — американски рок-музичар, член на групата „ЗЗ Топ“ (ZZ Top).
1953 Леон Спинкс — американски боксер, поранешен светски првак.
1957 Мајкл Роуз — јамајски реге-пејач.
1957 Питер Марфи — англиски рок-музичар, член на групата „Баухаус“ (Bauhaus).
1958 Уго Санчес — мексикански фудбалер.
1959 Сузан Вега — американска поп-пејачка.
1959 Ричи Самбора — американски рок-гитарист, член на групата „Бон Џови“ (Bon Jovi).
1970 Џастин Чејмберс — американски глумец.
1975 Рубен Бараха — шпнски фудбалер и тренер.
1980 Даниеле Пјетрополи — италијански велосипедист.
1987 Давиде Малакарне — италијански велосипедист.
1990 Каролина Возњацки — данска тенисерка.
1992 Мохамед Елнени — египетски фудбалер.
2000 Дарко Чурлинов — македонски фудбалер.
1903 Вилијам Хенли Ернест — англиски поет.
1937 Џорџ Гершвинамерикански композитор и музичар.
1942 Отон Жупанчич — словенечки поет.
1982 Меша Мехмед Селимовиќ — југословенски писател.
1989 Лоренс Оливиеанглиски филмски и театарски глумец, продуцент и режисер.
1992 Хајрудин Крвавац — босански и југословенски филмски режисер.


12 јули настанироденипочинале
1784 Францускиот професор по физика С. Ленорман, заедно со Жан Монголфје, го конструирааат првиот падобран.
1960 Франција им призна независност на своите поранешни колонии Дахомеј, Нигерија, Горна Волта, Брегот на Слоновата Коска, Чад, Централна Африка и Конго.
1993 Република Македонија е примена за полноправна членка на Светскиот поштенски сојуз, специјализирана агенција на ООН со седиште во Берн, Швајцарија.
1996 Република Македонија воспостави дипломатски односи на амбасадорско ниво со Авганистан и Малта
2006 Започна Израелско-либанската војна.
100 п.н.е. Гај Јулиј Цезарримски војсководец, политичар и писател.
1828 Николај Чернишевски — руски револуционер, филозоф и социјалист.
1884 Амедео Модиљанииталијански сликар.
1892 Бруно Шулц — полски писател.
1904 Пабло Нерудачилеански поет и комунист, добитник на Нобеловата награда и венценосец на Струшките вечери на поезијата.
1937 Бил Козби — американски комичар.
1948 Душан Ковачевиќ — српски драмски писател.
1949 Павел Лунгин — руски филмски режисер.
1952 Ирина Бокова — бугарска политичарка.
1967 Џон Петручиамерикански рок-музичар, гитарист на прогресивен метал групата Dream Theater.
1967 Катерина Блажевска — македонски новинар.
1973 Билјана Раева — бугарски политичар.
1973 Кристијан Вјери — италијански фудбалер.
1982 Антонио Касано — италијански фудбалер.
1995 Лук Шо — англиски фудбалер.
1996 Муса Дембеле — француски фудбалер.
2000 Винисиус Јуниор — бразилски фудбалер.
1536 Еразмо Ротердамски — прочуен холандски хуманист.
1682 Жан Пикар — француски астроном.
1712 Ричард Кромвел — англиски лорд.
1874 Фриц Ројтер — писател на долногермански јазик.
1935 Алфред Драјфусфранцуски офицер, човекот околу кој ќе се исплете „Аферата Драјфус“.
2007 Блага Алексова — македонски археолог и академик.
2010 Харви Пикар — американски писател.


13 јули настанироденипочинале
1822 Грчката војска ја победува турската кај Термопилите во текот на борбата за независност на Грција.
1878 Завршува Берлинскиот конгрес, на кој тогашните големи сили (Германија, Австроунгарија, Русија, Англија, Франција и Отоманското Царство) воспоставуваат нов однос на силите на Балканот.
1930 Во Монтевидео, главниот град на Уругвај, започнува првото светско фудбалско првенство, на кое домаќинот ја освојува титулата.
1946 При Земската болница во Скопје е формирана првата Станица за трансфузија на крв. Од мала станица со еден лекар и три медицински сестри прерасна во Републички завод за трансфузиологија.
1985 Советскиот скокач со стап Сергеј Бубка, во Париз станува првиот човек во историјата на овој спорт што прескокнал над шест метри.
1985 На лондонскиот стадион „Вембли“ и на стадионот „Џон Кенеди“ во Филаделфија, САД во исто време беа одржани големите хуманитарни концерти под името „Лајв ејд“ (Live Aid). Во акцијата за помош на гладните во Африка, која ја организираше Боб Гелдоф, најпознатиот рок и поп-музичар во светот, собрани се 60 милиони долари, а ТВ-преносот од концертите го следеа околу милијарда и пол гледачи ширум светот.
1987 Едмонтон бил погоден од торнадо во кое загинале 27 луѓе, а околу 300 биле повредени.
1990 Во Скопје е основана Социјалистичката партија на Македонија. За претседател е избран Киро Поповски.
2016 Тереза Меј застанува на чело на Конзервативната партија, станувајќи премиер на Обединетото Кралство по оставката на Дејвид Камерон.
1590 Папа Климент Xримски папа.
1894 Исак Бабел — руски писател.
1907 Елисие Поповски — македонски учесник во Шпанската граѓанска војна.
1934 Воле Шојинка — нигериски писател и Нобелов лауреат.
1936 Алберт Ајлер — американски џез-музичар.
1942 Харисон Фордамерикански глумец, познат по улогата на Индијана Џонс во истоимената филмска трилогија.
1954 Дејвид Томпсон — американски кошаркар.
1957 Камерон Кроу — американски режисер-оскаровец.
1964 Слободан Маровиќ— црногорски фудбалер.
1970 Симеон Ѓанков — бугарски политичар.
1973 Робето Мартинес — шпански фудбалер и тренер.
1976 Дијана Вишнева — руска балерина.
1979 Крег Белами — велшки фудбалер.
1985 Гилермо Очоа — мексикански фудбалски голман.
1989 Џек Бобриџ — австралиски велосипедист.
1995 Данте Ексум — австралиски кошаркар.
1996 Че Адамс — шкотски фудбалер.
574 Јован III — римски папа.
1762 Џејмс Бредлианглиски астроном.
1793 Жан Пол Мара — познат француски револуционер.
1896 Август Кекуле — германски хемичар.
1924 Алфред Маршал — англиски економист.
1943 Иван Горан Ковачиќ — хрватски поет.
1951 Панко Брашнаров — македонски револуционер.
1954 Фрида Каломексиканска сликарка.
1993 Лео Јунек — хрватско-француски сликар.
2008 Михо Атанасовски — македонски поет.


14 јули настанироденипочинале
1469 Изградена џамијата „Кебир Мехмед Челеби“ во Скопје и наречена по нејзиниот ктитор, син на Исхак-бег и внук на завојувачот на градот, Јигит-паша.
1789 Граѓаните на Париз го освоија злогласниот затвор Бастилја и ги ослободија затворениците, со што почна Француската револуција. Овој ден се слави како национален празник на Франција.
1867 Алфред Нобел, шведскиот иноватор, кај англискиот град Редхил за првпат го демонстрира разорното дејство на неговиот најнов изум — динамитот.
1933 Националсоцијалистите во Германија, кои во јануари на чело со Адолф Хитлер доаѓаат на власт, ги забрануваат сите опозициски партии.
1999 17 години по завршувањето на Фолкландската војна меѓу Аргентина и Велика Британија, обновена е воздушната линија меѓу Аргентина и овој архипелаг во Атлантикот.
2006 Љубчо Георгиевски, поранешен премиер на Република Македонија и поранешен водач на ВМРО-ДПМНЕ наводно стана бугарски државјанин. Оваа постапка, која до денес не е потврдена од никого, предизвика бројни полемики во Република Македонија околу неговата вистинска улога во политичкиот живот на земјата во претходните 15 години.
1743 Гаврила Романович Державинруски класицистички поет.
1801 Јоханес Петер Милер — германски физиолог, анатом, ихтиолог и херпетолог.
1817 Мадам де Сталфранцуска писателка, основоположник на францускиот романтизам.
1862 Густав Климтавстриски сликар-симболист.
1904 Исак Башевис Сингерамерикански писател и Нобелов лауреат.
1910 Вилијам Хана — американски аниматор, продуцент и режисер на цртани филмови.
1918 Ингмар Бергманшведски филмски и театарски режисер и сценарист.
1919 Лино Вентура — италијанско-француски глумец.
1942 Хавиер Соланашпански политичар.
1945 Владимир Светиев — македонски глумец.
1946 Кирил Дојчиновски — македонски и југословенски фудбалер.
1966 Тања Донели — американска рок-музичарка.
1971 Хауард Веб — англиски фудбалски судија.
1985 Јанко Божовиќ — австриски ракометар.
1990 Џејмс Нанали — американски кошаркар.
1995 Серж Гнабри — германски фудбалер.
1997 Џенгиз Унгер — турски фудбалер.
1223 Филип II Августфранцуски крал.
1887 Алфред Круп — германски индустријалец и производител на оружје.
1939 Алфонс Муха — чешки сликар и илустратор, основоположник на стилот арт нуво.
1944 Благој Јанков - Мучетонароден херој на Македонија.
1968 Константин Паустовски — руски и советски писател.
1971 Мак Диздар — босански и југословенски поет.
1998 Ричард Мекдоналд — основач на најголемиот ланец на ресторани во светот — „Мекдоналдс“.


15 јули настанироденипочинале
1099 Во Првата крстоносна војна, Крстоносците го зазеле Ерусалим кој бил 461 година под власта на Фатимидите. Градот останал во христијански раце сè до 2 октомври 1187 година кога бил освоен од страна на Саладин и никогаш повторно не бил безусловно во христијански раце.
1556 Во Рим свечено е осветена грандиозната купола на црквата Свети Петар, што ја изгради прочуениот италијански архитект, вајар, сликар и поет Микеланџело Буонароти. Овој датум е земен како ден на раѓањето на барокот.
1869 Французинот Иполит Меж Морис го патентира маргаринот, прехранбен производ кој ќе треба да се обиде да го спречи масовниот глад меѓу сиромашните слоеви на населението.
1965 Американскиот вселенски брод Маринер 4 ги испрати првите снимки од планетата Марс.
1968 На линијата Москва-Њујорк воспоставена е првата директна авио-врска меѓу СССР и САД. Летовите почнуваат да ги изведуваат компаниите Аерофлот и Пан Америкен.
1990 Во Охрид е извршено осветување на новоизградената „Света Троица“.
1606 Рембрант ван Рајнхоландски сликар.
1910 Александар Тирнаниќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1919 Ајрис Мердок — ирско-британска писателка.
1923 Трајче Попов — македонски режисер.
1930 Жак Деридафранцуски филозоф.
1932 Вили Кобс — американски блуз-музичар.
1933 Џулијан Бриманглиски класичен гитарист и лејтист.
1946 Линда Ронстад — американска пејачка.
1952 Џони Тандерс — американски рок-музичар.
1953 Жан-Бертран Аристид — претседател на Хаити.
1953 Неда Арнериќ — српска и југословенска глумица.
1954 Марио Кемпес — аргентински фудбалер.
1956 Џо Сатријаниамерикански рок-гитарист.
1956 Ијан Кертис — англиски рок-музичар, член на групата „Џој дивижн“.
1961 Дамир Мартиновиќ — југословенски и хрватски рок-музичар, член на групите „Термити“ и „Лет 3“.
1963 Игор Џамбазов — македонски глумец, водител, музичар и писател.
1981 Себастјен Роселер — белгиски велосипедист.
1985 Грацијано Пеле — италијански фудбалер.
1985 Бурак Јилмаз — турски фудбалер.
1989 Диего Улиси — италијански велосипедист.
1989 Ентони Рандолф — американско-словенечки кошаркар.
1990 Демиен Лилард — американски кошаркар.
1991 Данило — бразилски фудбалер.
1992 Тобијас Херис — американски кошаркар.
1291 Рудолф I Хабсбуршки — германски цар и оснoвач на династијата на Хабсбурговците.
1890 Готфрид Келер — швајцарско-германски писател.
1904 Антон Павлович Чеховруски раскажувач и драмски писател.
1929 Хуго фон Хофманштал — австриски писател.
1939 Зинаида Рајх - руска и советска глумица, сопруга на Сергеј Есенин и на Всеволд Меерхолд.
1941 Валтер Рутмангермански експериментален режисер.
1941 Аугуст Цесарец — хрватски писател.
1944 Вера Циривири - Трена — македонска партизанка, учесничка во напредното работничко движење и во НОБ.
1997 Џани Версачеиталијански моден творец.


16 јули настанироденипочинале
1054 Големиот раскол — поделба на христијанството на католицизам и православие.
1661 Стокхолмската банка ја издава првата банкнота во Европа. .
1885 Воспоставена е британска колонијална власт над Австралија, со исклучок на Западна Австралија.
1940 Адолф Хитлер издал директива за операцијата „Морски лав“ — план за инвазија на Велика Британија.
1945 Проект Менхетен: „Тринити“ — првата проба на атомска бомба.
1969 Испален вселенскиот брод „Аполо 11“ кон Месечината.
1723 Џошуа Рејнолдсанглиски сликар, портретист.
1872 Роалд Амундсеннорвешки поларен истражувач..
1899 Божидар Јакац — словенечки сликар.
1907 Барбара Стенвик — американска глумица.
1921 Крсте Црвенковскимакедонски политичар.
1926 Иван Хорват — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1941 Мишо Ковач — хрватски поп-пејач.
1942 Маргарет Корт — австралиска тенисерка.
1952 Стјуарт Коупленд — англиски рок-тапанар, член на групата „Полис“ (Police).
1962 Уве Хон — германски атлетичар.
1964 Мигел Индураин — шпански велосипедист.
1982 Андре Грајпел — германски велосипедист.
1986 Тимофеј Мозгов — руски кошаркар.
1987 Муса Дембеле — белгиски фудбалер.
1988 Серхјо Бускец — шпански фудбалер.
1989 Герет Бејл — велшки фудбалер.
1996 Камил Семењук — полски одбојкар.
1533 Атахуалпа — цар на Инките.
1740 Јан Купецки — чешки сликар.
1963 Николај Асеев — советски и руски поет.
1985 Хајнрих Белгермански писател, добитник на Нобеловата награда во 1972 година.
1989 Херберт фон Карајанавстриски диригент.
1991 Роберт Мадервел — американски сликар.
1995 Стефан Спендер — британски поет.
2012 Џон Лорд — англиски рок-музичар, член на групата „Дип парпл“ (Deep Purple).
2014 Џони Винтер — американски музичар.
2021 Биз Марки — американски рапер.


17 јули настанироденипочинале
1204 Во текот на Четвртата крстоносна војна, крстоносците го освоиле Цариград.
1762 Катерина Велика станува царица на Русија.
1862 Во САД стапи во сила Законот за ослободување на црнците-робови. Тогаш околу 190.000 поранешни робови од територијата на југот на САД стапија во редовите на федералната армија.
1917 Во знак на револт од улогата на Германија во Првата светска војна, кралот Џорџ V издал објава според која британското кралско семејство ќе го носи презимето Виндзор, наместо дотогашното Сакс-Кобург-Гота.
1918 По наредба на болшевиците, рускиот цар Николај II и неговото потесно семејство се стрелани во близината на Екатеринбург, Русија од единиците на Чека.
1936 Почнува Шпанската граѓанска војна.
1942 Почна Сталинградската битка меѓу германската и советската армија — веројатно најголемата битка во Втората светска војна.
1945 Во Потсдам, Германија, се одржала Потсдамската конференција на која се поништени освојувањата на Германија пред и во Втората светска војна, и нејзината територија е поделена меѓу сојузниците на четири окупациони зони.
1965 Американските бомбардери од типот Б-52 од базата Гуам за првпат ги бомбардираа целите на територијата на Виетнам.
1976 Индонезија го анектира Источен Тимор.
1984 Пуштен советскиот вселенски брод „Сојуз 12“. Космонаутката Светлана Савицка станала првата жена која се „прошетала“ во вселенскиот простор надвор од леталото.
1993 Во Будимпешта, деветте земји-членки на Средноевропската иницијатива (ЦЕИ), ја примија Република Македонија како полноправна, десетта членка на оваа асоцијација.
1899 Џими Кегниамерикански глумец.
1920 Хуан Антонио Самаранч — шпански министер за спорт и претседател на Меѓународниот олимписки комитет од 1980 до 2001 година.
1925 Ласло Наѓ — унгарски поет и преведувач.
1935 Доналд Сатерленд — канадски глумец.
1937 Петре Наковски — македонски романописец и преведувач.
1944 Карлос Алберто — бразилски фудбалер.
1948 Рон Ештон — американски рок-музичар, член на групата „Стуџис“ (The Stooges).
1950 Стево Степановски — македонски библиофил.
1954 Ангела Меркелгермански канцелар.
1961 Гуру — американски рапер, музички продуцент и глумец.
1963 Миран Тепеш — словенечки скијачки скокач.
1966 Лу Барлоу — американски рок-музичар.
1972 Јап Стам — холандски фудбалер.
1976 Маркос Сена — бразилски фудбалер.
1985 Мартин Колер — швајцарски велосипедист.
1987 Андреј Воронцевич — руски кошаркар.
1991 Бари Маркус — холандски велосипедист.
1994 Бенжамен Менди — француски фудбалер.
1997 Јакуб Кохановски — полски одбојкар.
855 Лав IVримски папа.
1489 Мимар Синан — прочуен отомански архитект.
1790 Адам Смит — најпознат претставник на англиската класична политичка економија.
1918 Николај II Романовцар на Русија, убиен заедно со членовите на неговото семејство.
1938 Роберт Вине — германски режисер.
1941 Аугуст Цесарец — хрватски револуционер и писател.
1946 Дража Михаиловиќсрпски четнички водач.
1959 Били Холидејамериканскa пејачкa.
1967 Џон Колтрејн — американски џез-музичар и композитор.
1969 Нестор Алексиев Мирчевски — македонски резбар.
1976 Вељо Личеноски — прв филмски монтажер во Македонија.
1986 Ристо Шишков — македонски глумец.
1992 Стефан Гајдов — македонски композитор.
2022 Жан-Луј Трентињан — француски глумец.


18 јули настанироденипочиналепразници
64 Во Рим избувна голем пожар во кој стариот град изгоре до темели. Легендата вели дека пожарот го подметнал неурамнотежениот цар Нерон. За тоа нема никакви докази во старите извори.
1830 Уругвај го усвојува својот прв Устав.
1846 Во Бостон д-р Вилијам Мортон првпат во својата забна ординација го употреби етерот како средство за наркоза. Тој датум се смета за предпочеток на модерната анестезиологија.
1898 Во Париз француските научници, сопружниците Марија и Пјер Кири го открија полониумот, првиот познат радиоактивен елемент.
1925 Адолф Хитлер го објавува првиот том од својот личен манифест „Мојата борба“.
1936 Шпанска граѓанска војна: востаниците ја заземаат Галисија, западна Кастиља, западна Андалусија и Арагон.
1968 Во Санта Клара, Калифорнија е формирана корпорацијата Интел.
1967 Во Охрид, на третиот црковно-народен собор, Архиепископскиот синод донесе одлука за прогласување автокефалност на Македонската православна црква како наследничка на обновената Охридска архиепископија. Одлуката ја соопшти новиот Архиепископ Охридски и Македонски г. г. Доситеј.
1635 Роберт Хуканглиски физичар.
1664 Франц Лудвиг Фалечко-Нојбуршкигермански епископ († 1732)
1837 Васил Левскибугарски револуционер.
1877 Елин Пелинбугарски писател.
1887 Видкун Квислингнорвешки соработник на нацистите. Неговото име стана синоним за велепредавство на идеалите на сопствената држава.
1892 Артур Фриденрајх — бразилски фудбалер.
1918 Нелсон Манделајужноафрикански претседател.
1924 Џон Гленамерикански космонаут.
1932 Евгени Евтушенко — советски и руски поет, писател, глумец, сценарист и режисер.
1934 Даринка Челениќ — српска глумица.
1938 Ијан Стјуарт — британски рок-музичар.
1934 Наум Манивилов - Преспански — македонски поет.
1942 Џакинто Факети — италијански Фудбалер.
1963 Марк Џирардели — луксембуршки скијач
1970 Анатоли Тишченко — руски спринт-кануист.
1971 Пени Хардавеј — американски кошаркар.
1980 Кристен Бел — американска глумица.
1983 Даниел Наваро — шпански велосипедист.
1984 Хавиер Морено — шпански велосипедист.
1986 Сајмон Кларк — австралиски велосипедист.
1995 Недим Ремили — француски ракометар.
1997 Ноа Лајлс — американски атлетичар.
1997 Бам Адебајо — американски кошаркар.
1610 Микеланџело Меризи да Караваџо — италијански барокен сликар
1721 Жан Антоан Ватофранцуски барокен сликар.
1817 Џејн Остинанглиска писателка.
1872 Бенито Хуарез — мексикански претседател.
1895 Стефан Стамболов — бугарски револуционер.
1949 Вичеслав Новак — чешки композитор.
1988 Нико — германско-американска пејачка и глумица.
1997 Јуџин Шумејкер — американски астрогеолог.
 Уругвај — Ден на Уставот.


19 јули настанироденипочинале
1799 Во текот на походот на Египет група војници на Наполеон го пронашле Каменот од Розета, што му овозможило на Шамполион да ги дешифрира хиероглифите.
1870 Почна француско-пруската војна. Французите беа поразени за неколку месеци, а војната заврши со мировниот договор склучен во Франкфурт, во мај 1871 година.
1900 Во Лајпциг, Аугуст Велер, професор по физиологија, во својот кабинет го прикажа епохалниот изум - кардиографот, кој денеска претставува основа за научно испитување на срцевите заболувања.
1941 Британскиот премиер Винстон Черчил ја започнува кампањата со име „В за победа“ (V for Victory) во текот на Втората светска војна.
1943 Во борбите во Сицилија, сојузниците со ескадрили бомбардери го нападнаа Рим.
1956 водачите на СФР Југославија, Индија и Египет - Јосип Броз Тито, Џавахарлал Нехру и Гамал Абдел Насер ја потпишуваат Брионската декларација за заедничка противблоковска политика, што го означува почетокот на создавањето на Движењето на неврзаните земји.
1967 Македонската православна црква прогласи автокефалност.
1814 Семјуел Колт — творецот на најпознатиот тип на револвери кој и денес го носи неговото презиме.
1819 Готфрид Келер — швајцарско-германски писател.
1834 Едгар Дегафранцуски сликар.
1893 Владимир Мајаковскируски поет.
1898 Херберт Маркузе — германско-американски филозоф, социолог и политички теоретичар.
1900 Арно Брекер — најистакнатиот вајар на Третиот Рајх.
1921 Борка Талескинароден херој на Македонија.
1941 Наталија Бесмертнова — руска и советска балерина.
1943 Томас Сарџент — американски економист, добитник на Нобеловата награда.
1946 Илие Настасе — романски тенисер.
1947 Брајан Меј — англиски рок-музичар, најпознат како гитарист на групата „Квин (Queen)“.
1951 Абел Ферара — американски филмски режисер.
1964 Саша Лошиќ — југословенски и босански пејач, член на групата „Плави оркестар (Plavi orkestar)“.
1968 Павел Кука — чешки фудбалер.
1971 Витали Кличко — украински боксер и политичар.
1984 Александар Самедов — руски фудбалер.
1985 Ванче Шиков — македонски фудбалер.
1990 Арон Палмарсон — исландски ракометар.
1995 Марко Рог — хрватски фудбалер.
1995 Мануел Аканџи — швајцарски фудбалер.
1374 Франческо Петрарка — лирски поет од времето на италијанската предренесанса.
1543 Мери Болејн — сестра на англиската кралица Ана Болејн.
1631 Чезаре Кремонини — италијански филозоф.
1886 Цезарио Верде — португалски поет.
1954 Малина Попиванова — македонска револуционерка.
2010 Стивен Шнајдер — професор по биологија на животната средина.
2010 Енди Хамел — американски поп-рок музичар, член на групата „Биг стар“ (Big Star).
2019 Радомир Смиљаниќ — српски писател.


20 јули настанироденипочинале
1402 Монголскиот хан Тамерлан во Битката кај Ангора, денешна Анкара, ја победува турската војска и го заробува султанот Бајазит I, кој во 1403 година умира во ропство.
1903 Произведен првиот сериски автомобил на „Форд“.
1924 Во Париз е основана Светската шаховска организација.
1944 Германскиот полковник Клаус Шенк извршува атентат врз нацистичкиот водач Адолф Хитлер со подметнување на бомба под неговиот стол во бункерот Волчја јама кај Берлин. Хитлер е само полесно повреден, а заговорниците се погубени.
1969 Месечевото возило „Орел“ на американскиот вселенски брод „Аполо 11“, со космонаутите Нил Армстронг и Едвин Олдрин, се упати на површината на Месечината, додека Мајкл Колинс го продолжи кружењето околу Месечевата орбита со матичниот брод.
2001 Карло Џулијани, италијански активист и анархист е убиен во текот на демонстрациите против Групата 8 во Џенова од страна на италијанските Карабињери.
356 п.н.е. Александар III Македонски — крал на Македонија, еден од најголемите војсководци и освојувачи на сите времиња.
1304 Франческо Петрарка — лирски поет на италијанската предренесанса.
1519 Инокентиј IXримски папа.
1659 Ијасент Ригофранцуски барокен сликар и портретист.
1785 Махмуд IIотомански султан.
1804 Ричард Овен — англиски биолог и палеонтолог.
1847 Макс Либермангермански постимпресионистички сликар.
1878 Петар Манџуков — македонски револуционер и анархист.
1890 Георги IIкрал на Грција.
1919 Едмунд Хилариновозеландски офицер и истражувач, учесник во хималајските и во поларните експедиции.
1927 Нешо Марковски — македонски новинар.
1938 Роџер Хант — англиски фудбалер.
1947 Карлос Сантана — мексиканско-американски гитарист.
1948 Жан Ренофранцуски глумец.
1948 Сафет Алиу — македонски правник.
1956 Мима Јаушовец — словенечка и југословенска тенисерка и политичарка.
1960 Првослав Вујчиќ — српски поет.
1962 Примож Улага — словенечки и југословенски скокач на скии.
1964 Крис Корнел — американски рок-музичар, член на групата „Саундгарден“ (Soundgarden).
1969 Џош Холовеј — американски глумец.
1973 Клаудио Рејна — американски фудбалер.
1978 Марија Александрова — руска балерина.
1978 Павел Датсјук — руски хокеар.
1981 Џејмс Синглтон — американски кошаркар.
1988 Дејан Митрев — македонски фудбалер.
1989 Јури Газински — руски фудбалер.
1991 Надја Петровиќ — македоски уметник.
1996 Бен Симонс — австралиски кошаркар.
1999 Гога Битаѕе — грузиски кошаркар.
1816 Гаврила Романович Державинруски класицистички поет, сметан за најголемиот руски поет пред Пушкин.
1903 Лав XIIIримски папа.
1913 Феликс Ѓержински („Железниот Феликс“) — полски комунист со револуционерни идеи, основач на Болшевичката тајна полиција Че-Ка — подоцна КГБ.
1922 Андреј Марков — руски математичар.
1923 Панчо Вилја — мексикански револуционeр — водач на селанската револуција од 1910 година.
1913 Васил Чакаларов — македонски војвода од Костурско.
1937 Гуљелмо Марконииталијански физичар и инженер.
1945 Пол Валерифранцуски поет.
1951 Абдула I — јордански крал.
1973 Брус Ли — филмски глумец и мајстор на боречки вештини од Хонгконг.
1996 Франтишек Планичка — чехословачки фудбалски голман.
2004 Џејмс Вилијамс — американски џез-музичар


21 јули настанироденипочиналепразници
1542 Папата Павле II донел одлука за основање на инквизиција во Рим.
1798 По победата во Битката кај пирамидите, Наполеон Бонапарт станува владетел на Египет.
1962 Со решение на Извршниот совет на НР Македонија, името на „Радио Скопје“ е променето во „Радио-Телевизија Скопје“.
1983 Во станицата „Восток“ на Антарктикот, измерена е најниската температура на Земјата, која изнесувала -89,2 °C.
1994 Рускиот писател Александар Солженицин пристигнува во Москва по двомесечно патување низ Русија, по 20 години прогонство.
2013 Филип станува крал на Белгија, по абдикацијата на татко му, Алберт II.
1476 Ана Сфорца — ќерка на Галеацо Марија Сфорца.
1816 Паул Јулиус фон Ројтер — основач на британската новинскa агенцијa Ројтерс.
1893 Ханс Фалада — германски писател.
1899 Ернест Хемингвејамерикански писател, добитник на Нобеловата награда за литература во 1954 година.
1911 Маршал Меклуан — канадски писател.
1926 Карел Рајс — чешко-британски режисер.
1948 Кет Стивенс — британски пејач и музичар.
1951 Робин Вилијамс — американски глумец.
1955 Бела Тар — унгарски филмски режисер.
1957 Тихомир Арсиќ — српски глумец.
1964 Јенс Вајслог — германски ски-скокач.
1969 Изабел Верт — германска јавачка и дресерка на коњи.
1984 Драган Гаиќ — словенечки ракометар.
2000 Ерлинг Браут Холанд — норвешки фудбалер.
1870 Јозеф Штраус — австриски композитор.
1977 Ли Милер — американска фотографка.
1984 Живко Фирфовмакедонски етномузиколог, педагогдиригент и музички деец.
1998 Ален Шепард — американски космонаут.
2001 Крсте Црвенковскимакедонски политичар.
2022 Уве Зелер — германски фудбалер.
2023 Тони Бенет — американски џез и поп-пејач.
*Прокопиовден — ден на светецот Прокопиј Ерусалимски


22 јули настанироденипочинале
1099 Прва крстоносна војна: Годфрид Бујонски е избран за прв Бранител на Светиот Гроб на Ерусалимското Кралство.
1456 Унгарскиот регент Јанош Хуњади ја пробил опсадата на Белград и им нанел тежок пораз на Отоманските освојувачи предводени од Мехмед II.
1894 Првата воопшто моторизирана трка се одржала во Франција, на 128-километарски пат помеѓу Париз и Руан. Победил Албер де Дион, основачот на Тур де Франс.
1908 Младотурците ја презеле власта во Битола и ги ослободиле сите затвореници.
1933 Американскиот воздухопловец Вили Пост го извел првото самостојно летање со авион околу Земјината топка. Прелетал 25.000 километри со 14 застанувања за 7 дена, 18 часа и 45 минути.
1948 Во Скопје, со одлука на Владата на НРМ, е основан Институтот за национална историја.
1962 Пропадна првиот американски обид за лансирање автоматска сонда на Венера. Ракетата лансирана од Кејп Канаверал на Флорида ја промени насоката и по неколку минути експлодира.
1992 Најголемиот колумбиски производител и трговец со дрога Пабло Ескобар побегнал од затвор. Убиен е во декември следната година во Меделјин, во престрелка со полицијата.
356 п.н.е. Александар III Македонски — една од најпознатите личности на стариот век, војсководец и државник. Го поразил огромното персиско царство и во своите походи стигнал до Индија.
1210 Јована Англиска — кралица на Шкотска.
1784 Фридрих Вилхелм Беселгермански астроном и математичар.
1822 Грегор Менделавстриски ботаничар и генетичар.
1882 Едвард Хопер — американски сликар.
1888 Селман Ејбрахам Ваксманамерикански микробиолог, добитник на Нобеловата награда за медицина во 1952 година.
1894 Оскар Марија Графгермански писател.
1916 Марсел Сердан — француски боксер.
1941 Џорџ Клинтон — американски фанк-музичар.
1944 Ананд Сатјананд — генерален гувернер на Нов Зеланд.
1946 Дени Гловер — американски глумец.
1946 Пол Шредер — американски режисер.
1947 Дон Хенли — американски поп-рок музичар, член на групата Иглс (Eagles).
1949 Ласе Вирен — фински атлетичар.
1956 Мајкл Спинкс — американски боксер, поранешен светски првак.
1969 Деспина Ванди — грчка пејачка.
1983 Дрис Девенинс — белгиски велосипедист.
1991 Кени Елисонд — француски велосипедист.
1991 Анте Будимир — хрватски фудбалер.
1992 Селена Гомес — американска пејачка.
1998 Федерико Валверде — уругвајски фудбалер.
1998 Марк Кукуреља — шпански фудбалер.
2013 Џорџ Велшки — син на во британскиот престолонаследник Вилијам и принцезата Катерина
1461 Шарл VII Победникотфранцуски крал.
1676 Климент X — римски папа.
1822 Наполеон IIфранцуски крал.
1926 Фридрих Визер — австриски економист.
1934 Џон Дилинџер — американски криминалец.
1967 Лајош Касак — унгарски писател и сликар.
1968 Павлос Гипарис — грчки офицер.
1979 Шандор Кочишунгарски фудбалер.
1990 Асан Керим — македонски и југословенски политичар .


23 јули настанироденипочинале
1914 Австроунгарија ѝ поставила ултиматум на Србија во врска со атентатот на престолонаследникот Франц Фердинанд во Сараево. Ова било најава за почетокот на Првата светска војна.
1942 Започнал со работа логорот Треблинка.
1942 Во Софија, бугарските власти ги стрелаа Никола Јонков Вапцаров, македонски поет и патриот, Антон Попов-Дончо, македонски револуционер, писател и публицист и Атанас Романов, македонски патриот.
1993 Република Македонија стана 138 членка на Светската организација за интелектуална сопственост.
2000 Ленс Армстронг, втора година по ред победува на престижната велосипедска трка Тур де Франс, иако неговите лекари, четири години претходно, го известуваат дека постојат мали шанси да преживее, зашто болува од рак.
1872 Спас Мартинов — македонски револуционер.
1892 Хаиле Селасије Iетиопски цар.
1888 Рејмонд Чендлер — американски писател и сценарист.
1906 Владимир Прелогшвајцарско-хрватски хемичар.
1915 Тихомир Милошевскинароден херој на Македонија.
1931 Виктор Корчнојруски шаховски велемајстор.
1934 Стив Лејси — американски џез-музичар.
1957 Никос Галис — грчки кошаркар.
1960 Фадил Вокри — југословенски фудбалер од албанско потекло.
1961 Ентоан Кар — американски кошаркар.
1963 Слободан Живоиновиќ — српски и југословенски тенисер.
1968 Гери Пејтон — американски кошаркар.
1972 Џовани Елбер — бразилски фудбалер.
1974 Морис Грин — американски атлетичар.
1976 Јудит Полгар — унгарска шахистка.
1987 Луис Густаво — бразилски фудбалер.
1988 Бјерн Турау — германски велосипедист.
1536 Хенри Фицрој — незаконски син на Хенри VIII.
1757 Доменико Скарлати — италијански барокен композитор за чембало.
1875 Ајзак Мерит Сингерамерикански изумител.
1916 Вилијам Ремзишкотски хемичар.
1926 Виктор Васнецов — истакнат руски сликар од фолклористичкиот и националромантичарски правец.
1942 Антон Поповмакедонски поет.
1948 Дејвид Грифит — американски филмски режисер и продуцент.
1977 Арсенио Ерико — парагвајски фудбалер.
1986 Марко Челебоновиќ — српски сликар.
2001 Муртезан Етхеми — поранешен член на ОНА.
2013 Џалма Сантос — бразилски фудбалер.
2019 Арт Невил — американски поп-музичар.


24 јули настанироденипочиналепразници
1148 Францускиот крал Луј VII поставил опсада на Дамаск во текот на Втората крстоносна војна.
1534 Жак Картие поставил крст на северноамериканското копно близу до устието на реката Сент Лоренс и го прогласил за прва француска територија во името на кралот Франсоа I.
1715 Шпанска флота со богатство составена од 10 брода заминала од Хавана, Куба кон Шпанија. Седум дена подоцна, 9 брода потонале во бура близу до Флорида. Богатството е откриено и извлечено од морето во 1960-тите.
1823 Укинато е ропството во Чиле.
1908 Турција е прогласена за уставна монархија. Овој датум се зема како Ден на победата на Младотурската револуција.
1923 Грција, Турција и сојузничките сили од Првата светска војна го потпишаа Лозанскиот договор, врз основа на која е извршена принудна размена на население: христијаните од Турција во Грција, а муслиманите од Грција во Турција. Ова во голема мера го изменило националниот состав на Егејска Македонија.
1946 Во Тихиот Океан, во близина на островот Бакини, САД ја извршија првата подводна атомска експлозија.
1974 По инвазијата на Турција врз Северен Кипар, паднала од власт воената хунта во Грција.
2002 Алфред Мојсиу е избран за претседател на Албанија.
2014 Парламентот го избира Фуад Масум за претседател на Ирак.
2019 Борис Џонсон станува премиер на Обединетото Кралство по оставката на неговата сопартијка Тереза Меј.
1725 Џон Њутон — англиски морнар и свештеник.
1783 Симон Боливарјужноамерикански борец за независност. Овој ден се слави како Ден на Симон Боливар во Еквадор.
1802 Александар Дима Таткотофранцуски писател.
1828 Николај Чернишевскируски писател, критичар и револуционер.
1860 Алфонс Муха — чешки сликар и илустратор, основоположник на стилот „Арт нуво“.
1886 Џуничиро Танизаки — јапонски писател.
1921 Џузепе Ди Стефано — италијански оперски пејач.
1928 Бранко Хорват - хрватски економист.
1933 Јежи Харасимович — полски поет.
1938 Хосе Алтафини — италијанско-бразилски фудбалер.
1946 Тито Беличанец — македонски правник и универзитетски професор.
1947 Предраг Ејдус — српски и југословенски глумец.
1950 Јадранка Стојаковиќ — југословенска пејачка.
1954 Живан Љуковчан — српски фудбалски голман.
1958 Мик Карн — британски рок-музичар.
1961 Максим Федотов — руски виолинист.
1963 Карл Мелоун — американски кошаркар.
1969 Џенифер Лопесамериканска глумица и пејачка.
1971 Дино Баџо — италијански фудбалер.
1974 Милан Јуришиќ — српски криминалец.
1975 Рајан Стак — натурализиран македонски кошаркар.
1985 Лукаш Росол — чешки тенисер.
1957 Методија Андонов - Чентомакедонски револуционер и државник — прв претседател на Иницијативниот одбор за свикување на Првото заседание на АСНОМ и борец за правата и слободата на македонскиот народ. Роден е во Прилеп на 17 август 1902 година.
1974 Џејмс Чедвиканглиски физичар — откривач на неутронот и Нобелов лауреат во 1935 година.
1980 Питер Селерсбритански филмски глумец и комичар.
1991 Исак Башевис Сингерамерикански писател и Нобелов лауреат, по потекло полски Евреин.
2000 Клод Соте — француски филмски режисер-оскаровeц.
2001 Махир Камбери — поранешен член на ОНА.
2001 Сељман Нухиу — поранешен член на ОНА.
2001 Неџмедин Сулејмани — поранешен член на ОНА.
2023 Тревор Френсис — англиски фудбалер.
 Еквадор — Ден на Симон Боливар.


25 јули настанироденипочинале
1878 Првата кинеска дипломатска мисијa во САД пристигнува во Вашингтон.
1917 Холанѓанката Маргарета Гертруда Целе, попозната како Мата Хари, осудена е на смрт под обвинение дека шпионирала за Германија во текот на Првата светска војна.
1945 Со одлука на Европската консултативна комисија, Германија во периодот до склучувањето на мировниот договор е поделена на четири зони: источна (советска), северозападна (британска), југозападна (американска) и западна (француска). Таа поделба подоцна доведе до формирање на двете германски држави.
1968 Папата Павле VI им ги забранува на католичките верници сите вештачки методи за спречување на зачнувањето.
1984 Советскиот космонаут Светлана Савицка стана првата жена која излегла надвор од бродот во вселената и првата жена во историјата на освојувањето на вселената која двапати била во нејзиното пространство.
2017 Рам Нат Ковинд станува претседател на Индија.
1894 Волтер Бренан — американски глумец.
1894 Гаврило Принцип — српски анархист, атентатор на Франц Фердинанд.
1905 Елијас Канети — германско-британски писател, добитник на Нобеловата награда во 1981 година.
1919 Илија Антевски - Смок — македонски комунист.
1920 Розалинд Френклин — англиски научник.
1920 Куширо Хајаши — јапонски астрофизичар.
1923 Коста Томашевиќ — српски и југословенски фудбалер.
1925 Невена Георгиева Дуња — македонска партизанка во НОВ.
1946 Љупка Димитровска — македонска пејачка.
1953 Џемал Хаџиабдиќ — босански и југословенски фудбалер.
1958 Турстон Мур — американски рок-музичар, член на групата Соник јут.
1973 Билјана Беличанец - Алексиќ — македонска глумица.
1976 Јовица Тасевски - Етернијан — македонски поет.
1978 Луис Џој Браун — првото бебe од епрувета.
1981 Кевин Кузманов — американски безбол играч со македонско потекло.
1983 Ненад Крстиќ — српски кошаркар.
1986 Андреј Шкиотов — руски кану-спринтер.
1987 Џекс Џонс — англиски поп-музичар.
1990 Насер Бухани — француски велосипедист.
1994 Бјанка Буша — српска одбојкарка.
1492 Инокентиј VIII — римски папа.
1533 Атахуалпа — последен владетел на Тавантинсују.
1564 Фердинанд Iцар на Светото Римско Царство.
1794 Андре Шение — француски поет.
1834 Семјуел Тејлор Колриџанглиски поет.
1980 Владимир Висоцки — советски пејач.
1986 Винсент Минелиамерикански филмски режисер.
1987 Крсто Симовски — учесник во НОВ.
1999 Богољуб Арсиќ — учесник во НОВ.
2002 Рудигер Дорнбуш — германски економист.
2003 Џон Шлезингер — англиски режисер и глумец.


26 јули настанироденипочинале
1953 Со нападот на герилците на касарната „Монкада“ во градот Сантјаго де Куба, Фидел Кастро ја започнува борбата против диктаторот Фулгенсио Батиста.
1956 Египетскиот претседател Гамал Абдел Насер го национализира Суецкиот Канал, кој претходно беше под контрола на англо-француска компанија.
1963 Катастрофален земјотрес го разурна Скопје. Во земјотресот загинаа 1.070 луѓе, 2.900 беа повредени, а беше уништен или оштетен 45 од станбениот фонд. Веста за земјотресот што го зафати Скопје брзо се рашири низ целиот свет, кој покажа голема солидарност.
1996 Република Македонија и Европската Унија потпишаа рамковна спогодба за соработка на Република Македонија во Европската Унија. Истиот ден во Република Македонија пристигнува и првиот американски амбасадор — Кристофер Хил.
1996 Република Македонија стана потписничка на Рамковната конвенција на Советот на Европа за заштита на националните малцинства и потписничка на повелбата на Советот на Европа за регионални или малцински јазици.
1782 Џон Филдирски композитор.
1842 Алфред Маршал — англиски економист.
1856 Џорџ Бернард Шо — англиски писател.
1862 Васил Иванов К’нчов — бугарски етнограф.
1875 Карл Густав Јунгшвајцарски психијатар.
1894 Олдос Хакслианглиски писател и есеист.
1900 Артуш Черник — чешки писател, новинар и филмски и театарски критичар.
1901 Нина Берберова — руска писателка.
1928 Стенли Кјубрикамерикански режисер.
1931 Теле Сантана — бразилски фудбалер и тренер.
1934 Даница Ручигај — македонска поетеса.
1943 Мик Џегер — англиски пејач, член на рок-групата „Ролинг стоунс“.
1945 Хелен Мирен — англиска глумица.
1949 Роџер Тејлор — англиски рок-музичар, член на групата „Квин“.
1954 Роза Топузова Каревска — македонски политичар.
1953 Феликс Магат — германски фудбалер и тренер.
1959 Кевин Спејси — американски глумец.
1961 Дејвид Хејмен — британски филмски продуцент.
1981 Мајкон Сисенандо — бразилски фудбалер.
1985 Брис Феји — француски велосипедист.
1985 Гаел Клиши — француски фудбалер.
1987 Ромен Лемаршан — француски велосипедист.
1990 Хесус Ерада — шпански велосипедист.
1471 Павле II — римски папа.
1867 Отон I — грчки крал.
1902 Шарл Даданфранцуско-американски пчелар, таткото на современото пчеларство.
1903 Алексо Поројлијата — македонски револуционер.
1917 Едгар Дегафранцуски сликар.
1925 Готлоб Фреге — германски математичар.
1926 Крсте Петков Мисирков — истакнат македонски филолог, јазичар, историчар, фолклорист, етнограф, публицист, политичар, дипломат, револуционер и борец за македонската национална афирмација. Во 1903 година ја издаде книгата „За македонцките работи“. Роден е во Ениџевардарско на 18 ноември 1874 година.
1952 Ева Перон — популарната „прва дама“ на Аргентина, сопруга на Хуан Перон.
1963 Димитар Пандилов — истакнат уметник, прв македонски импресионистички сликар.
1985 Фреди Перлмананархист, писател, теоретичар и музичар, голем критичар на современиот свет.


27 јули настанироденипочинале
1830 Во Франција избива „Јулската револуција“ предизвикана од одлуката на кралот Шарл X Бурбонски да ги укине весниците, да го распушти штотуку избраното собрание и да го промени изборниот закон. Кралот абдицира и емигрира во Шкотска.
1839 Почнува Опиумската војна меѓу Кина и Велика Британија откако кинеските власти во едно пристаниште во Кантон запленуваат и уништуваат 20.000 сандаци со опиум.
1981 Почна со работа новата Железничка станица во состав на Транспортниот центар во Скопје. Последниот воз од Старата железничка станица замина во 11 часот и 30 минути, а првиот воз на новата железничка станица стигна во 12 часот и 35 минути.
1989 Кристер Петерсон прогласен е за виновен и е осуден на доживотна казна затвор заради убиството на шведскиот премиер Улоф Палме во 1986 година. Подоцна тој е ослободен, а убиството останува неразјаснето.
2001 САД ги продолжуваат санкциите врз Иран и Либија на уште пет години.
2014 Здравко Дејановиќ станува првиот македонски освојувач на врвот К2.
1452 Лудовико Сфорца — милански војвода.
1832 Ѓура Јакшиќ — српски поет и сликар.
1835 Џозуе Кардучииталијански поет — добитник на Нобелова награда за литература во 1906 година.
1853 Владимир Короленко — украински писател, хуманист и новинар.
1874 Иван Ачков — македонски револуционер.
1904 Оскар Ланге — полски економист.
1907 Петар Лубарда — црногорски и југословенски сликар.
1915 Марио дел Монако — италијански тенор.
1946 Раде Шербеџија — хрватски и југословенски глумец и пејач.
1965 Хосе Луис Чилаверт — парагвајски фудбалски голман.
1972 Јанко Нинов — македонски поет.
1977 Џонатан Рис Маерс — ирски глумец.
1983 Горан Пандев — македонски фудбалер.
1987 Марек Хамшик — словачки фудбалер.
916 Климент Охридски — сесловенски просветител.
1061 Никола IIримски папа.
1841 Михаил Лермонтовруски поет.
1844 Џон Далтонанглиски хемичар и физичар.
1880 Мохамед Реза Пахлеви — шах на Иран.
1946 Гертруда Стајн — американска писателка.
1950 Вецко Домазетовски — македонски есеист.
1981 Вилијам Вајлерамерикански режисер.
1982 Загорка Миќиќ — југословенски и македонски доктор по филозофија.
1998 Златко Чајковски — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
2001 Сељман Нухиу — поранешен член на ОНА.
2010 Димитар Циев — југословенски и македонски одбојкар.


28 јули настанироденипочинале
1821 Перу прогласува независност од Шпанија.
1858 За првпат е употребен отпечаток од прстот како знак за идентификација, и тоа од страна на Вилијам Хершел, во Индија, кога земал отпечаток од извесен Раџадар Конаи.
1914 Почна Првата светска војна. По атентатот извршен врз војводата Франц Фердинанд во Сараево, владата на Австроунгарија ја обвини Србија како причина за атентатот и упати ултиматум, кој беше отфрлен. Тоа беше повод Австроунгарија да и објави војна на Србија. Три дена подоцна Германија и објави војна на Русија, а на 3 август и на Франција.
1937 Јапонците во текот на Кинеско-јапонската војна го заземаат Пекинг.
1945 Во Скопје излезе првиот број на весникотТрудбеник“, орган на Земскиот одбор на Единствените синдикати на Македонија. Весникот излегуваше еднаш неделно.
1976 Во Тангшан, Кина се случил најсмртоносниот земјотрес во историјата, кој имал магнитуда над 8,2 според Рихтеровата скала, и загинале најмалку 240.000 луѓе.
1165 Ибн Араби — арапски филозоф.
1804 Лудвиг Андреас Фојербах — германски филозоф.
1887 Марсел Дишанфранцуски сликар и вајар.
1902 Карл Попер — австриско-британски филозоф.
1915 Чарлс Таунс — американски физичар, добитник на Нобеловата награда.
1921 Воислав Кушевски — македонски историчар.
1925 Хуан Алберто Скјафино — италијанско-уругвајски фудбалер.
1926 Власта Велисављевиќ — српски глумец.
1929 Жаклина Кенеди Оназис — сопруга на Џон Кенеди и Аристотел Оназис.
1938 Арсен Дедиќ — хрватски пејач, музичар и композитор
1943 Ричард Рајт — англиски музичар, член на Пинк Флојд.
1954 Уго Чавеспретседател на Венецуела од 1998 година.
1954 Славиша Жунгул — југословенски и американски фудбалер.
1956 Ирена Колиштрковска Настева — македонски археолог.
1974 Алексис Ципрас — грчки политичар.
1977 Ману Џинобили — аргентински кошаркар.
1981 Мајкл Карик — англиски фудбалер.
1987 Педро — шпански фудбалер.
1987 Немања Петриќ — српски одбојкар.
1988 Сеп Ванмарке — белгиски велосипедист.
1993 Хари Кејн — англиски фудбалер.
1994 Бобан Николов — македонски фудбалер.
2000 Емил Смит Роу — англиски фудбалер.
1741 Антонио Вивалди — истакнат венецијански композитор на преодот од барокот кон класицизмот.
1750 Јохан Себастијан Бахгермански композитор — еден од најзначајните композитори во историјата на музиката.
1794 Максимилијан Робеспјер — еден од главните водачи на Француската револуција.
1904 Никола Каранџуловмакедонски револуционервојвода и учител. Роден е во Прилеп.
1968 Ото Хангермански хемичар и јадрен физичар. Добитник е на Нобеловата награда за хемија.


29 јули настанироденипочинале
1014 Во Битката на планината Беласица кај Струмица, војската на македонскиот цар Самоил била тешко поразена од војската на византискиот цар Василиј II.
1588 Британската флота под команда на Лорд Хавард и Сер Франсис Дрејк ја поразува шпанската Непобедлива армада составена од околу 125 бродови, која во инвазија на Англија ја испраќа шпанскиот крал Филип II.
1940 Почнува воздушната офанзива на Германија на Велика Британија за време на Втората светска војна.
1945 Прогласени се првите народни херои на Југославија од Македонија: Мирче Ацев, Стеван Наумов - Стив, Орце Николов, Страшо Пинџур и Христијан Тодоровски - Карпош. По неколку дена, на 2 август, за народен херој е прогласен и Кузман Јосифовски - Питу.
1948 Во Лондон се отворени првите Олимписки игри по Втората светска војна.
1993 Киргистан ја признава Република Македонија.
2002 Основана е Федерацијата на фармерите на Република Македонија (ФФРМ) под името „Федерација на македонските фармери“.
1883 Бенито Мусолинииталијански диктатор и фашист.
1905 Даг Хамаршелдшведски политичар.
1925 Микис Теодоракисгрчки композитор.
1927 Хари Мулиш — холандски писател.
1929 Жан Бодријар — француски социолог и филозоф.
1929 Жулињо — бразилски фудбалер.
1930 Абдулазис Ислами — македонски поет.
1949 Љупчо Силјановски — македонски поет.
1954 Игор Крутој — советски и руски композитор.
1957 Нели Ким — советска гимнастичарка.
1961 Муртезан Етхеми — поранешен член на ОНА.
1962 Карл Кокс — британски продуцент на техно-музика.
1965 Андреа Ѕорѕи — италијански одбојкар.
1979 Владимир Блажев – Панчо — македонски пејач и член на дуото DNK.
1981 Фернандо Алонсо — возач на „Формула 1“.
1982 Перо Антиќ — македонски кошаркар.
1983 Илчо Наумоски — македонски фудбалер.
1985 Золта Фодор — унгарски борач.
1985 Хавиер Чакон — шпански велосипедист.
1099 Урбан IIримски папа.
1108 Филип Iкрал на Франција.
1644 Урбан VIII — римски папа.
1808 Селим IIIотомански султан.
1856 Роберт Шумангермански композитор и музичар од времето на романтизмот.
1857 Шарл Лисјен Бонапарт — француски кнез и [орнитолог]].
1890 Винсент ван Гогхоландски сликар.
1910 Глигор Соколов — македонски револуцинер.
1974 Ерих Кестнер — германски писател.
1974 Кас Елиот — американска поп-пејачка, членка на групата „Мамас енд папас“.
1898 Херберт Маркузе — германско-американски филозоф, социолог и политички теоретичар.
1982 Владимир Зворник — „таткото на телевизијата“.
1983 Луис Буњелфранцуско-мексикански филмски режисер.
1990 Бруно Крајски — австриски политичар.
2008 Мате Парлов — југословенски и хрватски боксер.


30 јули настанироденипочинале
1619 Во Џемстаун, во Вирџинија, САД, се одржа првото колонијално претставничко Собрание. Овој град е прво населено место во Новиот Свет каде првите англиски доселеници пристигнаа во 1607 година.
1971 Астронаутите на „Аполо 15“, Дејвид Скот и Џејмс Ирвин се спуштија на Месечината.
1974 Турција, Грција и Велика Британија потпишаа спогодба за прекин на огнот на Кипар.
1975 Во Хелсинки почна Конференцијата за европска безбедност и соработка (КЕБС), на која присуствуваа државници од 35 земји. Целта на Конференцијата беше да се осигура мирот во Европа.
1980 Вануату прогласува независност.
1511 Џорџо Вазарииталијански сликар и архитект.
1818 Емили Бронтеанглиска писателка.
1863 Хенри Форд — производител и конструктор на автомобили.
1898 Хенри Мурбритански вајар.
1939 Питер Богданович — американски филмски режисер.
1941 Пол Анка — канадски пејач и глумец.
1947 Арнолд Шварценегерамерикански глумец и политичар.
1948 Миливоје Каракашевиќ — српски и југословенски пингпонгар.
1950 Габриеле Салваторес — италијански режисер и сценограф.
1958 Кејт Буш — англиска поп-музичарка.
1959 Петра Фелке — германска атлетичарка.
1964 Јирген Клинсман — германски фудбалер.
1970 Кристофер Нолан — британско-американски филмски режисер.
1982 Ивон Страховски — австалиска глумица.
1983 Тимур Дибиров — руски ракометар.
1991 Патрик Тишлер — унгарски фудбалер.
1993 Андре Гомеш — португалски фудбалер.
1993 Филип Пајовиќ — српски голман.
1995 Ирвинг Лозано — мексикански фудбалер.
579 Бенедикт Iримски папа.
1674 Карел Шкрета — чешки барокен сликар.
1771 Томас Грејанглиски поет.
1898 Ото фон Бизмарк — пруски државник и обединител на Германија.
1912 Муцухитоцар на Јапонија.
1965 Џуничиро Танизаки — јапонски писател.
1974 Лав Книпер — руски композитор.
1996 Клодет Колбер — ѕвезда на Холивудските комедии.
2007 Ингмар Бергманшведски филмски и театарски режисер и сценарист.
2005 Лаки Томпсон — американски џез-музичар.
2007 Микеланџело Антониони — италијански режисер.
2015 Лин Андерсон — американска кантри-пејачка.


31 јули настанироденипочинале
904 Солун бил освоен и уништен од Арапите. Околу 20.000, претежно млади, биле одведени во ропство.
1498 Кристифор Колумбо, на своето трето патување во Новиот Свет, го открива островот Тринидад, а потоа за првпат стапна на брегот на Јужна Америка.
1908 По победата на Младотурската револуција, Јане Сандански упатува „Манифест до сите народности во Османлиското Царство“.
1941 Германскиот рајхсмаршал Херман Геринг му дава писмена директива на шефот на полицијата Рајнхард Хајдрих да направи нацрт-план за отстранување на Евреите од Европа.
1945 Пјер Лавал, водачот на Вишиевска Франција, е уапсен од сојузничките војници во Австрија.
1954 Италијанска експедиција предводена од Ардито Десио прва го освојува врвот „Годвин Остин“, попознат како К2, на Каракорум, кој со своите 8.611 метри, е втор највисок врв на Земјата.
1964 Американската вселенска сонда „Ренџер 9“ ги емитува на Земјата првите снимки од темната страна на Месечината. Овој успех научниците го оценија како најголем дострел на астрономијата по Галилео Галилеј.
2006 На Куба Фидел Кастро му ја предава власта на својот брат Раул Кастро.
1704 Габриел Крамер — швајцарски математичар.
1800 Фридрих Велергермански хемичар.
1912 Милтон Фридманамерикански економист, добитник на Нобеловата награда.
1919 Примо Левииталијански писател.
1929 Хосе Сантамарија — уругвајско-шпански фудбалер.
1944 Роберт Мертон (економист) — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1997 година.
1958 Бил Бери — американски рок-музичар.
1965 Џоан Роулингшкотска писателка — автор на книгите „Хари Потер“.
1969 Антонио Конте — италијански фудбалер и тренер.
1986 Евгени Малкин - руски хокеар.
1987 Мајкл Бредли — американски фудбалер.
1989 Викторија Азаренка — белоруска тенисерка.
1784 Дени Дидрофранцуски филозоф.
1849 Шандор Петефи — унгарски поет.
1886 Франц Листунгарски пијанист и композитор.
1907 Пандо Кљашев — македонски револуционер.
1944 Антоан де Сент Егзипери — француски писател и воздухопловец.
1986 Теди Вилсон — американски џез-музичар.
1988 Андре Навара — француски виолончелист.
2001 Тахир Синани — поранешен член на ОНА.
2001 Бурим Хусеини — поранешен член на ОНА.
2009 Боби Робсон — англиски фудбалер и тренер.
2017 Жана Моро — француска глумица.
2019 Харолд Принс — американски продуцент и режисер.


🔥 Top keywords: